Poniedziałek, 5 czerwca
Imieniny: Walerii, Waltera
Czytających: 9061
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Budżet uchwalony – inwestujemy intensywnie

Piątek, 30 grudnia 2011, 8:21
Aktualizacja: 8:22
Autor: artykuł sponsorowany
W przyszłym roku wydatki w Jeleniej Górze określono na 424 miliony złotych, w tym ponad 145 milionów – na inwestycje. To ogromna kwota, w dodatku w sytuacji, kiedy w zdecydowanej większości innych miast wydatki inwestycyjne gwałtownie się kurczą. – Z naszej strony – powiedział Marcin Zawiła, Prezydent Miasta – oznacza to, że w dalszym ciągu zachowujemy rozwojowy impet, właśnie dlatego, że jest to czas kryzysu. Przełamanie trudności w taki sposób, poprzez inwestowanie, zahamowuje negatywne reakcje w lokalnej gospodarce, ma dobry wpływ na ochronę miejsc pracy.

Ogromną kwotę wydamy na poprawę stanu sieci dróg. Poza budową obwodnicy (tu powstanie m.in.węzeł drogowy na skrzyżowaniu ulic Konstytucji 3 Maja i W. Pola z wiaduktem i dokończony zostanie wiadukt nad koleją), zakończona będzie też przebudowa ulicy Osiedle Robotnicze (powstanie pas postojowy, poprawiona kanalizacja deszczowa i oświetlenie. Przebudowie poddana będzie ulica Wyczółkowskiego, zbudowany odcinek ulicy Nowowiejskiej (od wjazdu do Pałacu Paulinum aż do obwodnicy). Zbudowana zostanie sygnalizacja uliczna w ciągu ul. Spółdzielczej, zakupione 4 nowe wiaty dla MZK, i wiele innych.

Sporo zmian inwestycyjnych możemy spodziewać się w turystyce, w tym zakończenia budowy Term Cieplickich (35 mln zł), jako tej atrakcji Jeleniej Góry, która ma szansę być sama w sobie elementem ogólnej promocji Miasta, podobnie jak zespół pocysterski (6,5 mln), zupełnie odmienny w charakterze obiekt, ale uzupełniający ofertę turystyczną Cieplic. A że „przy okazji” powstają już dwa nowe, wielkie parkingi (kosztem3,3 mln), to wszystko razem zamyka się w zwartą całość.

Ścieżka rowerowo rolkowa (2 km, infrastruktura towarzysząca, parking, budynek z punktem „it” i zapleczem sanitarnym – to wszystko, za prawie 3,5 mln zł wzbogaci ofertę Sobieszowa. Już w tym roku założono tam pole krokusów, rozpoczęto pracę przy budowie woliery dla ptaków, nasadzenia roślin charakterystycznych dla Karkonoszy w mini-parku, więc ścieżka „domknie” część tej oferty.

W gospodarce mieszkaniowej od tego roku trwa niemalże rewolucja, bo po pierwsze zespolono ZGL-e, w jeden Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, co pozwoliło stworzyć sprawniejszy, niż daniej organizm, a po drugie – zintensyfikowano zarówno sprzedaż mieszkań,, jak i odzyskiwanie ich od niesolidnych dłużników. O ile w minionych latach tym sposobem trafiało do oczekujących 25 – 30 mieszkań, to w tym roku – blisko setka, dzięki staraniom windykacyjnym Wydziału Gospodarki Mieszkaniowej UM. Skutecznie zachęcono lokatorów do wykupu mieszkań na własność za 1 % ich wartości, co pozwoliło wzmocnić się wspólnotom. A w roku 2012 prawie 200 tys. będzie wkładem Miasta w renowację budynków przy ul. Osiedle Robotnicze, a ok. pół miliona w podobne prace przy domach ulicy Wojska Polskiego. Miasto będzie partycypowało także w renowacji kolejnych budynków przy ul. Złotniczej. Grubo ponad 1,1 mln złotych zainwestujemy w termomodernizację obiektów użyteczności publicznej, dzięki czemu poprawi się ich wygląd i zmniejszą koszty ogrzewania.

Zdecydowanie więcej, bo aż 4,3 mln zainwestujemy w termomodernizację placówek oświatowych, a łącznie oświata otrzyma ponad 24 mln zł na inwestycje. Lista obiektów szkolnych, które skorzystają z miejskich pieniędzy jest wyjątkowo długa.

Dwa miliony złotych, to kwota, jaką Wydział Gospodarki Komunalnej UM wyda na odnowienie Parku Kościuszki, w tym dwukilometrową ścieżkę przyrodniczą i ok. 100 punktów świetlnych. Ale doświetlone też będą przejścia dla pieszych (głównie przy ul. Wojska Polskiego). Rewaloryzacja Parku Norweskiego (ponad 5 mln zł), to spora kwota, ale i ten Park jest relatywnie duży (ok. 15 ha) i jest ważnym miejscem dla Cieplic i Sobieszowa.

Centrum Jeleniej Góry zyska także odnowioną atrakcję turystyczną – zakończy się rewitalizacja 18 barkowych kaplic grobowych wraz z ich iluminacją. Prace te, wyszacowane łącznie na ponad 6 mln zł w przyszłym roku pochłoną 3 mln z tej kwoty.

A w sporcie na rok 2012 najważniejszą inwestycją będzie przebudowa stadionu. Rozpoczęła się przed miesiącem, w połowie przyszłego roku będzie zakończona i pochłonie prawie 13 mln zł z ogólnej kwoty niemal 17 mln.

- To tylko lapidarny skrót tylko jednej części budżetu, naszych wydatków – powiedział M. Zawiła. – Ale w jakimś stopniu oddaje intensywność inwestowania, które przełoży się na wzrost dynamiki w rozwoju Miasta.

artykuł sponsorowany

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
869
Tak
10%
Nie
84%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group