Czwartek, 19 maja
Imieniny: Mikołaja, Piotra
Czytających: 6079
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Będzie klasa pożarnicza w jeleniogórskim „Mechaniku”

Piątek, 25 stycznia 2013, 15:22
Aktualizacja: 15:23
Autor: UM
Wczoraj (24 stycznia) w Zespole Szkół Technicznych „Mechanik” doszło do podpisania porozumienia tej placówki z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze w sprawie kształcenia uczniów w specjalizacji pożarniczej.

- Dla przyszłości oświaty jeleniogórskiej – powiedział Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry – i dla stabilności pracy nauczycieli jest niezwykle ważne, by w okresie niżu demograficznego oferta jeleniogórskich szkół była na tyle rozmaita i atrakcyjna dla młodzieży mającej różnorodne zainteresowania, by każdy z kandydatów do szkoły ponadgimnazjalnej mógł znaleźć u nas coś interesującego. Wygrają na tym te szkoły i te zespoły kadry pedagogicznej, które to zrozumieją najlepiej.

- Szkolnictwo, szczególnie ponadgimnazjalne, z czego nie wszyscy nauczyciele zdają sobie sprawę jest dziś rynkiem rywalizacji i konkurencji o ucznia. Czas i koszty dojazdu do szkoły nie są kryterium rozstrzygającym i dlatego już teraz połowa uczniów w tym typie szkół pochodzi spoza granic miasta – dodaje prezydent miasta.

- Urząd może tworzyć (i stwarza) warunki zachęcające, poprzez m.in. zdywersyfikowanie możliwości dojazdu (szynobus relacji Zgorzelec – Jelenia Góra), czy poprawianie warunków bytu w bursach i trzymanie w ryzach wysokości opłat za korzystanie z nich. Ale aktywności szkół w pozyskiwaniu uczniów z zewnątrz nic nie zastąpi, a rywalizacja jeleniogórskich szkół o jeleniogórską młodzież nie rozwiąże problemu. Dlatego inicjatywa ZST Mechanik i KM PSP jest cenna, zresztą dyrektor Wanda Kozyra jest jedną z takich zarządców oświaty, która już od kilku lat podejmuje podobne próby i – o ile wiem – specjalność „pożarnicza” nie jest jedynym pomysłem na rok szkolny 2013/2014. Planowane są także inne specjalności, na tyle oryginalne, by były alternatywą dla młodzieży gimnazjalnej podkreśla Marcin Zawiła.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group