Czwartek, 24 września
Imieniny: Gerarda, Teodora
Czytających: 5100
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Cmentarz ukryty pod asfaltem

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 5 listopada 2008, 9:05
Aktualizacja: 9:45
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Gdyby nie Latarnia Pamięci stojąca przy cieplickim kościele Zbawiciela, mało kto miałby świadomość, że spaceruje lub jeździ po dawnej ewangelickiej nekropolii. To kolejne z jeleniogórskich miejsc pamięci, które warto przypomnieć w listopadzie.

Cmentarz poświęcono w roku 1744 niedługo po wybudowaniu wspomnianej świątyni. Znajdowali tu miejsce spoczynku, jak się okazało później, niekoniecznie spokojnego, ciepliccy protestanci, w tym pastor Fritze, inicjator budowy kościoła Zbawiciela.

Po 1945 roku nekropolię zabrano ewangelikom i skomunalizowano bezprawnie, a już bardzo zdewastowany i rozkradziony cmentarz zlikwidowano w latach 70. XX wieku, a w jego miejscu - pozostawiając w ziemi nieboszczyków - zbudowano chodnik, drogę asfaltową i drogę oraz kilka pawilonów. O tym można przeczytać na dwujęzycznej tablicy informacyjnej.

Kiedy kilka lat temu przeprowadzono tu prace drogowe, po placu budowy walały się ludzkie kości. Pamięć pochowanych tu dawnych ciepliczan jest w pewnym sensie bezczeszczona zupełnie bezwiednie przez zmotoryzowanych, którzy – nie mając innej możliwości – podjeżdżają do centrum Cieplic i zostawiają tu auta.

Dopiero dwa lata temu, w przededniu Święta Reformacji, które protestanci obchodzą 31 października, ustawiono tu Latarnię Pamięci, ufundowaną w XIX wieku przez hrabinę von Reden z Bukowca dla szpitala Wysoka Łąka. Latarnię wyrzucono po 1945 roku na złom, ale jakoś uchowała się i po odrestaurowaniu stanęła na ukrytym pod asfaltem cmentarzu.
Co roku w Święto Reformacji w lampie płonie ogień przeniesiony z ołtarza kościoła Zbawiciela.

Przywrócenie cmentarza do dawnego kształtu nie wchodzi już w grę. Trudno przewidzieć, czy możliwa będzie ekshumacja szczątków. Być może sposobność do tego da planowana w przyszłości budowa drogi. Na inwestycję nie zgadzała się jednak parafia Zbawiciela, która wciąż poczuwa się do posiadania bezprawnie zabranego gruntu, na którym znajduje się nekropolia pod asfaltem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~Kowary 5-11-2008 9:18
\"dla szpitala Wysoka Łąka w Bukowcu\"???? szpitale: Wysoka Łąka i Bukowiec, to chyba w Kowarach są!
~Wrocław 5-11-2008 9:42
~fff 5-11-2008 9:56
chyba jednak w Bukowcu :))
piipi 5-11-2008 13:44
..zapomniany cmentarz "Naszych Braci Starszych"...przy ul.Sudeckiej.
~hirsch 5-11-2008 14:31
a przy Kościele Garnizonowym? Jeszcze za czasów mojej młodości przyjeżdżali Niemcy i palili znicze na niektórych mogiłach...
~boapl 5-11-2008 15:45
Czy jest wyrok sadu aby twierdzic ze teren ten zostal bezprawnie skomunalizowany?
~Tee do boapl 5-11-2008 17:40
A czy jest dokument świadczący o tym , że zrobiono to zgodnie z prawem? Jaka to była decyzja administracyjna? Na jakiej podstawie skomunalizowano cmentarze w 1945r.? Jedne komunalizowano, a inne nie. Kto wydał decyzję o zlikwidowaniu tego cmentarza w Cieplicach w latach siedemdziesiątych? Nawet jeżeli był skomunalizowany to tam leża zmarli. Nie można było ich ekshumować i przenieść na np. cmentarz katolicki na Jagiellońskiej?
~Do Piipi 5-11-2008 17:43
"zapomniany cmentarz "Naszych Braci Starszych"...przy ul.Sudeckiej." jest tam dalej i nikt go nie likwidował i nie kładł tam asfaltu. Tam nagrobki są w dalszym ciągu. Nie zostały zlikwidowane tak jak w Cieplicach. Nie jeżdża po nim samochody. Nikt tam nie parkuje i nie śmieci.
~Sabath 5-11-2008 20:48
najbardziej pamięta się o bliskich ale nie myśli o pozostałych dla których też powinno się postawić jedną świeczkę
~ 5-11-2008 21:21
to jest pat ludzkosci
~jacia 5-11-2008 21:42
to na jakiej podstawie pastor kasuje właścicieli pobliskich pawilonów na spore kwoty za grunt na którym stoją?
~czyżby 5-11-2008 21:55
Też macie problem, na Wyczółkowskiego/Malczewskiego też trupki grzeją się przy rurociągu i dobrze - sam kładłem tam magistralę, to wiem jak koparki obchodziły sie z trumnami. Na każdym kroku jest jakiś cmentarz, dziś jest jutro go nie będzie, gdzyby zaxchować wszystkie mogiły, to nie byłoby miejsca dla żywych...
piipi 5-11-2008 22:30
...do - [~postu z godz.17:43..]...tam jest "toaleta" dla pieskow !!. ..WIDZIALAM !!.+Zapomniny cmentarz ...bez OGRODZENIA !!.
~Tee 5-11-2008 23:05
Do Piipi: Toaleta dla piesków to jest w CAŁEJ Jeleniej Górze. Psy załatwiają się gdzie popadnie. Jak Ciebie nie było to wtedy był na ten temat cały artykuł i dużo ludzi się wypowiedziało w tej sprawie. Na cmentarzu w Cieplicach tez sa pieski, mimo ogrodzenia, które jest zawsze otwarte. To nawet widać na jednym zdjęciu z Wszystkich Świętych, które tu zamieszczała Jelonka. Pozdrawiam.
kazimierzp 6-11-2008 0:03
Na terenie dawnego cmentarza w Cieplicach koło zboru ewangelickiego stojace pawilony handlowe odprowadzają czynsz dzierżawny do miasta. Były próby uregulowania spraw własnościowych na początku lat dziewięćdziesiątych z ówczesnym pastorem Neumanem. Jak to się skończyło - nie znam szczegółów! Bezprzecznie cały parking wybudowany został w latach siedemdziesiątych "za Gierka" na terenie cmentarza zlikwidowanego w latach sześćdziesiątych XX wieku! Aby ta tragikomedia była jeszcze bardziej groteskowa to parę lat po wybudowaniu parkingu został on wraz z całym placem Piastowskim zamknięty dla ruchu na wniosek ówczesnej dyrekcji PP Uzdrowiska! Dopiero na poczatku lat dziwięćdzisiątych parking z powrotem pełni swa funkcję! Co do cmentarza ż...owskiego przy ulicy Sudeckiej - część jego jest pod parkingiem hotelu wybudowanego w latach 1988-89! Na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku w czasie jednego z festiwali teatrów ulicznych "artyści" jednego z zespołów dopuscili się do bezczeszczenia terenu cmentarza! Były interwencje rodzin tam pochowanych! Na terenie cmentarza ż...owskiego przy ulicy Sudeckiej zachowała się zaledwie garstka macew (ngrobków) - resztę zniszczono! Tak więc autor postu z 17:43 nie ma niestety racji!
~Endri 8-11-2008 17:27
Ma facet z tablicy problemy-zamiast chodzić po złomowiskach i wkładać kasę w złom nie lepiej ja rozdać biednym.ile by było mamrotów.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group