Poniedziałek, 3 października
Imieniny: Teresy, Jana
Czytających: 7508
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: Certyfikaty Karkonoskiego Parku Narodowego wręczone

Sobota, 11 lutego 2017, 9:24
Aktualizacja: Niedziela, 12 lutego 2017, 8:47
Autor: Zbigniew Piepiora
Szklarska Poręba: Certyfikaty Karkonoskiego Parku Narodowego wręczone
Fot. Zbigniew Piepiora
Mimo trudnych warunków panujących na drogach w regionie, kilkudziesięciu przewodników sudeckich przybyło w czwartek (9.02) do Szklarskiej Poręby. Powodem była uroczystość wręczenia certyfikatów „Przewodnik Karkonoskiego Parku Narodowego” w Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej KPN.

Uroczystość poprowadzili: Przemysław Tołoknow, zastępca dyrektora KPN d/s ochrony przyrody i Karolina Dobrowolska-Martini - kierownik pracowni naukowo-edukacyjnej KPN.

Spotkanie było połączone z prelekcją pt. „Prawdy i mity o geologii Sudetów” Roksany Knapik, inicjatorki szkolenia „Przewodnik Karkonoskiego Parku Narodowego”. Podczas wykładu Roksana Knapik stwierdziła, że nie można opierać wiedzy geologicznej na książkach z lat 60-tych, w tym opracowaniach ś.p. T. Stecia. Przypomniała, że Śnieżka nie jest wygasłym wulkanem i zweryfikowała przy okazji „wulkany” z „Krainy Wygasłych Wulkanów”, Gór Kamiennych i Wałbrzyskich. Zwróciła uwagę, że górnictwo w Kowarach to nie tylko wydobycie rudy uranu, ale przede wszystkim trwające kilkaset lat wydobycie rudy żelaza – głównie magnetytu. Z jej wykładu można było się dowiedzieć, że Sudety to góry młodsze niż Alpy i Karpaty, a „Wąwóz” Kamieńczyka to tak naprawdę gardziel, czyli specyficzna forma doliny.

Uzyskanie certyfikatu „Przewodnik Karkonoskiego Parku Narodowego” było możliwe po ukończeniu szkolenia zwieńczonego testem i odbyciu wolontariatu w KPN. Warto zauważyć, że Karkonoski Park Narodowy jest jedynym parkiem narodowym w Polsce, który certyfikuje przewodników.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group