Niedziela, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 4661
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Bogaty budżet obywatelski 2015. Złóż wniosek!

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 22 sierpnia 2014, 8:41
Aktualizacja: Poniedziałek, 25 sierpnia 2014, 12:45
Autor: Angela
Fot. Angela
Parking przy Szkole Podstawowej nr 11, remont fragmentu ulicy Cieplickiej oraz zagospodarowanie terenu rekreacyjno – sportowego w Jagniątkowie to trzy zadania, które w tym roku zostaną zrealizowane w Jeleniej Górze, w ramach budżetu obywatelskiego, na który przeznaczono 300 tys. zł. Ale już w przyszłym roku zadania zgłoszone przez mieszkańców zostaną zrealizowane za aż 1,5 mln zł! Ruszył nabór wniosków. Trzeba się spieszyć , bo czas jest tylko do 14 września br., a pracy nad przygotowaniem wniosku sporo.

Dotychczasowa formuła realizacji budżetu obywatelskiego czyli składania projektów popartych podpisami była przez wielu krytykowana. Dlatego teraz Miasto wprowadziło model o wiele prostszy i czytelniejszy, ale i wymagający od wnioskodawcy o wiele więcej pracy, niż dotychczas. Model zaczerpnięty z Poznania, realizowany tam od 2011 roku, daje przejrzyste zasady i równe szanse wszystkim.

– Wniosek, na specjalnym formularzu dostępnym od dzisiaj (22.08) w recepcjach Urzędu, może złożyć każdy pełnoletni mieszkaniec Jeleniej Góry – mówi prezydent Marcin Zawiła. – Ale teraz będzie musiał poświęcić na to trochę więcej czasu i pracy. Po pierwsze, wymagane jest precyzyjne określenie tematu, lokalizacji (w tym sprawdzenie do kogo należy teren i czy można na nim zrealizować zadanie z wniosku), sprawdzenie zgodności zadania z planem przestrzennym danego terenu oraz podanie szacowanych kosztów. Dobrze byłoby również, by dana inwestycja wpisywała się w strategię rozwoju Miasta – dodał prezydent.

Wnioski mogą dotyczyć nie tylko inwestycji, ale również tzw. działań miękkich, w tym działań kulturalnych (imprez, itp.). Ważne jest by zostały złożone do 14 września br., bo po tym terminie zostaną skierowane do odpowiednich wydziałów w celu porównania kosztów, ale i sprawdzenia czy zawierają wszystkie potrzebne dane. Następnie trafią do społecznych komisji oceniających, w skład których wejść mają przedstawiciele wszystkich klubów radnych Rady Miejskiej, dwóch przedstawicieli Rady Pożytku Publicznego, przedstawiciele wydziału rozwoju i dialogu społecznego UM, a także jeden ekspert. Ocena wydziałów i komisji potrwa od 15 do 24 września br. Kolejnym krokiem będzie poddanie wniosków głosowaniu (od 29 września do 12 października br.), w którym będzie mógł uczestniczyć każdy dorosły mieszkaniec Jeleniej Góry, a także student (na podstawie legitymacji studenckiej) i pełnoletni uczniowie (na podstawie legitymacji szkolnych). Głosowanie ma być przeprowadzone w internecie, na stronie Miasta oraz fizycznie w Urzędach (na Placu Ratuszowym i przy ul. Sudeckiej). Do 15 października br. wnioski, które otrzymają największą liczbę głosów, zostaną wpisane do projektu budżetu miasta.

- Jako prezydent miasta czyli jedyna osoba uprawniona do składania projektów budżetu zobowiązuję się, że projekty, które uzyskały największe poparcie do łącznej kwoty 1,5 mln zł znajdą się w projekcie budżetu, który przedłożę radzie miejskiej – mówi Marcin Zawiła.

Składane wnioski nie są ograniczone ani zakresem działania, ani tematyką. Warunkiem zadań przyjętych do realizacji jest jednak wartość do 1,5 mln zł oraz fakt, że mają one służyć mieszkańcom.
Z tegorocznych projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego, poza trzema wybranymi, komisja konkursowa wnosiła o realizację jeszcze pięciu innych. – Wykonamy je w ramach zadań bieżących – twierdzi Marcin Zawiła.

Co to będzie? Zmiana organizacji ruchu i ustawienie barierek zabezpieczających przed wpadnięciem do rzeki wzdłuż ulicy Mieszka I (zadanie już realizowane), remont odcinka ul. Poznańskiej, schodów na ul. Uroczej, remont holu ZSO, a także remont chodnika przy ul. Wiosennej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (34) Dodaj komentarz

~tosemjo 22-08-2014 9:10
no hejterzy mozecie sobie teraz znowu opluc monitor
~lol 22-08-2014 9:35
wiki: Wybory samorządowe w Polsce w 2014 roku - wybory samorządowe, które odbędą się 16 listopada 2014. Będą to pierwsze wybory samorządowe przeprowadzone na podstawie przepisów Kodeksu wyborczego.
~1! 22-08-2014 10:26
To ja proponuję złożyć wniosek do budżetu obywatelskiego, w którym znajdzie się remont ul. Łomnickiej. Tamtędy nie da się jeździć nawet czołgami!
~ 22-08-2014 10:30
DOLNOŚLĄZAK. Na nie całe 3 miesiące przed wyborami samorządowymi - magistrat wykazuje szczególną aktywność. Zazwyczaj w tym okresie nagminnie łata się dziury drogowe i poprawia krawężniki. W tym roku jest inaczej. Cieszy fakt, że wypracowano jakieś zasady - wprawdzie jeszcze nie doskonałe - odnoszące się do budżetu obywatelskiego. Wg mnie znowelizowano pseudo-urzędniczy gniot, jakim był tzw. regulamin rady pożytku publicznego, którego autorstwo przypisywał sam sobie "sołtys Goduszyna". Wizerunek prezydenta Zawiły - wskutek tej przedwyborczej inicjatywy - zyskuje. Szkoda, że tak późno. Lepiej późno niż wcale. A może wybory powinny odbywać się co 12 miesięcy?
~Widoczek 22-08-2014 10:32
panie Zawiła jaki wniosek!!!!!! , w marcu tego roku mieliście zacząć całkowity remont ul. Widok , i co ???? do dzisiaj NIC, gubicie się w tych wnioskach i obietnicach , nadmieniam że na ten remont czekamy PONAD 20 lat
~bk 22-08-2014 10:46
a moze tak poprzycinaac drzewa i z dzungli zrobic nature sprzyjajaca czlowiekowi
~BumTaraBum 22-08-2014 10:47
@Dolnoślązak, a w którym to miejscu wizerunek Zawiły zyskuje? Akurat teraz nagminnie łata się dziury, jedynie, co wypracowano, to pokazywanie się przy każdej okazji, a "przedwyborcza inicjatywa" Zawiły, który przez kilka lat nic nie zmajstrował i wręcz pogłębił zapaść miasta, tym bardziej trąca kiełbasą wyborczą. Tyle, że ludzie nie dadzą się na to nabrać, jak sądzę. Mam wrażenie, że jesteś jakąś częścią planu ratunkowego nieudolnej władzy.
~do 10:47 22-08-2014 10:56
no miłośnicy ptaków może złożycie wniosek o przeprowadzkę większości populacji gołębi na tereny skaliste czyli ich naturalne środowisko
~` 22-08-2014 11:35
O przecudowna kiełbaso której nikt nigdy nie widział, o błogosławiona niesamowita, smakowita, wspaniała i cudna. Każdy kto ją jadł oniemiał z zachwytu jej doskonały smak cudownie pieści kubki smakowe. Oto ona - Kiełbasa Zawiłcza zwana też wyborczą. Niestety istnieje tylko w formie mitów i legend i nikt się ją jeszcze nie najadł. Czy tak będzie i tym razem? Oczywiście że nie politycy nie są przecież wybierani za puste hasełka Polacy to mądry naród stwierdził pan Janusz pogryzając świeżą cebulę podczas wychodzenia z lokalu wyborczego.
~ad 22-08-2014 11:49
wybory powinne być co 12 miesięcy,a tak 3.5 roku dymanie mieszkańców,a potem 6miesięcy pokazywania że coś tam Complex robi, .....i nastepny 4 letni cykl...dymanie....
~oliiiiiiiiii 22-08-2014 11:52
Obserwujcie dokładnie w tych dniach smug chemicznych po samolotach, Długie,grube poskręcane nie znikające przez wiele godzin smugi niekiedy się urywają ,robią się z nich po jakimś czasie szare chmury podobne do cirrusów,oraz tworzą po jakimś czasie białą warstwę zasłaniającą Słońce. ,występuje cały rok .Zwykłe smugi są krótkie,kondensacyjne znikają po kilkunastu sekundach. Stosuje się głównie wielkie samoloty wojskowe podobne do cystern mogące pomieścić nawet do 100t zabójczej mieszanki.Także biorą udział komercyjne linie lotnicze,dodając szkodliwe dodatki i ulepszacze do paliwa samolotowego. To trucizna rozpryskiwana przez ,,kochanych'' amerykanów(NATO) i tajnym porozumieniem z UE , ONZ .POlski rząd(okrada i okłamuje ludzi) także zgodził się na ciche ludobójstwo. Aktualnie chemtrails wyst
~ 22-08-2014 12:01
Nie trzeba opluwać. Wystarczy otworzyć szeroko okno i co ? To widać słychać i czuć !
~bla bla bla 22-08-2014 12:22
oliiiiiiiiii gdzie to przeczytałeś w naszym dzienniku czy gazecie polskiej?
~Anonim2 22-08-2014 12:43
A mnie się marzy ( w trakcie dobrych marzeń sennych) wyrównanie ul.Grottgera i przyległej Norwida, tak na około 0,5 metra wgłąb i następnie położenie tam nowego asfaltu, bo na jawie ulice te "ciągle falują" - nie chcą się wyrównać, mimo starań pewnego kółka rolniczego!
~do 11:52 22-08-2014 12:44
Jak cię samoloty opryskują z powietrza to noś cały czas worek foliowy na łbie i żryj suchary,wtedy przetrwasz ten spisek.Lodówki też nie otwieraj bo NATO montuje w lodówkach urządzenia do napromieniania żywności.Poza tym zmniejsz dawkę tego co bierzesz o połowę.A tak na marginesie k.. skąd takie wynalazki jak ty się biorą.
~do dolnośląz 22-08-2014 12:52
Musisz przyznać, że kampanie przedwyborczą osoby od wizerunku robią przemyślaną. Tu nagrody, tu plac zabaw, wszystko przemyślane, tu coś dla wyborcy z Zabobrza, Cieplic i Jagniątkowa. To się nazywa, mieć dobry pijar ;)
~321 22-08-2014 12:56
Dokladnie nie ma co pluc wystarczy odwiedzic to ponure, brudne miasto. wstyd!!!! W latach 80-tych bylo znacznie ladniej, ale teraz liczy sie dobra bajera wladzy,pozdrowienia dla normalnych.
~bercik 22-08-2014 13:48
No to zgłoszę wniosek o rewitalizację górki na ul. Nowowiejskiej.....schody, alejki i ławeczki w pięknych okolicznościach przyrody a nie jakieś dzikie ogródki i meliny.
~ 22-08-2014 14:54
Złoże wniosek jak Zawiła poleci ze stołka, a tak to zero reakcji:)
~ 22-08-2014 15:00
Kiedy wreszcie te kacyki z ratusza co to chwalą Zawiłę zrozumieją,że Jelenia Górą jak to mawiał obecny prezydent, która jest jak młoda kobieta, chce rozwodu z Zawiłą, a nie jego dalszych obietnic i mydlenia oczów. To nie są żadne hejty ludzie mają dość takiego prezydenta raz na zawsze, niech idzie grabić liście do parku, a nie wyskakuje co chwile z rzekomymi propozycjami poprawy relacji z jeleniogórskim społeczeństwem. chcemy rozwodu z takim prezydentem i tyle, mamy do tego prawo!!!!
~jelenia 22-08-2014 15:00
Zawiła to jeden z lepszych prezydentów, jakich Jelenia Góra miała. Oby tak dalej Panie Prezydencie !
~tak jest 22-08-2014 15:39
popieram, to obok Obreblaskiego najlepszy prezydent, zadne hejty tego nie zmienia
~ 22-08-2014 16:14
Oby tak dalej prezydencie, a z pewnością obudzi się pan z ręką w nocniku od tej propagandy sukcesu i swoich rzekomych zalet...
~do 321 22-08-2014 17:02
Gdzie było ładniej w latach 80-tych???Pamiętasz chociaż te lata czy powtarzasz po babci działaczce w pzpr?Na zabobrzu pasły się krowy,waliło siarą z celwiskozy a za hipermarket robił pusty PDT. Pozdrawiasz normalnych a sam masz nie halo z bańką.
~krzyk 22-08-2014 19:33
Tyle obwarowań. To już nie jest wniosek obywatelski.
~wesoły Romek 22-08-2014 20:03
Do do~321 - masz rację. Ja przypomnę jeszcze tylko obdrapane i szaro bure kamienice na 1Maja oraz ruiny przez całą dekadę rozgrzebane i nie remontowane vis a vis Empiku - dopiero P.Wł.Zmuda część z nich kupił i wyremontował za prywatna kasę u schyłku dekady.
~przedszkolak 22-08-2014 21:37
Parking przy Miejskim Przedszkolu nr 14 przy ul. Junaków, w tej chwili est dzikie wjeżdzanie na pseudo skwerek, a przeciez mozna by przy niskich kosztach ok 80 tys stworzyc parking na 10-15 samochodów z ławkami i miejscem na spokojne przygotowanie dziecka do przedszkola, a przypominam ze to przedszkole integracyjne.
~tecumsech 22-08-2014 22:27
Do @takjest i @jelenia: pokażcie choć jedną, korzystną inicjatywę, jedno konkretne posunięcie ... ..., które przysporzyło miastu korzyści. Podwyższenia sobie pensji na wstępie, rozmontowanie Informacji Turystycznej, zatrudnienie szkodnika w Muzeum Karkonoskim, i tak dalej - mało?
~przedszkolak 22-08-2014 22:34
Parking przy Miejskim Przedszkolu nr 14 przy ul. Junaków, w tej chwili est dzikie wjeżdzanie na pseudo skwerek, a przeciez mozna by przy niskich kosztach ok 80 tys stworzyc parking na 10-15 samochodów z ławkami i miejscem na spokojne przygotowanie dziecka do przedszkola, a przypominam ze to przedszkole integracyjne.
~Jożi z bażin 23-08-2014 12:36
Ceny wody i ścieków w Polsce są w czołówce Europy Ceny w powiecie jeleniogórskim (i miejsce w Polsce wśród 818 pozycji. za http://www.cena-wody.pl) 1. Stara Kamienica - woda 29,70 zł, ścieki 39,00 zł - łącznie 68,70 zł/m3! 9. Szklarska Poręba - woda 12,54 zł, ścieki 18,33 zł 30,87 zł/m3 11. Mysłakowice - woda 8,55 zł, ścieki 19,66 zł 28,31 zł/m3 15. Podgórzyn - woda 9,43 zł, ścieki 16,20 zł 25,63 zł/m3 18. Kowary - woda 7,27 zł ścieki 16,90 zł 24,17 zł/m3 21. Piechowice - woda 8,29 zł ścieki 15,26 zł 23,55 zł/m3 30. Jeżów Sudecki - woda 8,27 zł ścieki 13,02 zł 21,29 zł/m3 203 Jelenia Góra - woda 5,91 zł ścieki 5,63 zł 11,54 zł/m3 206 Warszawa - woda 4,54 zł ścieki 6,93 zł 11,47 zł 818 Chorzele - woda 1,73 zł ścieki 2,05 zł 3,78 zł/m3 A jeszcze opłata abonamentowa... NO COMMENTS!
~ 23-08-2014 21:09
Ad.~BumTaraBum. Niestety w żaden plan się nie wpisuję. Szczególnie dla ratowania jakiejkolwiek władzy. Zarówno tej dzisiejszej, rzekomo "nieudolnej" ale jednocześnie przewidywalnej, jak i tej, rzekomo "zaradnej", która nie dała się jeszcze poznać. Sorry, z wyjątkiem Pryszczroma, który od 20 lat sam siebie desygnuje na prezydenta. DOLNOŚLĄZAK
~ 25-08-2014 13:06
"... (w tym sprawdzenie do kogo należy teren i czy można na nim zrealizować zadanie z wniosku), sprawdzenie zgodności zadania z planem przestrzennym danego terenu oraz podanie szacowanych kosztów...." - a od czego są urzędnicy w urzędzie? Dlaczego to wnioskujący ma wyręczać pracowników urzędu, którym płaci właśnie za
~optymista 27-08-2014 10:17
"Po pierwsze, wymagane jest precyzyjne określenie tematu, lokalizacji (w tym sprawdzenie do kogo należy teren i czy można na nim zrealizować zadanie z wniosku), sprawdzenie zgodności zadania z planem przestrzennym danego terenu oraz podanie szacowanych kosztów. Dobrze byłoby również, by dana inwestycja wpisywała się w strategię rozwoju Miasta – dodał prezydent" Te wszystkie "Zawiłości" powodują , że trzeba mieć co najmniej trzy fakultety i poświęcić jakieś dwa tygodnie na latanie po urzędach aby wniosek wypełnić poprawnie.Po za tym nie wiem co miał na myśli Pan Prezydent mówiąc "strategia rozwoju miasta". Coś takiego w ty mieście nie istnieje!!!
~Katarzyna 20-10-2014 10:51
Dlaczego na internetowej liście do głosowania nie ma wszystkich kolejnych numerów od 1 do 145? Dużo punktów jest pominiętych ! Jeżeli lista nie jest kompletna to głosowanie nie powinno być ważne.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group