Poniedziałek, 23 maja
Imieniny: Emilii, Iwony
Czytających: 6409
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Bliżej szczęścia przez sztukę

Piątek, 9 stycznia 2009, 7:42
Aktualizacja: Sobota, 10 stycznia 2009, 8:15
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Bliżej szczęścia przez sztukę
Fot. TEJO
Malarz, rysownik, poeta, nauczyciel i teolog, który pod Śnieżką tworzy dzieła będące wyrazem nie tylko piękna otaczającego go świata. Swoją sztukę przypłacił sporymi kłopotami, kiedy był w wojsku w czasie stanu wojennego. Dziś jest jednym z bardziej cenionych artystów nie tylko naszego regionu. Janusz Motylski opowiadał wczoraj – podczas spotkania w Empiku – o sobie, swoich inspiracjach, życiu i pasjach.

– Urodziłem się w Jeleniej Górze, choć stało się tak głównie dzięki temu, że tu był szpital najbliżej Staniszowa – zwierzył się Janusz Motylski. Niezwykle skromny i niepozorny, nie wyglądający na swój wiek i o powierzchowności mającej raczej niewiele wspólnego z tym, kogo w powszechnym mniemaniu uważa się za artystę. A jednak dzieła pana Janusza powalają. Znany z obrazów (i obrazków) przedstawiających urodę pejzaży karkonoskich, tworzy także zabawne rysunki z rozmaitymi podtekstami oraz dzieła mistyczne.

– Odebrałem solidne wykształcenie we wrocławskim liceum plastycznym, które ukończyłem mając fach w ręku. Później studiowałem pedagogikę artystyczną w Cieszynie. Skończyłem też teologię – opowiedział o swojej edukacji. Na teologię trafił zarówno z chęci poznawczej, jak i praktycznej. – Pracowałem w szkole i zaproponowano mi nauczanie religii, której nikt nie chciał. Było to na początku lat 90. Kierowany tym krokiem, zacząłem studia teologiczne. Były bardzo trudne. Pracę magisterską pisałem o metafizyce piękna – dodał. Wtedy właśnie w jego sztuce pojawił się także akcent mistyczny.

Janusz Motylski nawiązał też do służby wojskowej, którą odbywał w latach stanu wojennego. Wówczas jego zdolności nie okazały się mile widziane przez przełożonych. – Narysowałem serię karykatur, przez które omal mnie nie rozstrzelali – żartuje dziś. Ale wtedy sprawa była poważna. Dostał zakaz opuszczania jednostki.

– Dziś mam ten komfort, że mogę żyć ze sztuki i utrzymać rodzinę, ale doszedłem do tego bardzo ciężką pracą – nie ukrywa artysta. Podkreśla, że bardzo pomaga mu w tym bardzo dobrze opanowane rzemiosło, które posiadł dzięki solidnemu wykształceniu. Potrafi sprostać każdym wymaganiom. Maluje zarówno obrazy, jak i tworzy grafiki. Jest autorem licznych ilustracji, a także sam pisze wiersze. Ma na swoim koncie ponad 40 dużych wystaw indywidualnych. Jest jednym z bardziej cenionych karkonoskich artystów.

– Nie szukam inspiracji u wielkich mistrzów, choć nie ukrywam, że bardzo fascynuje mnie Claude Monet – wyjaśnił pan Janusz zauważając nawet podobieństwa ze swoim życiem w niektórych epizodach w biografii Francuza. Dodał też, że stawia na rozwój i ciągle odkrywa nowe przestrzenie, których jeszcze do tej pory nie wykorzystał.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group