Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 8201
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Bezpieczniej nad Kaczawą

Czwartek, 6 sierpnia 2020, 7:01
Aktualizacja: Niedziela, 9 sierpnia 2020, 13:33
Autor: WAC
Region: Bezpieczniej nad Kaczawą
Fot. ETP S.A.
Pół roku przed planowanym terminem zakończył się remont suchego zbiornika przeciwpowodziowego Kaczorów. Inwestycja zrealizowana przez Wody Polskie pozwoli na zwiększenie ochrony przeciwpowodziowej mieszkańców kilkunastu miejscowości położonych w kotlinie rzeki Kaczawy.

Wykonawcą inwestycji, realizowanej przez Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu była firma ETP S.A. z Katowic. Modernizacja suchego zbiornika przeciwpowodziowego, który może zgromadzić nawet milion metrów sześciennych wody rozpoczęła się w drugiej połowie 2018 roku i pierwotnie miała trwać do końca 2020 roku. Prace udało się jednak już zakończyć i wyremontowany obiekt jest już gotowy do użytkowania.

W czasie robót modernizacyjnych cały ekran zapory został wzmocniony zbrojoną płytą betonową i wzbogacony o granitowe okładziny kamienne, podobnie stało się z całkowicie nową konstrukcją wieży przelewu wraz z płytą denną, wybudowano również nowy budynek gospodarczy na koronie zapory - informuje spółka Wody Polskie. - W ramach remontu wykonano także między innymi: remont korony zapory wraz z wymianą nawierzchni drogi; remont kładki i pomostów do obsługi mechanizmów obiektu; remont oświetlenia, drenażu, schodów, płyt i pozostałych elementów konstrukcji wraz ze sztolnią wylotową budowli zrzutowej zbiornika.

Prace objęły również koryto rzeki Kaczawy na odcinku 150 metrów od zapory w górę rzeki oraz na odcinku 150 metrów od zapory do mostu poniżej zapory, a także remont rowów opaskowych, piezometrów, wykonanie sieci kontrolno-pomiarowej oraz uporządkowanie i zagospodarowanie terenu w obszarze inwestycji. Koszt prac to około 15 milionów złotych. Dzięki nim ogólnodostępny obiekt stał się również bezpieczniejszy dla odwiedzających, między innymi dzięki wykonaniu nowych zabezpieczeń przed upadkiem z wysokości i wyremontowaniu tych istniejących.

Suchy zbiornik Kaczorów został wybudowany w latach 1929–1930 w przewężeniu doliny rzeki Kaczawy. Zapora ziemna czołowa zbiornika ma konstrukcję trapezową o długości niemal 175 metrów a szerokość korony to około 4 metry. W najwyższym punkcie obiekt ma prawie 15 metrów. Zbiornik podczas ewentualnego wezbrania może zgromadzić nawet milion metrów sześciennych wody, a powierzchnia zalewu wyniesie ponad 23 hektary.

Twoja reakcja na artykuł?

20
91%
Cieszy
1
5%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
5%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
684
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
11%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group