Wtorek, 23 lipca
Imieniny: Bogny, Brygidy
Czytających: 8257
Zalogowanych: 26
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Będzie klasa pożarnicza w jeleniogórskim „Mechaniku”

Piątek, 25 stycznia 2013, 15:22
Aktualizacja: 15:23
Autor: UM
Wczoraj (24 stycznia) w Zespole Szkół Technicznych „Mechanik” doszło do podpisania porozumienia tej placówki z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze w sprawie kształcenia uczniów w specjalizacji pożarniczej.

- Dla przyszłości oświaty jeleniogórskiej – powiedział Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry – i dla stabilności pracy nauczycieli jest niezwykle ważne, by w okresie niżu demograficznego oferta jeleniogórskich szkół była na tyle rozmaita i atrakcyjna dla młodzieży mającej różnorodne zainteresowania, by każdy z kandydatów do szkoły ponadgimnazjalnej mógł znaleźć u nas coś interesującego. Wygrają na tym te szkoły i te zespoły kadry pedagogicznej, które to zrozumieją najlepiej.

- Szkolnictwo, szczególnie ponadgimnazjalne, z czego nie wszyscy nauczyciele zdają sobie sprawę jest dziś rynkiem rywalizacji i konkurencji o ucznia. Czas i koszty dojazdu do szkoły nie są kryterium rozstrzygającym i dlatego już teraz połowa uczniów w tym typie szkół pochodzi spoza granic miasta – dodaje prezydent miasta.

- Urząd może tworzyć (i stwarza) warunki zachęcające, poprzez m.in. zdywersyfikowanie możliwości dojazdu (szynobus relacji Zgorzelec – Jelenia Góra), czy poprawianie warunków bytu w bursach i trzymanie w ryzach wysokości opłat za korzystanie z nich. Ale aktywności szkół w pozyskiwaniu uczniów z zewnątrz nic nie zastąpi, a rywalizacja jeleniogórskich szkół o jeleniogórską młodzież nie rozwiąże problemu. Dlatego inicjatywa ZST Mechanik i KM PSP jest cenna, zresztą dyrektor Wanda Kozyra jest jedną z takich zarządców oświaty, która już od kilku lat podejmuje podobne próby i – o ile wiem – specjalność „pożarnicza” nie jest jedynym pomysłem na rok szkolny 2013/2014. Planowane są także inne specjalności, na tyle oryginalne, by były alternatywą dla młodzieży gimnazjalnej podkreśla Marcin Zawiła.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz koleją?

Oddanych
głosów
325
Tak, często
12%
Czasami
46%
Nigdy
8%
Nie, wolę autobus
4%
Nie, bo mam samochód
30%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Ile wody powinniśmy pić w ciągu doby?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Turystyka
Z taśmy do kolejki
 
Aktualności
Pograli, pośmiecili i pojechali
 
Aktualności
Śmierć w Staniszowie!
 
Aktualności
W Staniszowie zabawa trwa
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group