Sobota, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 7168
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Cmentarz ukryty pod asfaltem

Środa, 5 listopada 2008, 9:05
Aktualizacja: 9:45
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Cmentarz ukryty pod asfaltem
Fot. TEJO
Gdyby nie Latarnia Pamięci stojąca przy cieplickim kościele Zbawiciela, mało kto miałby świadomość, że spaceruje lub jeździ po dawnej ewangelickiej nekropolii. To kolejne z jeleniogórskich miejsc pamięci, które warto przypomnieć w listopadzie.

Cmentarz poświęcono w roku 1744 niedługo po wybudowaniu wspomnianej świątyni. Znajdowali tu miejsce spoczynku, jak się okazało później, niekoniecznie spokojnego, ciepliccy protestanci, w tym pastor Fritze, inicjator budowy kościoła Zbawiciela.

Po 1945 roku nekropolię zabrano ewangelikom i skomunalizowano bezprawnie, a już bardzo zdewastowany i rozkradziony cmentarz zlikwidowano w latach 70. XX wieku, a w jego miejscu - pozostawiając w ziemi nieboszczyków - zbudowano chodnik, drogę asfaltową i drogę oraz kilka pawilonów. O tym można przeczytać na dwujęzycznej tablicy informacyjnej.

Kiedy kilka lat temu przeprowadzono tu prace drogowe, po placu budowy walały się ludzkie kości. Pamięć pochowanych tu dawnych ciepliczan jest w pewnym sensie bezczeszczona zupełnie bezwiednie przez zmotoryzowanych, którzy – nie mając innej możliwości – podjeżdżają do centrum Cieplic i zostawiają tu auta.

Dopiero dwa lata temu, w przededniu Święta Reformacji, które protestanci obchodzą 31 października, ustawiono tu Latarnię Pamięci, ufundowaną w XIX wieku przez hrabinę von Reden z Bukowca dla szpitala Wysoka Łąka. Latarnię wyrzucono po 1945 roku na złom, ale jakoś uchowała się i po odrestaurowaniu stanęła na ukrytym pod asfaltem cmentarzu.
Co roku w Święto Reformacji w lampie płonie ogień przeniesiony z ołtarza kościoła Zbawiciela.

Przywrócenie cmentarza do dawnego kształtu nie wchodzi już w grę. Trudno przewidzieć, czy możliwa będzie ekshumacja szczątków. Być może sposobność do tego da planowana w przyszłości budowa drogi. Na inwestycję nie zgadzała się jednak parafia Zbawiciela, która wciąż poczuwa się do posiadania bezprawnie zabranego gruntu, na którym znajduje się nekropolia pod asfaltem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group