Wtorek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 14092
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Bogdan Nauka patronem ZTA

Poniedziałek, 21 marca 2022, 10:04
Autor: WAC
Jelenia Góra: Bogdan Nauka patronem ZTA
Fot. WAC
Od wczoraj (20.03) Zdrojowy Teatr Animacji w Jeleniej Górze - Cieplicach nosi imię zmarłego 20 listopada 2020 roku dyrektora Bogdana Nauki.

Uroczystość odsłonięcia na frontonie budynku ZTA okolicznościowej tablicy oraz portretu B. Nauki autorstwa Dariusza Milińskiego połączona była z obchodami 45 – lecia teatru. Jej termin nie został wybrany przypadkowo, gdyż przypadał w przededniu obchodzonego 21 marca Światowego Dnia Lalkarstwa.

Obecny na uroczystości prezydent Jeleniej Góry podkreślał zasługi B. Nauki dla rozbudowy siedziby ZTA.

Stojąc przed tym budynkiem zdajemy sobie sprawę, że to dzięki Bogdanowi Nauce wygląda tak jak wygląda – mówi J. Łużniak. - Bo to on podjął się trudnego zadania pozyskania środków na remont starszej części oraz budowę nowej doskonale kompozycyjnie z nią związanej. To jego zasługa, że taki teatr mamy teraz w Cieplicach, który pozostanie tutaj na pokolenia. ZTA odgrywa podwójną rolę. Z jednej strony słynie z przedstawień dla dzieci, a z drugiej ze sztuk dla dorosłych, m.in. „Dekamerona”, który był grany ponad sto razy.

Wzruszenia nie krył przyjaciel Bogdana Nauki, a jednocześnie radny miejski Zbigniew Ładziński.

Bogdan Nauka poza tym, że był doskonałym dyrektorem był też wspaniałym przyjacielem i człowiekiem – mówi Z. Ładziński. - I to jest dla mnie najważniejsze. W pełni zasługuje, aby ten teatr nosił jego imię. To doskonałe uhonorowanie jego pamięci.

Dopełnieniem wczorajszych wydarzeń była najnowsza premiera ZTA czyli "Złodziej czasu" w o obsadzie: Aga Ejsmont, Dorota Korczycka-Bąblińska, Lidia Lisowicz, Rafał Ksiądzyna, Sylwester Kuper, Sławomir Mozolewski. Autorem i jednocześnie reżyserem spektaklu jest Waldemar Wolański, urodzony w Białymstoku reżyser, dramaturg, pedagog, menadżer kultury. Absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej Wydziału Lalkarskiego Filii w Białymstoku (1980 r.), w której w 2007 r. zdobył tytuł doktora sztuki. Habilitacji dokonał w 2014 r., zaś tytuł profesora otrzymał w 2018 r. w PWSFTviT w Łodzi. Jeden z nielicznych w Polsce znawców japońskiego teatru lalek Bunraku.

„Złodziej czasu” jest to baśń opowiadająca o walce dobra ze złem, ale przede wszystkim zagłębiającą się w czas i wszystko, co się z nim wiąże: upływ czasu, przemijanie, strata czasu.

Spektakl adresowany jest do dzieci w wieku powyżej sześciu lat, ale można go oglądać całą rodziną, gdyż stanowi doskonały pretekst do rozmów z dziećmi na temat czasu.

Twoja reakcja na artykuł?

18
51%
Cieszy
6
17%
Hahaha
2
6%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
3%
Złości
8
23%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group