Poniedziałek, 21 września
Imieniny: Jonasza, Mateusza
Czytających: 6511
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Bicie w darczyńców

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 14 kwietnia 2007, 0:00
Autor: TEJO
Fot. Krzysztof Knitter
Wywracane, okradane i palone kontenery z odzieżą dla potrzebujących.

Jeleniogórzanie już przyzwyczaili się do widoku poprzewracanych pojemników Polskiego Czerwonego Krzyża. Kiedy stoją, można wrzucać do nich nieprzydatną w domu odzież dla ludzi, którzy jej potrzebują.

– Tylko co z tego, kiedy ktoś systematycznie walczy z kontenerami? – pyta mieszkanka ulicy Słowackiego, gdzie w piątek przewrócony pojemnik PCK tarasował część jezdni.
– I tak dobrze, że go jeszcze do tego nie spalili, a tak stało się w pobliżu, przy ulicy Morcinka – dodaje kobieta.

W całym mieście stoi kilkanaście takich kontenerów. Chyba żaden nie pozostał bez szwanku. – Przewracane i niszczone są systematycznie – usłyszeliśmy w Polskim Czerwonym Krzyżu.
Akcja zbierania odzieży dla ludzi uboższych, którą mieszkańcy wrzucali do pojemników, na początku rozwijała się dobrze. Zdarzali się żartownisie, którzy do kontenerów wkładali puszki po piwie, ale pojemniki nie były raczej niszczone. Od jakiegoś czasu jest inaczej.

W PCK przypuszczają, że nie jest to dzieło zwykłych wandali. Zawartość pojemników znika, a bywa, że ludzie oddają tam całkiem nowe rzeczy chcąc wspomóc tych, których nie stać na zakup odzieży. Istnieją przypuszczenia, że z Polskim Czerwonym Krzyżem walczy „konkurencja” w postaci sklepów z odzieżą używaną.
Oczywiście to nie ich właściciele zabierają to, co znajduje się w kontenerach. Raczej odkupują ciekawsze „ciuchy” od przygodnych oferentów, nawet nie wiedząc, że dopuszczają się paserstwa.

Do tej pory nie udało się złapać sprawców tego procederu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~mmm 14-04-2007 8:41
a w sobieszowie kontener jest uszkodzony od pół roku nie da sie go otworzyc i chocby ktos chciał to i tak nic do niego nie wrzuci czyzby to sposób an wandali uniemozliwc wrzucanie odziezy to nie beda go niszczyc ???? szkoda bo tym sposobem musiałam czesc rzeczy wyniesc po prostu na smeitnik bo jakos nie usmiechało mi sie wozic 120 litorowych worów po całej jeleniej górze
~KOF 14-04-2007 8:56
Wandale i Kibole to najgorsi ludzie jacy mogą żyć , pierwsi niszczą wszystko co im stanie na drodze , a drugich ulubioną zabawą jest napierd****** i niszczenie stadionów .
~toja 14-04-2007 8:56
Odzież nie jest dla biednych tylko na przemiał. A Czerwony Krzyż ma za to jakąś opłatę, jak za surowiec.
~TaG 14-04-2007 9:13
mhauhauhah ostatnio jeden z kontenerow na piłsudskiego był podpalany z 3 razy z rzedu az wkoncu go zabrali ... a u mnie na dzielnicy jeszcze tydzien temu byl caly pognieciony i poprzewracany...
~xxxx 14-04-2007 9:38
W całych Cieplicach oraz na oś. XX-Lecia to samo śię dziaje, kontenery z odzieżą PCK poprzewracane i to działo się nagminnie ,praktycznie co tydzień zawsze z piątku na sobotę.Mam wrażenie że to robią chuligani pod wpływem alkocholu i wtedy się popisują jeden przed drugim co ja mogę lub kto jest silniejszy. Są to popisy lub rywalizacja między sobą.Odpukać w nie malowane ale jakoś nie widziałam żeby coś śię takiego działo w tym roku. Od nowego roku zapanował w tym temacie spokój.Obym nie wywołała wilka z lasu. Lepiej niech śpi.
~Aaron Pałkin 14-04-2007 10:31
To nie są kontenry na odziez dla potrzebujących !!!!!! To firma zbiera ZA DARMO odzież, sortują, co lepsze to sprzedają do lumpexsów a resztę idzie na czyściwo. PCK dodtaje jakieś peniądze za wypozyczenie swojego logo. Ten temat przecierz był w mediach już wiele razy wałkowany.
~Kibol do KDF 14-04-2007 11:04
BUAHAHAHA śmieszny jestes
~el Griton 14-04-2007 13:27
Ludzie niosą worki z odieżą do tego uszkodzonego kontenera w Sobieszowie, o którym pisze mmm. Nie mogą go otworzyć, więc wory zostawiają obok albo przerzucaja przez płot na sąsiednia posesję.
~jeż 14-04-2007 15:36
Klasycznym przykładem takiego kontenera jest przywoływany już 2-krotnie kontener z ul. Świerkowej w Sobieszowie, ZAZWYCZAJ WYWRACANY PRZEZ d...lI w soboty, niedziele.Co ciekawe,wywrotki dokona 2 ludzi, zaś do ustawienia i 3 nie wystarczy.Gdzie nasza sprawna Straż Miejska?!!
~Wiem 14-04-2007 15:56
Kontenery na odzież oraz kontenery na śmieci w tych samych miejscach wywracają powracajacy z dyskotek zawsze z piątku na sobotę. Pytanie do Policji i Straży Miejskiej czy to tak trudno upilnowac i przykładnie ukarac wandali??????
~rr 14-04-2007 16:30
Kiedyś Janusz Weiss nagłośnił tą sprawę w radiu. Ta odzież nie trafia do żadnych biednych!! Zbiera ją jakaś szmaciarska firma, która przerobioną odsprzedaje dalej. Powstaje z tego czyściwo do maszyn, ocieplenie i nie pamiętam co jeszcze. Redaktor podał nawet przykład wdowy, która z bólem serca oddała płaszcz po mężu mając nadzieję, że ktoś z niego jeszcze skorzysta. I jak ona się potem czuła?? PCK odsprzedało tylko swoje logo, żeby ludzie chętniej wrzucali. Jeżeli ktoś ma niepotrzebne, dobre jeszcze rzeczy to niech je zaniesie do schroniska Brata Alberta albo niech po prostu położy na widocznym miejscu w śmietniku. Wtedy na pewno ktoś skorzysta.
~student 14-04-2007 16:37
a może po prostu PCK powinno systematycznie opróżniac te pojemniki? np co tydzien, albo dwa? bo ja jeszcze nigdy nie widzialem jak oni to zbierają, czyli muszą to robic bardzo rzadko.
~singielek 14-04-2007 18:04
A czy ktoś sie zastanawiał,że te kontenery nie służą ludziom ubogim,których nie stać na zakup odzieży?Pod logo PCK,które to widnieje na owych kontenerach kryją się prywatne firmy,które odzież zebraną tą drogą przerabiają na czyściwo,a zaledwie mały procent odzieży znajdującej się tam przekazują ubogim.Tak więc ludzie,którzy dokonują aktów wandalizmu na takich pojemnikach działają bardziej na szkodę różnych firm komercyjnych,aniżeli ludzi biednych.
~Darczyńca 14-04-2007 18:15
Panie Pałkin -a jak się nazywa ta firma która zbiera odzież ZA DARMO ? Jeżeli PCK dostaje jakieś pieniądze za użyczenie swojego logo-to też dobrze. Myślę,że pieniądze te spozytkuje PCK dla ubogich.
~popieram 14-04-2007 20:49
Popieram studenta,najlepiej przywieżć im do mieszkania.
~lx 15-04-2007 2:16
Firma, która żeruje na naiwności ludzi myślących, że kontenery należą do PCK a odzież jest przekazywana biednym to firma WTÓRPOL ze Skarżyska Kamiennej należąca do braci Marka i Leszka Wojteczków - niemal wszystkie okręgi PCK współpracowały (i chyba nadal współpracują) z Wtórpolem (to ta sama, o której parę miesięcy temu było głośno, bo niby próbowano dokonać zamachów na właścicieli i pracowników a właściciel nawet dokonał spektakularnego zamknięcia firmy). Wtórpol zbiera w całej polsce 24 tys ton odzieży. Część oddaje PCK, resztę sortuje i sprzedaje w kraju i za granicą (nawet w Iraku) a część przetwarza na czyściwo fabryczne. Wtórpol zbiera ok. 24 tys ton odzieży rocznie. Zakładając, że na każdym kg ma tylko 1 zł zysku (a z pewnością ma więcej) to zarabia przynajmniej 24 mln zł rocznie. I tak firma zarabiała na naiwności ludzi. A PCK otrzymywało ok. 10 groszy od każdego kg zebranej odzieży (kwota ta była różna w zależności od umowy z danym okręgiem). Ale co się dziwić. To nie ludzie są winni, bo nie mają świadomości, że dają odzież nie PCK tylko prywatnej firmie - wszak na każdym kontenerze widnieje duże logo PCK. Winny jest właśnie PCK, że takie umowy zawierał, że użyczał logo do interesów, z których korzyści mieli głównie właściciele Wtórpolu. Ja jestem tylko ciekaw, czy ludzie z PCK, którzy podpisywali umowy, brali za to pieniądze od Wtórpolu. Bliżej tematu jest pewnie P. Miłosz Sajnog - radny i niedoszły prezydent Jeleniej Góry, który tam pracuje (pracował?). I jego mama - dyrektorka oddziału w Jeleniej Górze. Może rzucą oni więcej światła na tę sprawę? A wandalizmu oczywiście nie popieram.
~Zdrowo myslacy 15-04-2007 18:52
Krytykowac kazdy potrafi, ale prosze sie zastanowic i zrozumiec podstawy ekonomicznej decyzji sprywatyzowania kontenerow PCK 1. Stara odziez nie trafia do smietnika i jest powtornie uzyta (rycycling) 2. Ludzie oddajacy uzywana odziez maja satysfakcje mo...lna, bo popieraja dobry cel pomagajac biednym 3. PCK dostaje 10 groszy od kilograma odziezy na cele charytatywne 4. Prywatna firma ma profit, ale bierze na siebie cala dzialalnosc ekonomiczna tej akcji i przy sposobnosci tworzy stanowiska pracy dla mieszkancow Jeleniej Gory Alternatywa? PCK powinno systematycznie opróżniac te pojemniki za pieniadze podatnikow, lub kozystujac z setek wolotariuszow (student?). Ktos tego juz probowal... za czasow PRL-u.
~do lx od jeża 15-04-2007 18:54
Ta informacja, niezależnie od podtekstów polityczno-personalnych, potwierdza zasadność kontenerów.Nie widać jakoś ekspresji organizacyjnej takich instytucji jak : Kościół.Schronisko B. Alberta,Caritas czy własnie PCK w ciągłym odbiorze i NIESKOMPLIKOWANYM jak ten ,jaki gwarantują kontenery!!Cel uświęca środki
~bezradny 15-04-2007 21:05
już parę razy pisane było odnośnie numerów rejestracyjnych i co?? - i ch...! Czy to tak trudno skorygować zdjęcie na którym widnieją numery tablic auta?!?!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group