Środa, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 5730
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: „Bezpieczna droga do szkoły” – spotkania w szkołach

Wtorek, 29 września 2015, 14:14
Aktualizacja: 14:18
Autor: 112
Region: „Bezpieczna droga do szkoły” – spotkania w szkołach
Fot. Archiwum Policji
Policjanci Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze wspólnie z dzielnicowymi w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” we wrześniu br. wzięli udział w zajęciach teoretyczno–praktycznych. Pojawili się w szkołach podstawowych , między innymi w Szkole Podstawowej nr 2, 6 w SP w Wojcieszycach oraz w Miejskim Przedszkolu nr 10 i Przedszkolu nr 11 w Jeleniej Górze.

W zorganizowanych przez nich zajęciach udział wzięli uczniowie, klas od 0-VI, nauczyciele, dyrektorzy oraz opiekunowie poszczególnych grup.

Policjanci zajęcia przygotowali w oparciu o realizowane przez Komendę Miejską Policji w Jeleniej Górze Programy Rządowe pn. ,,Razem Bezpieczniej” i ,,Bezpieczna i przyjazna szkoła”, Programy Krajowe, Programy i działania własne KMP w Jeleniej Górze, pn. ,,Przedszkolak pod parasolem Policji” i ,,Nie daj się uzależnieniom i wszelkim zagrożeniom”, „Pozory mylą, dowód nie”, w tym panel szkoleniowy pn. ,,BEZPIECZNA DROGA DO I ZE SZKOŁY”, inne.

Po przywitaniu dzieci, na wstępie zajęć przedstawiono rolę i zadania policjanta, ze szczególnym uwzględnieniem dzielnicowego w życiu dziecka i funkcjonowania rodziny oraz zadania maskotki policyjnej – Policji dolnośląskiej ,,Komisarza Lwa”.

Następnie, w części teoretycznej policjanci omówili ,,bezpieczne zachowanie”:
* w szkole (bez stosowania przemocy, właściwego zachowania, w tym zasad korzystania z telefonu komórkowego, nie epatowania zamożnością, etc.),
* na ulicy i jej otoczeniu (przechodzenie przez ulicę – miejsca dozwolone
w przypadku kierowania ruchem na drodze przez policjanta, znajomość znaków drogowych informacyjnych, ostrzegawczych, zakazu, nakazu, wyposażenie w elementy odblaskowe,
* podczas podróży samochodem, autobusem, pociągiem (prawidłowe podróżowanie),
* na rowerze (wyposażenie roweru i rowerzysty), na deskorolce, rolkach,
* w domu, podwórku, w tym podwórku przyszkolnym, (podczas zabawy, w kontakcie
z osoba obcą, psem, dzikimi zwierzętami, etc.).

- W części praktycznej ćwiczono warunki prawidłowego zachowania na drodze i jej otoczeniu oraz przechodzenie przez jezdnię. Jednocześnie zwrócono uwagę na zasady prawidłowego zachowania dziecka i osób dorosłych w kontakcie z psem. Omówione zostały zasady postępowania z psem (własnym i obcym), które połączono z elementami funkcjonowania i zachowania psa w kontakcie z człowiekiem, zwracając szczególną uwagę na kontakt psa z dzieckiem. Przeprowadzono ćwiczenie postaw na wypadek podejścia lub zaatakowania przez psa - postawy ,,Drzewka” i ,,Żółwia” – informuje podinsp. Edyta Bagrowska, rzecznik prasowy KMP w Jeleniej Górze.

Podczas spotkań szczególną uwagę funkcjonariusze zwrócili na obowiązek noszenia przez pieszych po zmroku poza strefą zabudowaną elementów odblaskowych, kamizelek, których zakup jest stosunkowo niski, a może ocalić życie. Policjanci , aby podkreślić znaczenie i różnicę widoczności pieszych po zmroku prowadzili z dziećmi ćwiczenia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group