Sobota, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 6508
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Budowa wyciągu pod Śnieżką grozi środowisku?

Czwartek, 14 kwietnia 2011, 8:21
Aktualizacja: Sobota, 16 kwietnia 2011, 19:51
Autor: Agrafka
Stowarzyszenie Ochrony Krajobrazu i Architektury Sudeckiej zwraca uwagę na naruszenie decyzji środowiskowej w Białym Jarze przez inwestora prowadzącego budowę wyciągu krzesełkowego, którego działania mogą zagrozić przyrodzie znajdującej się w tym miejscu.

Celem Stowarzyszenia jest ochrona i zachowanie dziedzictwa kulturowego, przyrodniczego i krajobrazowego Sudetów, ze szczególnym uwzględnieniem dorobku architektonicznego. Przedstawiciele SOKiAS-u twierdzą w piśmie skierowanym do burmistrza Karpacza Bogdana Malinowskiego, że do prac ziemnych na terenie obszaru Natura 2000 używany jest, zakazany prawem, gruz budowlany.

Ponadto naruszane są ich zdaniem ustalenia dotyczące zakazu gromadzenia, usypywania, spychania nadmiaru ziemi na brzegach i skarpach potoku Łomnica oraz mówiące o pozwoleniu na wykonywanie prac o dużym natężeniu dźwięku jedynie w okresie od września do 15 marca, takich jak wycinka drzew i krzewów, prace budowlane czy też ziemne.

Rośliny z gatunku podrzeń powinny być przeniesione przy współpracy z botanikiem na siedliska niezagrożone, a prace ziemne i wykopy powinny być prowadzone w taki sposób, aby nie powodowały uszkodzeń korzeni drzew m.in. wierzb i topól. Według stowarzyszenia naruszane są także ustalenia co do zakazu składowania materiałów budowlanych oraz mas ziemnych w sąsiedztwie drzew w odległości co najmniej metra od rzutu korony, a ziemia z wykopów nie powinna być przechowywana na terenie biologicznie czynnym.

– W związku z pismem przysłanym przez SOKiAS, nadzór budowlany przeprowadzi kontrolę w poniedziałek 18 kwietnia w Białym Jarze, gdzie prowadzona jest duża inwestycja budowy wyciągu krzesełkowego, który ma mieć 700 metrów, a trasa narciarska ma liczyć aż 1500 metrów. 22 marca była już przeprowadzona taka kontrola i nie stwierdzono żadnych uchybień, więc prace trwają nadal – poinformował Ryszard Rzepczyński, zastępca burmistrza Karpacza.

- Długo czekaliśmy na tak dużą inwestycją narciarską mającą przyciągnąć wielu turystów i znacznie poszerzyć ofertę turystyczną w naszym regionie. Jeśli inwestycja jest przeprowadzana prawidłowo, to szkoda byłoby opóźniać jej zakończenie. Niestety jeśli nadal budowa będzie wstrzymywana, możliwe, że nie zostanie ukończona przed sezonem zimowym 2011/2012, co będzie bardzo szkodliwe dla Karpacza i turystyki – dodał.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (45)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1401
Tak
26%
Nie
67%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group