Wtorek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 10591
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Były komornik usłyszał wyrok

Sobota, 9 lutego 2019, 6:20
Aktualizacja: Niedziela, 10 lutego 2019, 9:34
Autor: WAC
Przed Sądem Rejonowym w Zgorzelcu zapadł wyrok, skazujący byłego komornika Ireneusza S., oskarżonego przez Prokuraturę Rejonową w Lubaniu o przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków.

Prowadzone przeciwko Ireneuszowi S. śledztwo wykazało, że w 2014 roku przekroczył on swoje uprawnienia oraz nie dopełnił ciążących na nim obowiązków prowadząc egzekucję przeciwko jednej z firm z Zawidowa. Jak ustalono w toku postępowania, komornik w sposób nieuprawniony zajął w siedzibie firmy ponad osiem tysięcy różnych ruchomości o wartości blisko 600 tysięcy złotych, pośród których znajdowały się między innymi przedmioty oraz sprzęt niezbędny do prowadzenia działalności gospodarczej, które z mocy prawa były wyjęte spod egzekucji. Komornik zatrzymał także gotowe wyroby, które miały zostać dostarczone kontrahentom. Dodatkowo, skazany nie sporządził  protokołu zajęcia zatrzymanych ruchomości, które wywiózł z terenu firmy w nieznane miejsce i przechowywał je w sposób powodujący ich częściowe zniszczenie.Działania Ireneusza S. skutkowały pogorszeniem kondycji finansowej firmy. Ponadto, mężczyzna kontynuował postępowanie egzekucyjne w sytuacji, w której zgodnie z przepisami powinien je niezwłocznie przekazać innemu komornikowi, który wcześniej wszczął i prowadził już egzekucję wobec tej spółki.

Oskarżony przyznał, że w toku prowadzonego przez niego postępowania egzekucyjnego doszło do nieprawidłowości, zaś sposób przeprowadzenia czynności zajęcia ruchomości w siedzibie dłużnej spółki, nie przystawał do przepisów procedury – mówi rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze prok. Tomasz Czułowski. - Jednocześnie jednak zaprzeczył, aby jego działanie było nakierowane na wyrządzenie szkody, czy też spowodowanie innych niekorzystnych następstw.

Wyrokiem z 5 lutego Sad Rejonowy w Zgorzelcu uznał Ireneusza S. za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu, za co wymierzył mu karę jednego roku pozbawienia wolności, zawieszając warunkowo jej wykonanie na okres dwóch lat próby. Dodatkowo, wobec oskarżonego została orzeczona kara grzywny, a także zakaz wykonywania zawodu komornika sądowego przez 3 lata. Jeszcze na etapie postępowania przygotowawczego wyegzekwowano od niego wpłatę kwoty 200 tysięcy złotych tytułem naprawienia szkody. Wyrok nie jest prawomocny.

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze prowadziła przeciwko Ireneuszowi S. także inne postępowanie karne, w którym zarzucono mu popełnienie szeregu przestępstw, w tym przekroczenia uprawnień, ukrywania dokumentów, przywłaszczenia powierzonego mienia i inne. W grudniu 2018 roku skierowano w tej sprawie akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Zgorzelcu

Twoja reakcja na artykuł?

27
73%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
5%
Nudzi
1
3%
Smuci
0
0%
Złości
7
19%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group