Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Poniedziałek, 14 lipca
Imieniny: Kamila, Marcelina
Czytających: 7366
Zalogowanych: 52
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Bogusław Kudłek w subiektywnym spisie aktorów teatralnych

Wtorek, 6 września 2016, 7:10
Aktualizacja: 9:50
Autor: Manu
Jelenia Góra: Bogusław Kudłek w subiektywnym spisie aktorów teatralnych
Fot. Archiwmu Teatru
Bogusław Kudłek, na co dzień aktor jeleniogórskiego Teatru im. Cypriana Kamila Norwida, znalazł się w tegorocznej 24. edycji rankingu Subiektywnego Spisu Aktorów Teatralnych wg Jacka Sieradzkiego w kategorii “Na fali”.

- “Każdemu Everest” z tego sezonu jeleniogórskiego Teatru im. Norwida i “Karskiego historię nieprawdziwą” z sezonu poprzedniego łączy nieoczywista i niepowszednia cecha: inteligenckość - pisze redaktor naczelny miesięcznika “Dialog” Jacek Sieradzki. - Zajęciem inteligentów była zawsze wysokogórska wspinaczka z całym jej dramatyzmem, i także inteligenckie są smętne podśmiechiwania na temat tego, co świat wie i czy w ogóle wie o Janie Karskim. Oba widowiska, Radosława Paczochy/Piotra Jędrzejasa i Szymona Bogacza/Julii Mark są zbiorami scenek, etiud i skeczy, w obu czuje się świetnie, kreśli celne, efektowne sylwetki na przykład peerelowskiego ubeka, który ongiś kontrolował alpinistów, albo dzisiejszego arywisty, który “kupił już sobie pieniądze” i żąda wygodnego dostarczenia na Everest. Brakuje na co dzień takiego teatru, lekkiego, niewymuszonego – i takiego aktorstwa też.

Bogusław Kudłek jest absolwentem Wydziału Aktorskiego PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie (2002). Pracował w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach (2007-2009). Występował potem na scenach warszawskich: Laboratorium Dramatu (obecnie Teatr Dramatyczny), na Woli im. Tadeusza Łomnickiego i Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza. Na jeleniogórskiej scenie pojawił się po raz pierwszy w niewielkiej roli kupca Pana Niedzieli w przedstawieniu “Don Juan” Moliera w reż. Michała Kotańskiego, a potem jako zwariowany zastępowy Pączek w spektaklu “Sylwestrowy Kabaret Sylwestrowy?! - w poszukiwaniu nowego” wg tekstu Szymona Bogacza. W inscenizacji sztuki “Samobójca?” Nikołaja Erdmana w reż. Krzysztofa Rekowskiego stworzył znakomitą postać tytułowego samobójcy. W widowisku “Koniec świata w Deer's Hill City” Marii Wojtyszko w reż. Jakuba Krofty był Meksykaninem Jorge. W ostrej satyrze, która odkrywa ciemne oblicze polityki “Miłość i polityka” Pierre'a Sauvila w reż. Pawła Paszty jako poseł Jacques Bouladon okazuje się draniem, który bez skrupułów szantażuje niecnie ministra i żąda za wydanie obciążających go papierów wysłania z nim własnej żony na tydzień uciech miłosnych na Hawajach.

W “Wyprawie czarownic” Terry'ego Pratchetta w reż. Judyty Berłowskiej Bogusław Kudłek mile zaskoczył widzów w swym nowym emploi jako Greebo. W sztuce “Nadobnisie i koczkodany, czyli zielona pigułka” Witkacego w reż. Pii Partum wystąpił jako graf Andrzej Władimirowicz Czubinin-Zaletajew. W komedii “Czego nie widać” Michaela Frayna w reż. Adama Biernackiego i Joanny Jaśko-Sroki zagrał reżysera objazdowego teatru, którego głównym celem jest… reklama sardynek i oczywiście, zarobienie kasy, podczas tournée po prowincjonalnych miasteczkach. Z kolei w “Rozbitym dzbanie” Heinricha von Kleista w reż. Piotra Jędrzejasa wcielając się w postać pisarza sądowego Świeczkę znakomicie panował nad sceną. Wziął także udział w muzycznym czytaniu “Hanno Reitsch, kochamy cię/nienawidzimy cię”, teatralnej opowieści o niemieckiej lotniczce autorstwa Zuzanny Bućko i Szymona Bogacza, w hangarze na Górze Szybowcowej.

Bogusław Kudłek współpracuje także z katowickim Teatrem Rawa, z którym podczas ubiegłorocznych jubileuszowych 45. Jeleniogórskich Spotkaniach Teatralnych mogliśmy go oglądać w spektaklu “Elżbieta Bam, czyli Interdyscyplinarny Kabaret Ponurego Żartu” w reż. Huberta Bronickiego, gdzie w szeregu groteskowych sytuacji bawił się rolami, a swoją energią zarażał publiczność.

Na dużym ekranie zadebiutował w “Pogodzie na jutro” (2003) Jerzego Stuhra. Zagrał później jeszcze w kilku filmach, m.in. “Katatonia” (2004) Jacka Nagłowskiego, uhonorowanym Nagrodą Główną w konkursie kina niezależnego podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, “Popiełuszko. Wolność jest w nas” (2009) w reż. Rafała Wieczyńskiego jako ks. Wacław oraz biograficznym “Wałęsa. Człowiek z nadziei” (2013) Andrzeja Wajdy w roli Bogdana Borusewicza, działacza opozycyjnego w okresie PRL. Występuje też w serialach, m.in.: “Egzamin z życia”, “Fala zbrodni”, “Czas honoru”, “Ojciec Mateusz”, “Samo życie”, “Na Wspólnej” czy “Hotel 52”.

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
77
Tak
29%
Nie, tak jak jest jest dobrze
59%
Nie mam zdania
12%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Uwaga przy skręcie z Wolności w Nadbrzeżną!
 
Ciekawe miejsca
Miejsce schadzek na skraju miasta – Wzgórze Radziwiłłówny w Kowarach
 
Aktualności
Teatry Uliczne – II dzień: Grupa Teatralna Poznań
 
Aktualności
Teatry Uliczne – II dzień: Blackout Paradox
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group