Niedziela, 11 czerwca
Imieniny: Benedykta, Feliksa
Czytających: 6145
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Budżet Obywatelski mniejszy... prawie o połowę!

Czwartek, 10 listopada 2016, 12:17
Aktualizacja: Sobota, 12 listopada 2016, 15:06
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Budżet Obywatelski mniejszy... prawie o połowę!
Fot. Przemek Kaczałko
W Jeleniogórskim Budżecie Obywatelskim na rok 2016 było 1,5 miliona złotych, z czego 500 tysięcy na projekty „dodatkowe”, a w nadchodzącym, 2017 roku, do podziału będzie jedynie 800 tysięcy (z przeznaczeniem na projekty inwestycyjne). Dodatkowo miasto podzielono na cztery części, z czego każda będzie miała do dyspozycji po 200 tys. zł.

- Dlaczego w nadchodzącym roku na JBO przeznacza się niemal o połowę mniej środków? - zapytaliśmy prezydenta Marcina Zawiłę. - Znaczna część projektów była realizowana w szkołach, w tej chwili pokazujemy pieniądze, które przeznaczamy na szkoły, na programy wyrównawcze, zajęcia dodatkowe i tego typu rzeczy i gdybyśmy to tak liczyli, przy 5 milionach skierowanych na szkoły to mamy 5,8 mln. - stwierdził Marcin Zawiła odnosząc się do drugiej części konferencji prasowej, która odbyła się dzisiaj (10.11) w jeleniogórskim Ratuszu, podczas której prezentowano zadania jakie mają być dofinansowane ze środków unijnych. Zatem czy wnioski do Budżetu Obywatelskiego nie będą mogły dotyczyć inwestycji w szkołach? - dopytujemy. - Teoretycznie mogą, ale będą musiały przede wszystkim uporać się z realizowaniem projektów europejskich - podkreślał prezydent.

Uszczuplenie puli na zadania wskazane przez mieszkańców pozostało więc bez konkretnej odpowiedzi.

Podczas spotkania z dziennikarzami poruszono też kwestie niezrealizowanych dotąd projektów z budżetów obywatelskich poprzednich lat, jak chociażby Jeleniogórska Promenada Bobru. - Z tym jest wielki problem, stąd wpisujemy w tym regulaminie, że mają być one realizowane na terenach należących do miasta. Jest problem uzgodnienia z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej. Czasami zobowiązania dla inwestora potrafią przerastać nawet koszty realizowania projektu. Może nie w całej długości, ale w znacznej jego części projekt będzie zrealizowany – dodał Marcin Zawiła przyznając, że nie wszystkie zwycięskie zadania z JBO zostały zrealizowane, ale zapewnia, że będą.

Wnioski do Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego będzie można składać od poniedziałku (14.11.2016 r.), ale już można się zapoznać ze szczegółowymi zasadami na stronie: www.jbo.jeleniagora.pl, gdzie podane są kryteria, harmonogram i inne niezbędne informacje. - Chodzi o to, żeby mieszkańcy angażowali się – podkreśla Barbara Olszewska, naczelnik Wydziału Rozwoju Urzędu Miasta. Wnioski (poparte minimum 50 podpisami) muszą dotyczyć zadań inwestycyjnych i remontowych, nie można już w tym roku zgłaszać zadań „miękkich”. Kwota zadania nie może przekroczyć 200 tysięcy złotych. Dopiero 6 lutego 2017 r. zostanie ogłoszona lista zadań, na które będzie można głosować, prezentacje będą się odbywać pomiędzy 8.02 a 17.02, z kolei głosowanie zaplanowano od 22.02 do 27.02, a wyniki poznamy 6 marca przyszłego roku.

O inwestycjach w oświacie poinformujemy w osobnym artykule.

Czytaj również

Komentarze (34)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Plac Ratuszowy czy Piastowski, który bardziej zachęca do spacerów?

Oddanych
głosów
371
Plac Ratuszowy
11%
Plac Piastowski
60%
Wolę miejskie parki
30%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group