Środa, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 6431
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Chopinowska trampolina do sukcesu

Piątek, 14 listopada 2008, 21:35
Aktualizacja: Sobota, 15 listopada 2008, 23:24
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Chopinowska trampolina do sukcesu
Fot. TEJO
Niemal pełna sala biła brawo wykonawcom koncertu, który dziś rozpoczął czwartą edycję Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Dzieci, którego areną jest Filharmonia Dolnośląska. Przed czternastoma uczestnikami sześć dni zmagań, a w perspektywie – wielka kariera. Wśród nich są Japonki, niestety, nie ma jeleniogórzan.

Że jeleniogórskie konkursy chopinowskie dla najmłodszych to trampolina do wielkich sukcesów w pianistyce przekonał się Rafał Blechacz, laureat ostatniej edycji konkursu chopinowskiego w Warszawie, który w Jeleniej Górze – podczas pierwszych zmagań dla najmłodszych w roku 1999 - zdobył drugie miejsce. Od tamtego czasu konkurs rozwinął się z ogólnopolskiego do międzynarodowego i zyskał sobie godną pozycję jednej z nielicznych pośród tego typu imprez dla utalentowanej muzycznie młodzieży w Polsce i na świecie.

Dziś w Filharmonii Dolnośląskiej uczestników IV edycji konkursu, jurorów oraz publiczność powitała Zuzanna Dziedzic, dyrektorka placówki. Jerzy Pokój, przewodniczący Sejmiku Dolnośląskiego, życzył młodym ludziom, aby Jelenia Góra stała się pierwszym punktem na drodze ich wielkiej kariery.

Przez najbliższe pięć dni (poza niedzielą) młodzi pianiści będą wznosić się na wyżyny swoich umiejętności i walczyć ze stresem. Podzielono ich na dwie grupy wiekowe. Młodsi (do lat 12) to Marta Czech z Wodzisławia Śląskiego, Endo Nana i Kondo Aika z Japonii, Julia Marczuk z Warszawy, Piotr Pawlak z Gdańska, Zuzanna Pietrzak z Łodzi oraz Kinga Wójcik z Olsztyna. O laury powalczą także starsi (do 15 lat) Łukasz Byrdy z Katowic, Artur Haftman ze Stargardu Szczecińskiego, Zuzanna Hołda z Włocławka, Magdalena Kubat z Bolesławca, Karolina Le Thu Quynh z Warszawy, Szymon Nehring z Krakowa oraz Cyprian Sekrecki z Miastka.
Oceniać ich będzie jury pod przewodnictwem prof Kazimierza Gierżoda w składzie: prof.. Nan-Hee Kim z Korei Północnej, prof. Grzegorza Kurzyńskiego, prof. Marty Sosińskiej-Janczewskiej oraz prof. Veroniki Vitaite z Litwy.

W sobotę, poniedziałek, wtorek i środę odbywać się będą próby i przesłuchania, Laureatów konkursu poznamy w środę o godz. 22. W czwartek o godz. 19 odbędzie się uroczystość wręczenia nagród i koncert laureatów. Dla najlepszych czekają zachęcające nagrody: (osiem tysięcy złotych w grupie starszej i cztery tysiące złotych w grupie młodszej). W tej edycji konkursu uczestnicy grają na włoskich instrumentach marki Fazioli.

Brzmienie jednego z dwóch fortepianów tej firmy można było usłyszeć już dziś pod palcami Julii Kociuban i Krzysztofa Jabłońskiego, którzy wykonali z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Dolnośląskiej pod batutą Jerzego Swobody Koncerty Fortepianowe f-moll i e-moll Chopina wzbudzając entuzjazm publiczności. Tym razem nie tylko jeleniogórskiej. Z okazji konkursu do miasta przyjechało wielu znawców muzyki Chopina zarówno z kraju jak i zagranicy.

Postacie solistów oraz program koncertu przybliżyła melomanom Elżbieta Terlega. Julia Kociuban jest laureatką dwóch poprzednich edycji jeleniogórskiego konkursu, Krzysztof Jabłoński zdobył III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w roku 1985.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group