Czwartek, 4 czerwca
Imieniny: Franciszka, Karola
Czytających: 7148
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Budowa wyciągu pod Śnieżką grozi środowisku?

Wiadomości: REGION
Czwartek, 14 kwietnia 2011, 8:21
Aktualizacja: Sobota, 16 kwietnia 2011, 19:51
Autor: Agrafka
Stowarzyszenie Ochrony Krajobrazu i Architektury Sudeckiej zwraca uwagę na naruszenie decyzji środowiskowej w Białym Jarze przez inwestora prowadzącego budowę wyciągu krzesełkowego, którego działania mogą zagrozić przyrodzie znajdującej się w tym miejscu.

Celem Stowarzyszenia jest ochrona i zachowanie dziedzictwa kulturowego, przyrodniczego i krajobrazowego Sudetów, ze szczególnym uwzględnieniem dorobku architektonicznego. Przedstawiciele SOKiAS-u twierdzą w piśmie skierowanym do burmistrza Karpacza Bogdana Malinowskiego, że do prac ziemnych na terenie obszaru Natura 2000 używany jest, zakazany prawem, gruz budowlany.

Ponadto naruszane są ich zdaniem ustalenia dotyczące zakazu gromadzenia, usypywania, spychania nadmiaru ziemi na brzegach i skarpach potoku Łomnica oraz mówiące o pozwoleniu na wykonywanie prac o dużym natężeniu dźwięku jedynie w okresie od września do 15 marca, takich jak wycinka drzew i krzewów, prace budowlane czy też ziemne.

Rośliny z gatunku podrzeń powinny być przeniesione przy współpracy z botanikiem na siedliska niezagrożone, a prace ziemne i wykopy powinny być prowadzone w taki sposób, aby nie powodowały uszkodzeń korzeni drzew m.in. wierzb i topól. Według stowarzyszenia naruszane są także ustalenia co do zakazu składowania materiałów budowlanych oraz mas ziemnych w sąsiedztwie drzew w odległości co najmniej metra od rzutu korony, a ziemia z wykopów nie powinna być przechowywana na terenie biologicznie czynnym.

– W związku z pismem przysłanym przez SOKiAS, nadzór budowlany przeprowadzi kontrolę w poniedziałek 18 kwietnia w Białym Jarze, gdzie prowadzona jest duża inwestycja budowy wyciągu krzesełkowego, który ma mieć 700 metrów, a trasa narciarska ma liczyć aż 1500 metrów. 22 marca była już przeprowadzona taka kontrola i nie stwierdzono żadnych uchybień, więc prace trwają nadal – poinformował Ryszard Rzepczyński, zastępca burmistrza Karpacza.

- Długo czekaliśmy na tak dużą inwestycją narciarską mającą przyciągnąć wielu turystów i znacznie poszerzyć ofertę turystyczną w naszym regionie. Jeśli inwestycja jest przeprowadzana prawidłowo, to szkoda byłoby opóźniać jej zakończenie. Niestety jeśli nadal budowa będzie wstrzymywana, możliwe, że nie zostanie ukończona przed sezonem zimowym 2011/2012, co będzie bardzo szkodliwe dla Karpacza i turystyki – dodał.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (45) Dodaj komentarz

~hydraulik 14-04-2011 8:28
Największym zagrożeniem dla środowiska i wyglądu Karkonoszy, są ekolodzy i Stowarzyszenie Ochrony Krajobrazu i Architektury Sudeckiej
~jur 14-04-2011 8:38
Eko mają rację ogrodźmy nasze góry płotem wprowadzimy przepustki uprawniające do wejścia aby tam jakiś wróg natury nie wszedł a wszystkich turystów zapraszamy w góry po czeskiej stronie mają świetne trasy, wyciągi i inne atrakcje.
~sqandal 14-04-2011 9:12
i jak tu nie napić się ? cholera bierze na te pieprzenie ekologów, nie dośc ze żyją z naszych podatków to jeszcze tylko szkodzą , szkodniki.
~ja 14-04-2011 9:19
Nic nie budować. Niech będą tylko świstaki i stokrotki.
~EMI 14-04-2011 9:23
TEN WYCIĄG TO KPINA , JAK ZWYKLE ROBIĄ EKOLODZY PROBLEMY CIEKAWE CZY POMOGĄ JAK LUDZIE Z KARPACZA NIE BĘDĄ MIELI Z CZEGO ŻYĆ!DOBRZE ,ZE W SZKLARSKIEJ POSZLI PO ROZUM DO GŁOWY I COŚ SIĘ DZIEJE! WYCIĄG POWINIEN BYĆ NA KOPE A NIE KAWAŁEK Z CZEGO LUDZIE SIĘ ŚMIEJĄ JA BYM 1ZL ZA NIEGO NIE ZAPŁACIŁA
~EMI 14-04-2011 9:27
TEN WYCIĄG TO KPINA , JAK ZWYKLE ROBIĄ EKOLODZY PROBLEMY CIEKAWE CZY POMOGĄ JAK LUDZIE Z KARPACZA NIE BĘDĄ MIELI Z CZEGO ŻYĆ!DOBRZE ,ZE W SZKLARSKIEJ POSZLI PO ROZUM DO GŁOWY I COŚ SIĘ DZIEJE! WYCIĄG POWINIEN BYĆ NA KOPE A NIE KAWAŁEK Z CZEGO LUDZIE SIĘ ŚMIEJĄ JA BYM 1ZL ZA NIEGO NIE ZAPŁACIŁA
~Iwa 14-04-2011 10:12
I znowu ekolodzy mają coś do powiedzenia. W tym kraju nic nie powstanie, jeśli takie będzie nastawienie na rozwój gospodarki i turystyki. Inne kraje jakoś mogą i nie cierpi na tym flora ani fauna. Czesi wybudowali wyciąg na Śnieżkę i można było? Tylko nasi nawiedzeni ekolodzy stawiają veto. Po prostu żenada. Średniowiecze. Wstyd.
~ 14-04-2011 10:37
Wiec niech nic nie buduja,a my bedziemy jezdzic do Czech na narty i w gory,a ekolodzy niech sie do drzew przyczepiaja i bronia bo z tego utrzymaja rodziny!Polikwidowac,wyburzyc miasta ,a na ich miejscu posadzic drzewa i bedzie gitara.Bedziemy mieszkac w buszu,ale bedziemy mieli piekna nature:D
~ekotyłas 14-04-2011 10:41
pierdu pierdu, ochrona środowiska, co za bzdura. po czeskiej stronie wyciagi są od wielu lat i kasę trzepią. a tutaj ekolodzy sie stawiają. niech panowie i panie ekolodzy na swoich podwórkach pod domami zaczną sie przywiązywać do drzew i odgrywać oburzonych
~arni 14-04-2011 10:43
Ekoterroryści przepędzą turystów i narciarzy do Czech a potem będą utrzymywać Karpacz - mieszkańców i urząd. Chyba są na to przygotowani a nie to "SPIERRPRZAJ DZIADU !!!!!"
~ 14-04-2011 11:01
Kiedyś podczas rajdu kormoran ekolodzy blokowali drogę. Wyszedł kierowca Włodek Skro... i zapytał kto tu dowodzi na tej blokadzie. Wstał pan i powiedział ja i to było jego ostanie słowo na tej blokadzie. Później Tv podała że ekologów uratowały oddziały prewencji. Mohery nie potrafią zrozumieć że bez inwestycji nie będzie interesu z którego będzie można remontować szlaki, schroniska, i inne pro ekologiczne tematy
~ernie_ 14-04-2011 11:25
Inwestycje inwestycjami, wszystko rozumiem, ale przyznajcie sami, że nasze góry to już nie to co choćby parę lat temu. Nawet szlaki przestają być szlakami a stają się szutrowymi autostradami :/ Dążymy na siłę do zakopiańskiej masówki?
~Ekolog 14-04-2011 12:04
To, ze wcyiag jest w Szklarskiej wcale nie znaczy, ze ludzie ktorzy kochaja przyrode maja cos do powiedzenia! Zdegradowane hekatry lasow tylko po to by zima bogole z miast wozili swoje tylki. Prawdziwi milosnicy gór po nich chodza, doceniaja spokoj i piekno rezerwatu. Najlepiej wytnijcie wszystko bo po co takie unikatowe miejsca! Pozniej tylko nie dziwcie sie , ze natura odzwdziecza sie powodziami! Zalosna jest mysl tylko przez pryzmat kasy. Wyciag tak naprawde potrzebny byl wlascieielom hotelikow i pensjonacikow, ktorzy zatrudniaja w wiekszosci miejscowych ludzi za minimal, czesto bez umow i z kozia łacha i wiecznie krzyczacych , ze im mało! OVER.
~hawk 14-04-2011 12:34
Historia Sudetów zaczyna się już w erze prekambryjskiej, parę miliardów lat temu, obecne ukształtowanie Karkonoszy to efekt trzech zlodowaceń ok. 10 tys. lat temu – i to wszystko mają niszczyć, zawłas...ć i zamieniać na prywatne doraźne dochody obecni mieszkańcy Karpacza, bo im się nie chce na siebie pracować??? A może wziąć się do roboty, jak uczciwi ludzie, nie niszczyć to, czego się samemu nie zrobiło! Jasno widać, że komentarze w obronie trzepiących kasę piszą oni sami. Tylko że tą kasę trzepią z dobra wspólnego, niszcząc je nieodwracalnie – na wyłączny prywatny użytek. Do ~11:01 -ŻADNE szlaki, schroniska, i inne pro ekologiczne tematy NIC nie zyskały na rajdach Kormoran, mydlisz ludziom oczy, lepiej zrób rachunek jak sam żyjesz –czy z pomnażania tego co przyroda daje, czy z rozkradania i niszczenia dla głupiej rozrywki? Usyp górę, posadź las, oczyść rzekę. I podziękuj Ekologom! Pozdrawiam myślących :)
~swojak 14-04-2011 12:42
Ten wyciąg to jedno wielkie nieporozumienie.Knapa 6-cio osobowa z Białego jaru do dolnej stacji wyciągu to SKANDAL. Jak na coś takiego mogły zgodzić się władze!!! Ani to wyciąg dla narciarzy ani dla turystów.Na kopę trzeba będzie wchodzić na piechotę albo czekać w kilometrowych kolejkach na jednoosobowe krzesełko!! Skandal w biały dzień to mógł zrobić tylko Sobiesiak!!!!!.
~blah 14-04-2011 12:48
Po co tyle wyciągów w tak niewielkim paśmie górskim?
~grd 14-04-2011 13:05
Dziekuję Jelonce za wycinanie niewygodnych i odmiennych od stanowiska redakcji wpisów!
~ja 14-04-2011 15:40
zieloni - d...le!!!
~Jack 14-04-2011 15:54
Ja bym wysłał tych tzw ekologów na sybir i kazał tam popracować,pochronić przyrodę w obozie jak za Rosji Sowieckiej to by im wybili pierdoły z głowy.
akiss 14-04-2011 16:28
Sąsiad się buduje trzeba poszukać jakichś ekologów aby oprotestowali bo będzie mi drogę zasłaniał ;-). Żenada i po stokroć żenada. KPN i organizacje ekologiczne największym hamulcowym rozwoju Jeleniej Góry.
~hawk 14-04-2011 17:00
Do akiss - a czy pod pojęciem własnego rozwoju też rozumiesz handlowanie własnymi organami? Obawiam się, że mózgu nikt by nie kupił...
~czacza2214 14-04-2011 17:39
Popieram wyciag jak najbardziej chociaz ludzie beda mieli prace a ekolodzy maja chyba za duzo kasy i wolnego czasu skoro nic nie robia tylko protestuja>
~manfred 14-04-2011 18:03
Te glaby zielone nigdy nie zrozumieja . Bez inwestycji karkonoskie miejscowosci umra!
~Ekolog 14-04-2011 18:23
dzieki tym'zielony glabom' masz czym oddychac. wytnij wszystkie drzewa i bedzie spokoj! tylko z czasem i klimat tak ci sie ociepli, ze nie bedziesz mogl pojezdzic na tych nartach bo sniezek nie spadnie. Tylko, komu to tlumaczyc? Ludzie, nie walczcie z natura bo nie macie szans!!! Dbajcie o nia a ona nie bedzie robila i wam na zlosc. STOP WYCINCE DRZEW I RUJNOWANIU KPN!!!! POWIEDZMY NIEEEEEEEEEE! NIEEEEEEE! NIEEEEEE!!!
~ 14-04-2011 18:34
To niech ekolodzy sie przeniosa do afryki albo do amer.pld. tam zamieszkaja i beda bronic lasow deszczowych itp. zero kontaktu z cywilizacja i niech zobacza czy tak pieknie jest!Baobaby itym inne sprawy szalasy ,zycie jak buszmeni ot cala pieknosc zycia w zgodzie z ekologia!Niech sie zywia czym chca,ale zeby nie niszczyli ekosystemu czyli:zero roslin,zwierzat itd. bo kazdy chce zyc!Wiec co by jedli???
~.......... 14-04-2011 19:12
A Ci ekolodzy to sa ludzie z Karpacza ktorzy zyja z Turystyki i najwiecej krzycza.....
~Postęp? 14-04-2011 19:46
Tylko i wyłącznie dbając o przyrodę i krajobraz mamy szansę na rozwój turystyczny. Napływu turystów do miasta nie zapewni płaski, krótki, nadający się na złom wyciąg Sobiesiaka. Zarobi na nim parę cwanych osób, zwłaszcza jak obok staną hotele. Oj, Karpaczanie, znowu daliście się nabrać. Będzie Wam coraz gorzej, część z Was zbankrutuje. Szukajcie, póki czas, nabywców na swoje pensjonaty.
~ABE 14-04-2011 19:47
SOKiAS to nie żadne oszołomy. To bardzo interesowna grupa ludzi, zorganizowana i ściśle powiązana z Miejską Koleją Linową w Karpaczu, która miejska jest tylko z nazwy. Głównym zadaniem SOKiASu jest blokowanie wszelkich inwestycji mogących zagrozić MKL. W tym miejscu należy przypomnieć wcześniejszą, nieudaną "akcję" SOKiASu przy tej inwestycji, gdy rzekomo ktoś w okolicy usłyszał Sóweczkę i miało to być powodem do wstrzymania budowy. Cała afera była nakręcona na tym, że ktoś (nie wiadomo kto), kiedyś (nie wiadomo kiedy) usłyszał i rozpoznał Sóweczkę. Dziwne, że w zasadzie nikt w Karpaczu poza zainteresowanym MKLem nie popiera działań tego stowarzyszenia a mimo to udaje im się robić tyle szumu. Śmiem twierdzić, że człowiek jest również elementem środowiska a według kreacjonistów również najważniejszym elementem i ma prawo wykorzystywać te środowisko również dla własnych celów. W Karpaczu i okolicy nie ma żadnego przemysłu a
~ABE 14-04-2011 19:53
ani innych możliwości zarabiania pieniędzy poza szeroko rozumianą turystyką. Niestety w zimie mało kto wybiera się na piesze wędrówki w góry i można wyłącznie liczyć na narciarzy. Narciarzy, którzy potrzebują stoków, wyciągów i całej towarzyszącej temu infrastruktury. Bez tego takie miejscowości jak Karpacz nie mają szans na rozwój. Dodam jeszcze, że MKL z uporem maniaka odrzuca wszelkie propozycje współpracy z firmą budująca wyciąg od Białego Jaru, mimo tego, że połączenie tych dwóch systemów stworzyłoby całkiem spory ośrodek narciarski z korzyścią dla MKL i firmy Winterpol a w konsekwencji dla całej społeczności Karpacza.
~Do ABE 14-04-2011 20:43
Śliczną sóweczkę (najmniejsza sowa w Europie) odkrył naukowiec sporządzajacy raport na zlecenie pana Sobiesiaka. Pan Sobiesiak sam sobie ściągnął "nieszczęście" na głowę. Sóweczka niedługo stanie się znakiem rozpoznawczym Karpacza. Będzie prawie tak słynna jak kościół Wang!
~ 14-04-2011 21:04
EKOLOGOM nie zależy tak naprawdę ile lasu upadnie na ziemię. Jest to, zorganizowana grupa cyników i hipokrytów, aktywizujących się na hasło "INWESTYCJA" gotowa BLOKOWAĆ "budowę" zwykłej kładki nad potokiem w celu wynegocjowania jak najwyższego haraczu
~ludź 14-04-2011 21:28
Nie ważne ile hektarów, dziesięć?, sto?, a może te trzysta sześćdziesiąt parę, które mają oddać nam Czesi? To nie jest ważne. Liczy się kolejny apartamentowiec, kolejny wyciąg, asfalt, neon, błysk i zysk...Ale z czego w naszych podgórskich gminach żyć? Z czego żyć...
~Czytelnik JG 14-04-2011 21:41
Jak tak dalej pójdzie to jedyne czego nam nie zabraknie to drzew do przywiązywania ekologów ... Gdzie sie nie popatrzy czy w Alpy czy inne góry to są lasy i wyciągi i ludzie i żyją razem kwitnie turystyka i ludzie uczą się szanować przyrodę obcując z nią . U nas do lasu jadą tylko wywrotki śmieci pod osłoną nocy i ich ekolodzy jakoś nie pilnują . Brać worki i zbierać śmiecie to jest praca u podstaw , a nie protestować przed kamerami medialna chołoto spragniona medialnego przyklasku ...
Piipi Jelonkowa 14-04-2011 22:07
..tylko,że ten gruz budowlany pochodzi z wielkiej hałdy usypanej przy hotelu Gołębiwski ! ..który ma również "grzechy" ekologiczne !!
~zielony 14-04-2011 22:12
Drogi czyterlniku zastanow sie nad tym co piszesz. Wypada to dosyc nieudacznie! az zal czytac te mierne wypociny
~jejejej 14-04-2011 22:18
jestem miłosnikiem karkonoszy i uwazam ze takie inwestycje są tu potrzebne rzeczywicie wszyscy uciekają do czech dlaczego w kowarach nie mogą zacząc budowac przeciesz te trasy co mają tam byc nie są na terenie parku a i tak przez ptaszki nie wolno budowac zenadA
~EKO 14-04-2011 22:43
Największym zagrożeniem dla przyrody są ludzie i ci co żyją w środowisku i ci co uważają,że to środowisko chronią.Zniszczmy samych siebie ,a przyroda sama da sobie radę.Powstała bez nas ,bez nas może istniec i bez nas się skończy.Ludzie to zakały Świata i zakłamańcy.
~do Ekolog 14-04-2011 22:51
Uprzejmie informuję, iż oddychamy nie dzięki drzewom na terenie KPNu, lecz w 90% dzięki glonom i porostom w oceanach i morzach. Pozostałe 9,99% to zasługa tzw. "zielonych płuc", czyli lasów tropikalnych Amazonii i Afryki. Ekolog, a nie uważał na lekcjach biologii i geografii... Wstyd... Oj wstyd...
~yanek 14-04-2011 23:23
własnie wróciłem z nart we w.łoskich Dolomitach.Tygodniowy karnet 120eur 300km tras bez kolejek i ekologów.Pyszna kawa na Madonna di Campilio 2euro.Jak oni to robią? Nie mają ekologów czy co!
~rabel 14-04-2011 23:31
A najwięcej się tu plują i produkują akurat ci, co najwięcej niby na nartach jeżdżą i po górach chodzą... Wam monitor świat już dawno zastapił i tyle o nim wiecie, co wyczytacie na googlach :p
Piipi Jelonkowa 15-04-2011 0:33
..do - [~Iwa] ~WSTYD ? .. to dla Czechów,którzy wybudowali 60 km od granicy austriackiej elektrownie jądrową w Temelin ! .. a w 01 marca 2007 roku doszło do wycieku 2 tyś radioaktywnej wody ! .. nie wiesz,o tym ? ~Czesi,..NIE mają pojęcia o ochronie natury! ..a znasz pochodzenie gruzu budowlanego,który o dziwo "przywędrował" na zakazane miejsce z terenów hotelu Gołębiewski ! ~BRAVO ! ..dla Polskich Ekologów !..pokażcie sąsiadowi-Czechowi,co to oznacza szanowac Matkę Naturę !
~jejej 15-04-2011 11:34
rabel akurat jestem przewodikiem sudeckim wiec to chyba ty chyba siedzisz przed monitorem
~do do Ekolog 15-04-2011 11:41
To oddychaj sobie pod woda! Karpacz ma juz ,co chcial. Hotel , jak z bajki. Cale szczescie, ze nie powstal w Szklarskiej.
~ 15-04-2011 13:38
Ta cała( Piipi )to niezły oszołom, ciekawe czy ona tak bardzo jedna się z naturą.Karkonosze za Niemca były znane w europie jako turystyczny raj,było tu wiele schronisk i ludzie masowo zdobywali szczyty a natura jakoś nie ucierpiała.W Karpaczu musi powstać wyciąg,inaczej turystów zabiorą nam Czesi a jedyną atrakcją będzie pomylona (Piipi Jelonkowa)
~ 17-04-2011 18:16
Przez ekologów były powodzie a teraz się czepiają o wyciągi. Masakra pod mur z nimi

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group