Piątek, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 3302
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Będzie lepiej w przychodniach i szpitalach

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 9 stycznia 2009, 9:57
Aktualizacja: Sobota, 10 stycznia 2009, 8:14
Autor: Mar/tejo
Piotr Borys i Jerzy Pokój
Fot. TEJO
Placówki służby zdrowia nie mają prawa usprawiedliwiać się brakiem podpisanego kontraktu i odmówić udzielenia pomocy medycznej ludziom. – Jeśli tak zrobią, popełnią przestępstwo – powiedział Jerzy Pokój, szef Sejmiku Dolnośląskiego. Poinformowano też o dofinansowaniu szpitala, który kupi sprzęt ratujący noworodki.

Wraz z Piotrem Borysem, wicemarszałkiem dolnośląskim, samorządowiec zapewnił, że sytuacja w służbie zdrowia na całym Dolnym Śląsku wróciła do normy po tym, jak na początku roku wiele placówek odmówiło przejmowania pacjentów. Tłumaczono to unieważnieniem konkursu ofert przez Narodowy Fundusz Zdrowia i brakiem kontraktów.

– Podjęliśmy wielki wysiłek, aby doprowadzić do normalności w służbie zdrowia. Dziś żadna placówka nie ma prawa odmówić pacjentowi przyjęcia – podkreślił J. Pokój. Zapowiedział też, że do przychodni i szpitali dotrą aneksy, dzięki którym NFZ zwróci im pieniądze za pracę i zabiegi wykonane od początku roku.

Piotr Borys poinformował też o przeznaczeniu 12 milionów złotych na zakup sprzętu ratującego noworodki w wytypowanych szpitalach na Dolnym Śląsku. Wśród nich jest jeleniogórski szpital wojewódzki.
– Nasz region rozwija się bardzo dobrze, ale są dziedziny w których są wielkie zaniedbania – mówił Piotr Borys. – Niepokoją nas statystyki umieralności niemowląt na Dolnym Śląsku, jedne z najwyższych w Polsce. Dlatego powstał program bezpieczeństwa okołoporodowego i poporodowego noworodków. W jego ramach postanowiliśmy dofinansować oddziały neonatologii, patologii noworodka i położnicze.

W Jeleniej Górze na część położniczą przeznaczone zostanie 270 tysięcy złotych natomiast na neonatologię 260 tysięcy złotych. Na spotkaniu obecny był dyrektor jeleniogórskiego szpitala, Stanisław Woźniak, który powiedział, że pieniądze zostaną przeznaczone głównie na zakup aparatury kardiotokograficznej, służącej do monitorowania akcji serca płodu wraz z jednoczesnym zapisem czynności skurczowej mięśnia macicy.

Badanie to przeprowadzane jest w ramach intensywnej opieki przedporodowej. Pozwala wcześnie wykryć sytuacje zagrożenia życia płodu. Inkubatorów dla wcześniaków i noworodków typu zamkniętego.

Jak deklarował marszałek Borys, urząd marszałkowski nie ograniczy się tylko do wspomagania szpitali podległych urzędowi marszałkowskiemu, ale będzie też wspierał szpitale powiatowe, równie pilnie wymagające doposażenia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~al 9-01-2009 10:16
Badanie KTG jakże ważne robione w szpitalu co 3 godziny, super tylklo szkoda ze o USG trzeba błagać .....
~magda z. 9-01-2009 10:47
ale aparaty do ktg sa w zlym stanie w naszym szpitalu, przydaly by sie nowe.
~? 9-01-2009 15:22
Przyjada kowboje i zrobia porzadek ? Powyrywaja chwasty czy co -pewnie zbliza sie czas wyborow ,bo naczelnago kowboja wszedzie pelno.
~w13 9-01-2009 16:34
niestey pan pokoj jest niezly jako szeryf ale nie ma pojecia jak dzial ochrona zdrowia..mimo ze juz prawie 10 rok reformy po pierwsze nikt nie odmowil przyjecia tylko fundusz w rozstrzygnieciu konkursu ofert z dnia 30 grudnia okreslil ktore jednostki maja umowe z funduszem a ktore nie maja../powodem byl oczywisty bład aplikacji konkursowej funduszu/ te ktore nie maja umowy nie moga przyjmowac w ramach ubezpieczenia/tj. bezplatnie/ bo takze nie moga wysylac na badania czy do diagnostki bezplatnie...taki jest przepis funduszu teraz po panice w min.zdrowia nagle 5 stycznai stwierdzono ze mozna przyjmowac bez umowy i fundusz moze zaplaci/tylko za wizyty uzasadnione medycznie/ ale jak te zpowiedzial pan pokoj aneksy dotra ..ale jeszcze nie dotarly...wszystkie jednostki chca przyjmowac pacjentow i po to zlozyly oferty..ale niestety z powodu decyzji na nie we wladzach funduszu we wroclawiu nie zrobiono tego jeszcze w grudniu i bylby spokoj ale czekano jak zwykle do 5 stycznia by atmosfera paniki narastala..ps.warto by nasze wladze z po nauczyly sie zasad finasowania opieki zdrowotnej w polsce..naprawde warto
~erg 9-01-2009 18:02
Teraz p.Jerzy Pokój ma coś do powiedzenia na temat ochrony zdrowia?ŚMIECHU WARTE ! O przestępstwie mówi... Dlaczego nie interesował się wcześniej tym jak przebiega kontraktowanie świadczeń - w trosce o dobro pacjentów,oczywiście? Poza tym nikt nie odmówił w stanie zagrożenia życia pomocy,a przyjmować to można pacjentów,jak sie wie,że będzie się miało kontrakt. Jeszcze nie wiadomo,czy ci,którzy nie mają - dostaną go,więc wystarczy już kosztów związaych z utrzymaniem personelu i gabinetów w sytuacji braku finansowania na ten miesiąc.Nikt z nas nie jest instutucją charytatywną.A p.Pokoja zachęcam,aby przez cały rok przejmował się sprawami ochrony zdrowia,nie tylko jak się pali....
~erg 9-01-2009 18:04
..."Podjęliśmy wielki wysiłek, aby doprowadzić do normalności w służbie zdrowia". Co mianowicie, Panie Pokój, została poczynione???Słucham... A ta normalność,to co wg Pana?
~ 9-01-2009 22:08
tego kowboja to apacze za końmi powinni przeciągnąć....darmozjada
~ 9-01-2009 22:16
Jurek ty lepiej za widły się złap i do gnoju się zaprzęgnij...
~andrzej 12 9-01-2009 23:34
iscie kuriozalna wypowiedz pokoja o ..przestepstwie przychodni ktore moze popelnia...nie ma on o systemie zdrowia zadnego pojecia..albo nie wie co mówi..szkoda tylko ze dyrektorzy/chyba lekarze/nie skorygowali tych bzdur..moze ze strachu przed..
~Ula 10-01-2009 23:02
Jak to nie mająprawa odmówić? To szkoda, że nie napisaliście co mam zrobić, kiedy mi odmówiono! Na 8 stycznia miałam wyznaczony termin toomografu w Szpitalu Wojewódzkim w jeleniej Górze, ale mnie odesłano i kazano dzwonić za dwa tygodnie, bo... NIE MAJĄ KONTRAKTU!!! Proszę o informacjęgdzie mam zgłosić to PRZESTĘPSTWO???
~Super tutył :) 10-01-2009 23:07
Super tytuł: \"Będzie lepiej...\" tylko KIEDY??? Bo teraz NIE JEST LEPIEJ!!!
~erg 11-01-2009 19:54
Ula,zgłoś się do p.Pokoja...
~ojojoj 28-01-2009 17:20
Będzie lepiej. Tak, bo gorzej być nie może :) Zwolnijcie tych ludzi ze szpitala, im się tak bardzo nie chce pracować!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group