Środa, 5 października
Imieniny: Apolinerego, Marcelego
Czytających: 6594
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Bogaty budżet obywatelski 2015. Złóż wniosek!

Piątek, 22 sierpnia 2014, 8:41
Aktualizacja: Poniedziałek, 25 sierpnia 2014, 12:45
Autor: Angela
Jelenia Góra: Bogaty budżet obywatelski 2015. Złóż wniosek!
Fot. Angela
Parking przy Szkole Podstawowej nr 11, remont fragmentu ulicy Cieplickiej oraz zagospodarowanie terenu rekreacyjno – sportowego w Jagniątkowie to trzy zadania, które w tym roku zostaną zrealizowane w Jeleniej Górze, w ramach budżetu obywatelskiego, na który przeznaczono 300 tys. zł. Ale już w przyszłym roku zadania zgłoszone przez mieszkańców zostaną zrealizowane za aż 1,5 mln zł! Ruszył nabór wniosków. Trzeba się spieszyć , bo czas jest tylko do 14 września br., a pracy nad przygotowaniem wniosku sporo.

Dotychczasowa formuła realizacji budżetu obywatelskiego czyli składania projektów popartych podpisami była przez wielu krytykowana. Dlatego teraz Miasto wprowadziło model o wiele prostszy i czytelniejszy, ale i wymagający od wnioskodawcy o wiele więcej pracy, niż dotychczas. Model zaczerpnięty z Poznania, realizowany tam od 2011 roku, daje przejrzyste zasady i równe szanse wszystkim.

– Wniosek, na specjalnym formularzu dostępnym od dzisiaj (22.08) w recepcjach Urzędu, może złożyć każdy pełnoletni mieszkaniec Jeleniej Góry – mówi prezydent Marcin Zawiła. – Ale teraz będzie musiał poświęcić na to trochę więcej czasu i pracy. Po pierwsze, wymagane jest precyzyjne określenie tematu, lokalizacji (w tym sprawdzenie do kogo należy teren i czy można na nim zrealizować zadanie z wniosku), sprawdzenie zgodności zadania z planem przestrzennym danego terenu oraz podanie szacowanych kosztów. Dobrze byłoby również, by dana inwestycja wpisywała się w strategię rozwoju Miasta – dodał prezydent.

Wnioski mogą dotyczyć nie tylko inwestycji, ale również tzw. działań miękkich, w tym działań kulturalnych (imprez, itp.). Ważne jest by zostały złożone do 14 września br., bo po tym terminie zostaną skierowane do odpowiednich wydziałów w celu porównania kosztów, ale i sprawdzenia czy zawierają wszystkie potrzebne dane. Następnie trafią do społecznych komisji oceniających, w skład których wejść mają przedstawiciele wszystkich klubów radnych Rady Miejskiej, dwóch przedstawicieli Rady Pożytku Publicznego, przedstawiciele wydziału rozwoju i dialogu społecznego UM, a także jeden ekspert. Ocena wydziałów i komisji potrwa od 15 do 24 września br. Kolejnym krokiem będzie poddanie wniosków głosowaniu (od 29 września do 12 października br.), w którym będzie mógł uczestniczyć każdy dorosły mieszkaniec Jeleniej Góry, a także student (na podstawie legitymacji studenckiej) i pełnoletni uczniowie (na podstawie legitymacji szkolnych). Głosowanie ma być przeprowadzone w internecie, na stronie Miasta oraz fizycznie w Urzędach (na Placu Ratuszowym i przy ul. Sudeckiej). Do 15 października br. wnioski, które otrzymają największą liczbę głosów, zostaną wpisane do projektu budżetu miasta.

- Jako prezydent miasta czyli jedyna osoba uprawniona do składania projektów budżetu zobowiązuję się, że projekty, które uzyskały największe poparcie do łącznej kwoty 1,5 mln zł znajdą się w projekcie budżetu, który przedłożę radzie miejskiej – mówi Marcin Zawiła.

Składane wnioski nie są ograniczone ani zakresem działania, ani tematyką. Warunkiem zadań przyjętych do realizacji jest jednak wartość do 1,5 mln zł oraz fakt, że mają one służyć mieszkańcom.
Z tegorocznych projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego, poza trzema wybranymi, komisja konkursowa wnosiła o realizację jeszcze pięciu innych. – Wykonamy je w ramach zadań bieżących – twierdzi Marcin Zawiła.

Co to będzie? Zmiana organizacji ruchu i ustawienie barierek zabezpieczających przed wpadnięciem do rzeki wzdłuż ulicy Mieszka I (zadanie już realizowane), remont odcinka ul. Poznańskiej, schodów na ul. Uroczej, remont holu ZSO, a także remont chodnika przy ul. Wiosennej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (34)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group