Czwartek, 9 lutego
Imieniny: Apolonii, Cyryla
Czytających: 9643
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Centrum dystrybucji Toshiby w Jeleniej Górze

Wtorek, 9 września 2014, 15:15
Aktualizacja: Czwartek, 11 września 2014, 7:39
Autor: Angela
Jelenia Góra: Centrum dystrybucji Toshiby w Jeleniej Górze
Fot. Angela
– Tu na razie jest ściernisko, ale będzie… nowa siedziby firmy AVC Lighting – mówił prowadzący uroczystość Dariusz Maląg cytując fragment piosenki zespołu Golec uOrkiestra podczas dzisiejszego (09.09.) wmurowania kamienia węgielnego pod budowę w Jeleniej Górze nowego obiektu o powierzchni około 5000 mkw. Ma on powstać w ciągu roku. Koszt inwestycji szacuje się na około 8–10 mln zł. Głównie będzie to centrum dystrybucji dla firmy Toshiba Lighting.

Nowy obiekt firmy AVC Lighting, funkcjonującej w Jeleniej Górze od 2010 roku i zajmującej się profesjonalnym oświetleniem w technologii LED dla przemysłu, logistyki, biur, obiektów sportowych, ulic czy parkingów powstanie u zbiegu ulic Spółdzielczej i Ceglanej w przemysłowej strefie Jeleniej Góry. Połączy on w sobie trzy funkcje: biurową, produkcyjną i magazynową.

- Część magazynowa to ponad 60 procent powierzchni, która przeznaczona będzie wyłącznie pod produkty oświetleniowe firmy Toshiba i ma służyć jako centralny magazyn na całą Polskę – mówił Krzysztof Olszewski, dyrektor generalny AVC Lighting – wyłączny partner firmy Toshiba Leading Innovation w segmencie oświetlenia. - Będą tu również biura dla kilku podmiotów gospodarczych oraz produkcja. Powstanie pięćdziesiąt nowych miejsc pracy, ale należy pamiętać, że ta część działalności, którą prowadzimy obecnie z Toshibą, wymaga zatrudnienia nowych ludzi, ale na terenie całej Polski – dodał.

Czy jest szansa by Toshiba prowadziła w Jeleniej Górze nie tylko magazyn, ale również produkcję?

- Współpracujemy z AVC L Lighting od ponad roku - mówił Francois Seguineau, wiceprezydent działu Toshiba Lighing na Europę. - Jest to dynamicznie rozwijająca się firma. Teraz chcemy rozwijać naszą współpracę w zakresie magazynowanie naszych produktów i rozprowadzania ich na całą Polskę, ale w przyszłości – jeśli ta działalność będzie się dobrze układała – chcielibyśmy rozwinąć również działalność produkcyjną – dodał.

Dlaczego inwestycja w Jeleniej Górze? AVC L Lighting wyjaśnia, że powodów jest wiele:

- Bo kochamy Jelenią Górę panie prezydencie – mówił podczas przemówienia Krzysztof Olszewski. – Poza tym jest to bardzo dobre położenie geograficzne: 30 km do granicy czeskiej, 70 km do granicy niemieckiej. A do stolic europejskich, takich jak Praga (160 km), Berlin (280 km), Wiedeń (420 km) jest bliżej niż do stolicy Polski, co w konsekwencji oznacza zdecydowanie niższe ceny gruntów niż w innych lokalizacjach Polski i relatywnie niższe koszty inwestycji. Nie bez znaczenia jest również przyjazna polityka Miasta w stosunku do inwestorów – zarówno nowych, jak i tych funkcjonujących w Jeleniej Górze. Ważnym elementem dla osób podejmujących decyzję o budowie nowej siedziby firmy AVC są także atrakcyjne warunki spędzania czasu wolnego: góry, termy, trasy rowerowe – dodał.

Prezydent Marcin Zawiła podkreślał, że bez inwestorów nie ma rozwoju.

– Miasto ma olbrzymie potrzeby, ale jeśli nie będzie sprzyjało tworzeniu miejsc pracy i ludzie nie będą mieli zatrudnienia, to nie będzie z czego tych potrzeb realizować. To przedsiębiorcy, którzy dają pracę i płacą podatki są solą ziemi, która pozwala robić inne rzeczy. Dzisiaj w jeleniogórskiej strefie przemysłowej pracuje około pięć tysięcy ludzi. Bezrobocie w Jeleniej Górze to 7,5 procenta, a niższe od naszego na Dolnym Śląsku jest tylko we Wrocławiu. Ta inwestycja to wielki powód do radości i dumy, ale w obliczu nadchodzącej kampanii wyborczej muszę podkreślić, że tego nie zrobił Marcin Zawiła, ale jeleniogórscy przedsiębiorcy. Jeśli mogłem, to chyba pomogłem kilku z nich, ale taka jest rola, którą miasto powinno spełniać – dodał prezydent Jeleniej Góry.

Obecnie w jeleniogórskiej strefie przemysłowej jest jeszcze wolnych około 30 hektarów, w tym działki pięcio- i trzyhektarowe. Zainteresowania nimi nie brakuje. - Obecnie prowadzimy rozmowy z trzema firmami. Są one we wstępnej fazie. W tym roku spodziewamy się jednak działań przygotowawczych i ziemnych firmy IPS, która chce rozpocząć inwestycję – dodał M. Zawiła.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (39)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
524
Coraz lepiej
23%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
38%
Nie najlepiej
12%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group