Niedziela, 20 września
Imieniny: Eustachego, Filipiny
Czytających: 1952
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Co dalej z ZSO w Kowarach?

Wiadomości: Kowary
Czwartek, 2 lutego 2017, 12:14
Aktualizacja: Piątek, 3 lutego 2017, 8:37
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W środę (01.02) w sali rajców Urzędu Miasta Kowary odbyło się spotkanie ws. sieci szkół w związku z reformą oświaty – uczestniczyli w nim radni, dyrektorzy szkół, nauczyciele, rodzice oraz burmistrz Kowar Bożena Wiśniewska.

W odróżnieniu od Jeleniej Góry i wielu innych gmin w regionie i kraju, w Kowarach władze miasta nie przedstawiły wariantów, pomiędzy którymi mieliby wybierać radni, którzy 9 lutego podejmą uchwałę intencyjną ws. sieci szkół. „Na stole” jest jedna propozycja – Szkoła Podstawowa Nr 1 i Szkoła Podstawowa Nr 3 jako 8-klasowe placówki, a Zespół Szkół im. Stanisława Lema, w którym aktualnie znajduje się gimnazjum i liceum, od przyszłego roku szkolnego ma składać się z liceum i szkoły branżowej (plus oddziały gimnazjum, które mocą ustawy będą wygaszane).

Spotkanie „cieszyło się” bardzo dużym zainteresowaniem wywołanym – jak się okazało – błędną interpretacją rozmów członków komisji oświaty z nauczycielami z „Lema”. Rodzice dzieci z „Trójki” byli zaniepokojeni, że jest zamiar likwidowania ich szkoły, ale szybko wątpliwości zostały rozwiane – mimo to emocji podczas dyskusji nie brakowało.

Bożena Wiśniewska przedstawiła plany dotyczące placówki, w której w wyniku decyzji parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości nie będzie już gimnazjum. Burmistrz widzi przede wszystkim szanse w stworzeniu szkoły branżowej o profilu technicznym i jak mówi, jest już po uzgodnieniach z lokalnymi przedsiębiorcami, którzy mają być zainteresowani przyjmowaniem na praktyki oraz zatrudnieniem absolwentów. W jednej z firm zatrudnia się obecnie 220 osób, z czego 70 jest spoza Kowar – z tzw. ściany wschodniej. - Dlaczego nie mogą to być absolwenci naszej szkoły branżowej? To jest kwestia kwalifikacji – mówiła Bożena Wiśniewska podając też liczby dotyczące innych przedsiębiorstw.

Istnieje szereg wątpliwości czy uda się wypełnić uczniami budynek, który nie tak dawno został przejęty od starostwa powiatowego, ale wszyscy deklarują, że dołożą wszelkich starań, żeby oferta była atrakcyjna zarówno dla młodzieży z Kowar, jak i okolicznych gmin. Bożena Wiśniewska zadeklarowała nawet, że miasto jest w stanie pokryć koszty dowozu uczniów z innych gmin. - Chcemy uruchomić pierwszą klasę szkoły branżowej już w tym roku. Zdajemy sobie sprawę, że czasu jest bardzo niewiele. W tym celu mamy zamiar powołać pełnomocnika gminy ds. organizacji szkolnictwa zawodowego, bo tak się złożyło, że pani dyrektor ZSO pracuje teraz sama – mówiła burmistrz. Przygotowanie zaplecza dla szkolnictwa zawodowego to kosztowna i czasochłonna operacja, jednak władze miasta liczą, że uda się na to pozyskać środki zewnętrzne.

Podczas dyskusji padały argumenty rodziców z SP 3, że szkoła ponadpodstawowa powinna robić wszystko, żeby zachęcić młodzież do pozostania w kowarskiej placówce (aby nie wybierały innych szkół, np. w Jeleniej Górze), jednak w odpowiedzi zwrócono uwagę, że osoby w wielu 15-16 lat nie podejmują takiej decyzji samodzielnie, to rodzice sprawują opiekę i wszyscy wspólnymi siłami powinni do tego dążyć.

W wyniku likwidacji gimnazjów duży budynek oświatowy w dużej części może być niezagospodarowany, dlatego szuka się rozwiązań, aby funkcjonował on jak najlepiej, i aby jak najmniej ucierpieli na tym pracownicy oświaty. - Tak naprawdę o niektórych rozwiązaniach my jako radni, którzy za 9 dni mają podjąć decyzję w tej sprawie, dowiadujemy się dopiero dzisiaj na tym spotkaniu – zaznaczył radny Pituch, który nie obwinia za to pani burmistrz, tylko ustawodawcę.

Odnośnie szkół podstawowych nie ma skomplikowanej decyzji – zostaną przekształcone w szkoły 8-klasowe. Dyskusja wywiązała się na temat funkcjonowania trzeciej szkoły – powiedział po spotkaniu Andrzej Machnica, przewodniczący Rady Miasta Kowar. Czy dołożenie dwóch klas (7 i 8) do niewielkiego budynku Szkoły Podstawowej Nr 3 jest możliwe – nie grozi to dwuzmianowością? - zapytaliśmy. - Z zapewnień dyrektora, które otrzymała Rada Miasta – jest możliwość zaadoptowania pewnych pomieszczeń, które spełnią warunki do tego, żeby powstała klasa 7 i 8 bez dwuzmianowości, ale możemy to powiedzieć na dzień dzisiejszy – przy liczbie dzieci, klas, które obecnie funkcjonują. Nie wiemy jaki będzie przyrost naturalny – oznajmił A. Machnica, który w odniesieniu do kwestii szkoły branżowej uważa, że powinna być ona „męsko-damska”, a więc stawiać nie tylko na zawody typowo męskie.

- Nie ma mowy o likwidacji „Trójki” - podkreśliła Bożena Wiśniewska. - Mamy problem z Zespołem Szkół Ogólnokształcących, niemniej uważam w dalszym ciągu, że przejęcie tego obiektu to było bardzo dobre posunięcie, bo mamy możliwości – mówiła burmistrz Kowar, która podkreśla, że lokalni przedsiębiorcy są gotowi przyjąć „od ręki” po 15 osób na praktyki. Co z etatami nauczycieli z „Lema”? - Będziemy tam gdzie się da, uzupełniali godziny z ZSO w szkołach podstawowych, bo jak wiadomo, jeżeli tam dojdą kolejne klasy, to będzie większe zapotrzebowanie na godziny nauczania – tłumaczy B. Wiśniewska, która nie może zagwarantować, że nikt nie straci pracy. - Jest możliwość, żeby w szkole branżowej zorganizować też zawody dla dziewcząt – zapewnia burmistrz.

Sesja podczas, której radni podejmą uchwałę intencyjną odbędzie się 9 lutego br., następnie Dolnośląski Kurator Oświaty będzie miał 21 dni na jej zaopiniowanie i jeżeli decyzja będzie pozytywna, w marcu radni podejmą ostateczną uchwałę w tej sprawie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24) Dodaj komentarz

~r 2-02-2017 12:34
Kaczystan i już !!!!
~ 2-02-2017 12:46
jprd w Kowarach też cudują ?? zamiast po prostu przywrócić wszystko tak jak było przed gimnazjami ?? czyli w tym przypadku liceum i 8kl podstawówka, chodziłem tam 8 lat do podstawówki i nie narzekam
~PiSlam 2-02-2017 15:04
Jak PiS karze to macie wykonać, zrozumiano? Nie ma, że boli, Jarosław chce zbawić Polskę!
~Do 12:46 2-02-2017 15:15
Przywracaj sobie, tylko zauważ, że w Kowarach są zaledwie dwie podstawówki, które dodatkowo musiałyby przyjąć uczniów i ich przecież gdzieś pomieścić. Gdzie indziej, uczniowie będą musieli dojeżdżać do szkół - zwłaszcza na wsi i w małych miejscowościach, gdzie zostaną zlikwidowane. Zmiana na +, bo gościu, który ma jakieś urojenia chce nagle wszystko zmieniać. Powoli trzeba będzie uciekać z kraju, bo doprowadza go do totalnej demolki również na tle finansowym.
~gfghj1234567 2-02-2017 16:35
Przepisy wyraźnie mówią. Szkoły licealne nie mogą być połączone z podstawówką.
~piechowiczanka 2-02-2017 19:07
Nie można z nich stworzyć zespołu szkół, ale przepisy nie zabraniają funkcjonowania dwóch placówek w jednym budynku.
~KH 2-02-2017 19:19
Chodziłam do Lema do gimnazjum i liceum, to był super czas, fajna szkoła, fajni nauczyciele, fajne wspomnienia. Szkoda by było, gdyby zniknęła z mapy Kowar :(
~Kowarzanka 2-02-2017 20:57
Piechowiczanka jak wyobrażasz sobie funkcjonowanie w jednym budynku gimnazjalistów i licealistów z dziećmi z klas 1-3. Trochę wyobraźni bo widać że chyba Ci jej brakuje.
~do 20:57 2-02-2017 23:01
dzieci 1-3 miały klasy w domu kultury obok reszta podstawówki i liceum w budynku szkoły i dobrze było
~do 19:07 2-02-2017 23:03
pomysł dobry i prosty, ale dla rządzących zbyt trudny, ciekawe czemu gdy coś dobrego dla ludzi trzeba zrobić to "się nie da" ale jak im dokopać i okraść to nie ma problemu z przepisami
~zatroskany rodzic 2-02-2017 23:41
Drodzy rodzice i nauczyciele SP 3 w Kowarach! Musimy nadal bronić naszej szkoły. Widziałam dziś w markecie budowlanym jednego z nauczycieli ZSO kupującego wielką kłódkę. Ratujmy Trójkę!
~Vvvv 3-02-2017 6:22
Jak do tej pory pani burmistrz z niczym sobie nie poradziła mając nawet doradców więc przykro mi ale to też jest niestety nieosiągalne . Przykro ale każdy pilnuje swojego stołka w sp1 i sp3 .
~frdesw 3-02-2017 6:31
Suweren chciał to ma. Ile czasu i pieniędzy zabierze, żeby to wszystko odkręcić
~życie zawodowe 3-02-2017 8:20
to teraz o wyborze kierunku kształcenia po podstawówce ma decydować to, by miasto mogło utrzymać budynek i nauczycieli a nie predyspozycje, zainteresowania, możliwości .... ucznia. Jakby szkoła była dobra nie potrzebne byłoby namawianie uczniów i rodziców, by oddawali swoje dzieci do tej placówki.
~zło z kostnicy 3-02-2017 8:25
Pani ze zdj nr 9 - mniam :)
~awantura 3-02-2017 9:49
Stek bzdur.... tyle co po tym spotkaniu można powiedzieć... nauczyciele ZSO udawali że nic wcześniej złego nie powiedzieli, ale zapomnieli że juz na filmie jedna z Pań sprzedażą obiektu sie zajęła a najmądrzejsi z Radnych mówili tym jak to kiedyś było i było super jak w jednej szkole były maluchy i licealiści. Młodzież sie zmienia ! Najgorsza jest atmosfera do jakiej doprowadzili i jedni i drudzy... zarzucając sobie bzdety a nie argumenty. Każdy z nauczycieli czy to z ZSO jak i z podstawówek chce zatrzymać swój stołek. Trochę jedna grupa się stara i ROZWIJA a druga tylko płacze, że zaraz jej absolwentów zabraknie! Żenada. A co do szkoły branżowej dla spawaczy to przypominam większość to dziewczęta w tym kowarskim kopidole!
~ro3969 3-02-2017 14:26
Do tego liceum to wstyd było chodzić już 30 lat temu.
~Kafczak 3-02-2017 15:45
Jak czytam niektóre komentarze na temat ZSO to aż chce mi się śmiać... Panie ~ro3969 chodzę do tej szkoły już 4 lata i jest mi tam dobrze. Jak w każdym innym liceum. Niektórzy piszą, że nauczyciele to totalna porażka i chcą zamknąć SP3. Jak by spytać każdego kto napisał "hejterski" komentarz to pewnie co drugi to z wykształcenia Licealista. Czasami czyjaś głupota przechodzi ludzkie pojęcia.
~Rechu 3-02-2017 16:00
Szanowny ro3969, wstyd to jest być trollem który niewiele wie i oczernia bez podstaw. Chodzę do Lema i się nie wstydzę, niby dlaczego? Nie odstajemy od szkół z JG czy okolic, mamy dużo dobrych nauczycieli, wielu absolwentów osiągnęło w życiu sukces. No ale tak, najlepiej wziąć kilka czarnych owiec i na tej podstawie ocenić wszystkich. A tak przy okazji, za własne niepowodzenia powinno się winić siebie, nie szkołę, bo (przynajmniej Kowarska) stwarza przyzwoite warunki. Pytanie tylko, czy się skorzysta, czy będzie się jedynie pisało, że: "hurr durr wstyd!!1!1!one!one!".
~Rechu 3-02-2017 16:03
Szanowny ro3969, wstyd to jest być trollem który niewiele wie i oczernia bez podstaw. Chodzę do Lema i się nie wstydzę, niby dlaczego? Nie odstajemy od szkół z JG czy okolic, mamy dużo dobrych nauczycieli, wielu absolwentów osiągnęło w życiu sukces. No ale tak, najlepiej wziąć kilka czarnych owiec i na tej podstawie ocenić wszystkich. A tak przy okazji, za własne niepowodzenia powinno się winić siebie, nie szkołę, bo (przynajmniej Kowarska) stwarza przyzwoite warunki. Pytanie tylko, czy się skorzysta, czy będzie się jedynie pisało, że: "hurr durr wstyd!!1!1!one!one!".
~Mieszkaniec 3-02-2017 21:07
Brak możliwości rozpatrywania kilku wariantów przesądziło o przebiegu spotkania. Budynek ZSO jako jedyny spełnia warunki placówki oświatowej i tam powinno się przenieść uczniów z SP3. Budynek SP 3 jest tak zagrzybiony, że przebywanie tam dzieci zagraża ich zdrowiu. Kolejne kosztowne remonty nic nie zmienią, po po kilku latach grzyb znowu wychodzi. Ciekawe, gdzie pan dyrektor SP3 chce stworzyć nowe pomieszczenia, które by spełniały wymogi klas? Dlaczego Pani burmistrz tak biednej gminy nie kieruje się racjonalnym podejściem, lecz snuje plany szkoły branżowej, nie mając rozeznania, czy ma ona rację bytu w Kowarach. Nauczyciele, jak zwykle, dbają tylko o własne stołki. Jako żywo, przypomina się sytuacja z czasów decyzji radnych o przystąpieniu do spółki,która budowała kolektor ścieków.
~Kowarzanka 4-02-2017 15:00
Kiedyś w SP nr 3 było 8 klas i chodziło o wiele więcej dzieci i jakoś się mieścilismy i nie było problemów więc bez przesady teraz jest o wiele mniej dzieci niż kiedyś. Najważniejsze jest to , że to my rodzice dzieci, które chodzą do Trójki chcemy żeby dzieci w niej pozostały bo wiemy, że taka zmiana nie była by dla nich dobra. I argument że kiedyś w ZSO było połączone z podstawówka nie jest żadnym argumentem bo ok było tak, ale niestety kiedyś młodzież była inna a teraz to wygląda zupełnie inaczej. Chyba wszyscy zapominają, że w tym wszystkim najważniejsze są dzieci i nie trzeba im fundować jakiś totalnych rewolucji. Szkołę do której w tej chwili chodzą znają i w niej czują się dobrze więc po co im stres?
~kowarzankowo 4-02-2017 20:04
Jak patrze na tego Machnice to aż s..ć mi się chce on najwiecej ma do powiedzenia wiekszość radnych też bleee
~ro3969 6-02-2017 15:13
No niestety jak ktoś ma inne zdanie od Was drodzy absolwenci renomowanego liceum Lema w Kowarach,do którego lgną uczniowie z całego powiatu to jest trollem.Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group