Niedziela, 20 września
Imieniny: Eustachego, Filipiny
Czytających: 1759
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Będzie nowy dyrektor Filharmonii Dolnośląskiej

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 6 lipca 2016, 16:45
Aktualizacja: Czwartek, 7 lipca 2016, 15:38
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Fot. Archiwum Jelonki.com
Komisja konkursowa powołana przez Marszałka Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu wybrała nowego dyrektora Filharmonii Dolnośląskiej. Jeśli zarząd zatwierdzi tą decyzję, zostanie nim Tomasz Jonczak, obecnie zastępca dyrektora Filharmonii Sudeckiej do spraw artystycznych. – Konkurs nie miał nic wspólnego z oceną merytoryczną kandydatów. Przykro mi, że polityka wygrała z merytoryką, bo na tym straci ta instytucja – mówi rozgoryczona Zuzanna Dziedzic, która szefowała Filharmonii Dolnośląskiej od 26 lat.

Do konkursu na dyrektora Filharmonii Dolnośląskiej zgłosiło się wiele osób, a po ocenie merytorycznej do II etapu konkursu zakwalifikowano pięć osób: Zuzannę Dziedzic, Tomasza Janczaka, Jana Maślankiewicza-Pogany, Dariusza Mikulskiego i Bartosza Żurakowskiego.

Zwycięzcę wyłoniono podczas głosowania członków komisji konkursowej w skład której wchodzili przedstawiciele czterech podmiotów. Przedstawiciele organizatora konkursu to: Wanda Gołębiowska, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych, przewodnicząca komisji, Agnieszka Miza, zastępca dyrektora Wydziału Kultury, zastępca przewodniczącej komisji Janusz Marszałek, przewodniczący Komisji Kultury, Nauki i Edukacji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Przedstawiciele Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego to: Stanisław Bukowski, doradca podsekretarza stanu w MKiDN, Hanna Samson – Majak, specjalista do spraw Muzyki w Departamencie Narodowych Instytucji Kultury. Przedstawiciele zakładowych organizacji związkowych działających w Filharmonii Dolnośląskiej: Wojciech Hryniewicz, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” przy Filharmonii Dolnośląskiej i Paweł Pituch, pracownik administracyjny Filharmonii Dolnośląskiej, przedstawiciel Zakładowej Organizacji Związkowej Związku Zawodowego Polskich Artystów Muzyków Orkiestrowych przy Filharmonii Dolnośląskiej. Przedstawiciele stowarzyszeń zawodowych lub twórczych właściwych ze względu na zakres działania Filharmonii Dolnośląskiej: Edward Koziarzewski, wiceprezes Dolnośląskiego Towarzystwa Muzycznego i Paweł Zawadzki, prezes Dolnośląskiego Towarzystwa im. F. Chopina.

- Skład komisji został dobrany pod kandydata typowanego przez marszałka – zarzuca Zuzanna Dziedzic. – Przedstawiciele stowarzyszeń byli z Wrocławia, a to o czymś świadczy. Poza tym, na zaprezentowanie koncepcji prowadzenia Filharmonii Dolnośląskiej dostałam pięć minut. Przez ten czas mogłam powiedzieć jedynie, dlaczego chcę nadal prowadzić tą instytucję. Natomiast Tomasz Jonczak to człowiek, który startował do konkursów na dyrektora różnych instytucji w całej Polsce i nigdzie się nie dostał. Obecnie jest tenorem, śpiewakiem, zastępcą dyrektora Filharmonii Sudeckiej, gdzie repertuar ogranicza się niemal do jego wystąpień i występów jego żony. To może jest świetny kandydat na stanowisko dyrektora jakieś opery czy teatru muzycznego, ale nie filharmonii, która rządzi się zupełnie innymi prawami. Moim zdaniem, niestety, Filharmonia Dolnośląska straci na tym wyborze. Ja miałam świetne referencje, wieloletnie doświadczenie i uznanie w całej Polsce. W kulturze pracuję od 30 lat, w tym przez 26 lat byłam dyrektorem Filharmonii Dolnośląskiej i zbudowałam naprawdę bardzo wysoki poziom orkiestry i organizacji. Do tego konkursu zgłosiłam się na wyraźną prośbę większości załogi Filharmonii. Spodziewałam się, jaki będzie wynik tego konkursu, ale nie chciałam mieć wyrzutów sumienia, że zostawiłam swoich pracowników bez walki – dodaje Z. Dziedzic.

Jarosław Perduta, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego zapewnia natomiast, że wszyscy kandydaci mieli równe szanse. – Komisja konkursowa zapoznała się z pisemnymi koncepcjami kandydatów prowadzenia Filharmonii Dolnośląskiej, a te pięć minut miało być tylko na ewentualne „dopytania” – mówi rzecznik prasowy UMWD. – Decyzję podejmowała komisja konkursowa, w skład której wchodzili członkowie wszystkich wymaganych podmiotów. Trudno natomiast odpowiedzieć, jaka była ich argumentacja, bo najpewniej każdy z członków miał własne argumenty, dla których zagłosował na tego konkretnego kandydata. Rozumiem rozgoryczenie i ból obecnej pani dyrektor, ale nie można się obrażać na takie rzeczy. Taka jest kolej rzeczy – dodał Jarosław Perduta.

Umowa obecnej dyrektorki Filharmonii Dolnośląskiej kończy się 31 sierpnia br., więc nowy dyrektor rozpocznie pracę od 1 września br.

- Co będę teraz robić? Na pewno nie odejdę na emeryturę, do czego tak bardzo namawia mnie marszałek. Będę czynna zawodowo. Mam sporo propozycji nowej pracy i muszę się zastanowić, co wybrać. Póki co, muszę odpocząć, więc idę na urlop, po którym podejmę decyzję, czym będę się zajmować. A ten konkurs mogę tylko tak podsumować: „idzie nowe” – dodaje Zuzanna Dziedzic.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (35) Dodaj komentarz

~zuzanka5 6-07-2016 17:15
KOCHANI WRACAM DO PRACY SPOŁECZNIE jak ta baba zeszła z planu Dyrektorskiego to spotkam się z załogą wspaniałej orkiestry,na wszystkie występy na cały rok wykupię bilety z rodziną,te dno partyjne PZPERU ZNIKŁO.
~KatPolski 6-07-2016 17:52
To zostały jeszcze konkurs na Dyrektora Muzeum Karkonoskiego. Tu też będzie zmiana, jak się można domyślać. Swoją drogo - tylu urzędasów w jednym Ministerstwie! Zastępca zastępcy do spraw zastępcy, podzastępca zastępcy d/s tamtego zastępcy, końca nie widać. Nic dziwnego, że budżet ledwo zipie.
~do zuzanka5 6-07-2016 18:13
Tak masz rację . Czas by odeszła . Powinna była odejść po morderstwie , ale nie miała honoru . Dziś przyszła sprawiedliwość i może czas świetności dla tej instytucji .
~analizator 6-07-2016 18:57
W Jeleniej Górze od wielu lat, na kilka, a nawet kilkanaście miesięcy przed konkursem na stanowisko kierownicze wiadomo, kto je obejmie. Nawet nikt nie chce się zakładać bo to z góry jest pewne i wszyscy znają wynik.
czlowiekpuszcza 6-07-2016 19:08
Pani Dziedzic wydaje się, że to nadal PRL i funkcje pełni się dożywotnio. Otóż nie.
~jejcam 6-07-2016 19:11
moze tomek ma małe doświadczenie ale zna wielu spiewaków na swicie i moze zawitają do jelonki i bedzie sie promowac jelonka bez udziłu compleksa a pozatym jescze nigdzie nie dopóscił do morderstwa idzie nowe i chwała im a tomek jest z poza układu ale rozgoryczona jakos nie widać na jelonce zeby ktoś ja żałował
~Aj 6-07-2016 19:18
To mroczna firma przez to podwójne,okropne morderstwo,ja tam nigdy nie pójdę.Ta firma nie kojarzy mi się z muzyką,tylko z tym co tam się wydarzyło! cała Polska była zbulwersowana.
~ml 6-07-2016 19:26
Dziedzic twoje miejsce wrescie zajmie ktoś inny dosys kolesiostwa ,TU Z PO,,taka sama jesteś jak ten twój mężulek który doprowdzil najpierw wodnik do katastrofy a potem bardzo wazny ośrodek dla ludziw Szklarkiej Porebie przychodnie i sanatorium ,,OKO,,GDZIE ROBIONO LUDZIOM OPERACJE NA OCZY,,TEZ ZNISZCZYLES,,,WY TYLKO DO RIUNY POTEFICIE DOPROWADZIC TO CO MA SLUZYC DLA LUDZI,,TAK SAMO JAK Czernow doprowadzila do ruiny Anilux,,gdzie ludzie stracili prace i kasy nie dostali,,poszli wszyscy wy wat wrescie patrzeć nawet już na was nie da się,,,
~borabora 6-07-2016 19:29
wreszcie dziecic wydymali to mowie ja tfój pracownik nikt cie tu nie lubiał juz gorszego nie moze bycdyrektora
~ml 6-07-2016 19:30
O 26 LAT ZADUZO,,wrescie poszla na emeryture,,jak masz tak dużo ofert pracy to trzemu tak kurczowo tu chcesz się kobieto trzymać,,,Ha mniejsza kasa nie będzie co ukraść sobie dodatkowo,,,,tak jak mężulek to robil,,,,komuna stop,,
~TomekJ 6-07-2016 19:58
Widzę, że w końcu mogą się wypowiedzieć tchórzliwi mali ludzie, którzy tylko anonimowo mają odwagę coś tam wybełkotać. Szkoda mi Was.... Co do Filharmonii, to czy była to dobra decyzja, to się okaże jak minie kilka sezonów pod władzą nowego dyrektora. Oby nie popełniał błędów poprzedniczki tj. nie trzymał marnych "muzyków" na etacie.
~ 6-07-2016 20:29
jesli ktos przez 26 lat kierowal taka instytucja to znaczy ze poswiecil tej instytucja duza czesc swojego doroslego zycia i za to naleza sie Pani Dziedzic wielkie podziekowania.Wszystkim tym piszacym o ukladach,komunie itd. chcialbym przypomniec ze Dolnym Slaskiem w tym czasie rzadzil PZPR ale rowniez PIS ,PO i SLD.Osoba o takim doswiadczeniu powinna byc wykorzystana bo ma olbrzymia wiedze i doswiadczenie.
~cieplicc 6-07-2016 21:20
pislamiści ale wy jesteście elokwentnie i umysłowo posrani hahahaa
~tak tak 6-07-2016 21:20
No i dobrze, może nowy dyrektor przyjrzy się pracownikowi który to dołki pod innymi kopie i donosi na innych współpracowników.
~Tosia11 6-07-2016 21:59
No i rzuciła się sfora ujadaczy. Tylko czekali aż się noga powinie.Należę do ludzi, którzy doceniają Pani dorobek i szczerze są wdzięczni za Pani pracę.Bardzo mi przykro.Zyczę dużo szczęścia i więcej ludzkiejżyczliwości
~tak 6-07-2016 22:09
Ta Filharmonia to dzieło Strahla .W końcu sprawiedliwość okazało się że jest.
~ryniu 6-07-2016 22:29
skończą sie wa Skończą się imprezki inspektora Tomka i jego kolegów,wiecznie nawaleni na koncertach,przynajmniej będzie dyscyplina także panie inspektorze jest jeszcze miejsce pracy jak pana wyrzuca za alkohol w zamiataniu ulic wraz z z kolega Bartkiem.juz p.dyrektor nie będzie was ukrywała. powodzenia
~potwór ale kochany 6-07-2016 23:26
Do bałwanka z przekrzywioną główką: Za 15 min koło śmietnika, tylko załóż kaptur, żeby cię sąsiedzi nie widzieli! Ryniu:-)))
~kljkljj 7-07-2016 6:11
MIEDZIŃSKI NA DYREKTORA FILHARMONII - ma takie same kwalifikacjae ja na prezesa KARR.
~Danka 7-07-2016 6:14
Do wszystkich sprawiedliwych tego świata, narzekaczy i naprawiaczy którzy anonimowo się produkują na łamach Jelonki ...., plujecie jadem i tylko w tym jesteście dobrzy. Ilu z was chodzi do filharmonii, jeżeli tak to chyba spektakle spędzaliście w szatni , albo w lokalu obok . Filharmonia w Jeleniej Górze , świetny repertuar, dobrzy wykonawcy , znakomici artyści z zewnątrz.., zamiast pluć jadem , pomyślcie chwilę , to nie boli....
~Słucham i widzę 7-07-2016 7:11
Nowy dyrektor powinien rozwiązać orkiestrę. Połowa to muzycy, druga połowa to amatorzy i dlatego się strasznie żrą, co widać po wpisach powyżej. Orkiestrę trzeba stworzyć od nowa, abo w ogóle nie zatrudniać muzyków na etacie. Bo po co. Mają lepiej niż nauczyciele. Pracę skończyli w czerwcu i do września na wakacjach.
~ 7-07-2016 7:52
Samolikwidacja PZPR nastąpiła w 1990 r. Zatem Pani Dziedzic przez 26 lat kierowała filharmonią nie z woli tej partii. W tym czasie nasz kraj był administrowany przez różnych wielobarwnych politycznych amatorów-oszołomów. W 2016 r. nastała "DOBRA ZMIANA". I w ramach rekonstrukcji władzy p. Dziedzic dołączyła do grona wysokiej klasy fachowców nieprzydatnych. Czy zmiana okaże się naprawdę dobra - czas pokaże. Pani Zuzannie dziękujemy za doskonałe kierowanie filharmonią, która zapamiętana będzie jako znacząca postać kreująca kulturę nie tylko Kotliny Jeleniogórskiej.
~ale się babie ulało 7-07-2016 9:01
ależ jadu się tej babie ulało dobrze że wreszcie wyleciała dawno powinna być na emeryturze
~ml 7-07-2016 9:11
No nauczyciele to maja więcej wakacji i wolnego w ciągu roku nie tylko dwa miesiące bo policzyć to tak naprawdę maja kolo 4mc wolnego nie liczyc ze teraz oni nie pracują w soboty jak to było kiedyś ,,a muzycy pracują nawet i w niedziele i soboty aby być muzykiem trzeba mieć zdrowie bo grac nieraz przez 40 minut tojest duzy wysiłek,,bez oddechu,,i nie będę bronic nauczycieli ze szkol bo nie ma za co ,,robia co chcą
~do ml 7-07-2016 9:49
to proszę zostać nauczycielem, skoro to taka świetna praca i "robią co chcą" ...
~men z jeleniej 7-07-2016 14:32
Niewdziecznicy. A co wy myslicie ze tak latwo odejsc z panstwowego - budzetowego etaciku ala socialistycznym. W koncu Pani Zuzanna tyle lat pracowala i byc moze bedzie jej ciezko odnalesc sie w ,, drapieznym kapitalizmie,, gdzie mozna tylko pomarzyc o swiadczeniach rozbudowanego socialu (urlopiki zwolnienia L4, trzynasteczk,i nagrody i ect) Nie zgodze sie z tym ze maja pretensie do Pani Zuzanny o morderstwach z przed lat. Winny byl ochroniarz bo on to mial jakies konszachty z morderca i go do srodka budynku wpuscil.Wiec tak czy siak mam nadzieje ze Pani Zuzanna znajdzie sobie zajecie na ,, umowie zlecenie czy o dzielo,, i dopracuje do emerytury , coz nie ma ludzi nie do zastapienia . Pani Zuzanno ,, Alleluja i do przodu,,
~JA 7-07-2016 14:53
Tylko czy orkiestra pójdzie z Alleluja do przodu ? Pod takim dyrektorem - on w każdym razie razem z żoną będzie zarządzał śpiewająco !
~men z jeleniej 7-07-2016 15:24
Panie ,,JA,, w jakim pan kraju zyjesz? Po co jakiez zempolenie ala Mozart, Czaikowski,Haydn, Schumman ,Strauss, Vivaldi , Hendel, Greak ,ect? Wazne by nasza filharmonia umiala grac topowe kawalki np,, Kiedy ranne staja zorze......, ,, Boze cos Polske...... czy ,, My pierwsza brygada.... itp Wazne by sie podobalo proboszcza i wiernym.
~Bożydar 8-07-2016 9:59
Z niemoderowanych komentarzy pod dowolnym artykułem na jelonce wynika, że przeciętny czytelnik (z kilkoma wyjątkami) tego portalu to cham, prostak, idiota, ksenofob, mizoginik, homofob, neonazista, nacjonalista bez wykształcenia i ogłady. Poziom elokwencji tutejszego "bywalca" nie różni się niczym od bełkotu ćpuna na minutę przed zgonem po złotym strzale. Zero znajomości kultury wypowiedzi, zero znajomości interpunkcji i ortografii, zero elokwencji. Same zera. Nawet wypowiadający się tu publicznie muzycy z orkiestry zdradzają swoją tożsamość tymi błędami! Wydaje się wam, że jesteście totalnie anonimowi? Wasze nr IP z postów wystarczy porównać z nr IP komputera z którego wysyłacie e-maile! W 5 minut można namierzyć każdego z was. A teraz ten poziom kultury należałoby pokazać nowemu dyr.!
~Bożydar 8-07-2016 10:07
Zastanawiam się czy szanowni artyści zdają sobie sprawę jakim człowiekiem jest ich nowy szef? I czy rozumieją znaczenie okreslenia "wyciąganie konsekwencji". Każdy kto pisał do UW donosy (nawet nie anonimowe - trzeba byc idiotą) na poprzednią Panią Dyrektor, kto pisze tu te ziejące jadem komentarze, kto pluje " niby anonimowo" jadem na poprzedniego szefa i nowego, którego na oczy nie widziały jest z góry na odstrzał!! Kto przy zdrowych zmysłach chciałby mieć pracowników, którzy a) w godzinach pracy sączą browarek w Blues cafe, b) szarpią się między sobą choć brak im kompetencji, C) nie mają dyplomów mgr sztuki w zakresie gry na instrumentach, d) przegonili fantastycznych instrumentalistów (koncert mistrzów) od których mogli się czegoś nauczyć. A nowy dyrektor to wszystko czyta.
~Bożydar 8-07-2016 10:14
Zastanówcie się czasem ludzie co robicie z własnym życiem, dlaczego strzelacie sobie w nogę i dlaczego już niedługo będziecie mieć tylko statut instytucji kameralnej. Tym zachowaniem odbieranie sobie etaty, statut "Dolnośląska", dofinansowania. I melomanów. Nie jestem pewien czy chce chodzić na koncerty zespołu, w którym grają tak beznadziejni mentalnie ludzie! Co to za syf!?!?! Myślałem, że skoro teatr spływa chamstwem i hejterstwem, to przynajmniej Filharmonia się obroni. A tym czasem nasuwa się smutny wniosek: Tutejsze instytucje kultury pełne są zakompleksionych frustratów. Panią Dziedzic spotkało ewidentne szczęście, że nie musi już kierować zespołem tak nienawistnych ludzi. Strach pomyśleć co gadacie o sobie wzajemnie za plecami.
~Bożydar 8-07-2016 10:19
Dobrze, że pokazujecie swoją prawdziwą twarz. Przy was należy rozmawiać jedynie o pogodzie, bo strach się bać komu i co powtórzycie. Dobrze, że są w tym zespole ludzie kulturalni, szkoda mi tylko, że muszą pracować z takim chamstwem.
~Bożydar 8-07-2016 10:36
Dobrze, że pokazujecie swoją prawdziwą twarz. Przy was należy rozmawiać jedynie o pogodzie, bo strach się bać komu i co powtórzycie. Dobrze, że są w tym zespole ludzie kulturalni, szkoda mi tylko, że muszą pracować z takim chamstwem.
~paradise 8-07-2016 15:48
Filharmonia w tak małym mieście jak JG to ewenement! Pani Zuzanna Dziedzic sprawnie kierowała filharmonią, to lata świetnych koncertów i festiwali. Niezapomniane muzyczne uczty! szacunek dla Pani
~stały bywalec Filharmonii 10-08-2016 22:50
W tak małym mieście jest filharmonia i dzięki zabiegom organizacyjnym muzycy mogli dorabiać za granicą. A poza tym pani Dziedzic ciągle "załatwiała" pieniądze nawet kiedyś na prąd. Trzymała na etacie"muzyków amatorów" szkoda było jej ich zwalniać a ci byli przeciwko pani dyrektor. Oby nasza filharmonia nadal działała jak do tej pory i nie było jak w Kąśnej Dolnej, gdy przy nowym dyrektorze jest co raz mniej muzyki. WIELKI SZACUNEK MAM DLA PANI DZIEDZIC.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group