Czwartek, 29 września
Imieniny: Michała, Rafała, Gabriela
Czytających: 6416
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Bezpieczne ferie nie tylko w teorii

Czwartek, 17 lutego 2011, 7:55
Aktualizacja: 9:14
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Bezpieczne ferie nie tylko w teorii
Fot. Angela
Pogadanki o bezpieczeństwie, w ramach akcji straży miejskiej i granicznej, wzbogacono w tym roku o zajęcia praktyczne, m.in. z psem tropiącym, kuloodporną kamizelką czy wykrywaczem metalu. Wczoraj działania „Bezpieczne ferie” odbyły się na zimowisku w Jeleniogórskim Centrum Kultury.

Grzegorz Rybarczyk ze Straży Miejskiej w Jeleniej Górze wraz funkcjonariuszami Straży Granicznej na czele z zastępcą komendanta Joanna Zakrzyk gościli w Jeleniogórskim Domu Kultury przy ul. 1 Maja. Tam 33-osobowej grupie dziewcząt i chłopców opowiadali o rodzajach zagrożeń czyhających nie tylko podczas ferii.

Mówiono m.in. o tym dlaczego nie wolno rozmawiać z nieznajomymi i wpuszczać ich do domu, czego nie wolno robić podczas nieobecności w mieszkaniu dorosłych, jak zachować się na półkoloniach, w drodze do domu czy na podwórku. Uczulono najmłodszych by zawsze nosili przy sobie numer telefonu do rodziców i by nigdy nie wchodzili na zamarznięte akweny.

– „Bezpieczne ferie” to program, który Straż Miejska w Jeleniej Górze wspólnie ze służbami mundurowymi realizuje już od pięciu lat. Przeznaczony jest on dla dzieci uczestniczących w zajęciach półkolonijnych. W miniony wtorek byliśmy z tą akcją w Osiedlowym Domu Kultury, wczoraj odwiedziliśmy dzieci w Jeleniogórskim Centrum Kultury, a dzisiaj będziemy w Domu Harcerza. Naszym celem jest sprawienie, by dzieci przez to, czego się podczas tych spotkań dowiedzą, czuły się bezpieczne na półkoloniach oraz przez cały rok – mówi Grzegorz Rybarczyk ze Straży Miejskiej w Jeleniej Górze.

Straż graniczna, która tym roku po raz pierwszy włączyła się do programu „Bezpieczne ferie”, od stycznia br. na terenie całego Dolnego Śląska prowadzi zajęcia dla dzieci i młodzieży „Ze strażą graniczną bezpieczniej”, dotyczące piractwa komputerowego, narkotyków i dopalaczy oraz fałszowania podpisów i dokumentów. Wczoraj funkcjonariusze zaprezentowali m.in. techniki obrony przed atakującym psem, który specjalnie na te zajęcia został przywieziony do JCK oraz pokazali dzieciom służbowy sprzęt.

- Zajęcia z racji wieku uczestników miały nieco inny charakter. Przewodnik psa służbowego przedstawił dzieciom, jak należy się zachować w przypadku napaści psa na człowieka. Zaprezentowaliśmy również urządzenia, które wykorzystujemy w naszej codziennej pracy, tj, kamizelka kuloodporna, kask kewlarowy, noktowizor, termowizor czy przyrząd do wykrywania metalu. Dzieci chętnie włączały się do rozmowy, same zadawały pytania i wykazywały niezwykłe zainteresowanie tym, co mogły zobaczyć – mówi Joanna Zakrzyk, zastępca Komendanta Placówki Straży Granicznej w Jeleniej Górze.

Maria Szubart z Jeleniogórskiego Centrum Kultury przyznaje, że takie spotkania są potrzebne. Dlatego co roku półkolonijne dzieci takich zajęć mają co najmniej kilka, w tym z policją, strażą miejską, strażą graniczną czy strażą pożarną.
– Pracujemy z dziećmi przede wszystkim w kierunku sztuki, ale informacje przekazywane przez te służby dotyczą całego życia. Wiedzę o bezpieczeństwie należy jednak przez cały czas utrwalać – mówi Maria Szubart.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group