Środa, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 5803
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Będzie drożej

Wtorek, 15 listopada 2005, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 12 stycznia 2006, 14:19
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Instalacja gazowa, oleje silnikowe, pasy bezpieczeństwa i wycieraczki z odzysku to niektóre z rzeczy objętych od 1 listopada zakazem wielokrotnego wykorzystywania. Adam Małyszko, prezes Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów, twierdzi, że to urzędnicza nadgorliwość. – Taką regulację mamy w Unii Europejskiej tylko my – mówi. – Nie wszystkie używane części są złe. A nabywców zawsze znajdą – dodaje Jacek Gryl z Nowej Rudy.
Na czarnej liście jest 19 pozycji. Dzięki niej na drogach ma być bezpieczniej. Pomysł może dobry, tylko nie wiadomo, jak wyegzekwować nowe prawo. Zdaniem kierowców, jedynym skutkiem będzie podwyżka cen części

Nawet poduszki powietrzne można wykorzystać ponownie. Nie mogą tylko pochodzić z auta z uszkodzonym przodem – twierdzi. Krzysztof Drząszcz, który w Prusicach handluje używanymi częściami. – Poza tym, często nowe, tanie części są złej jakości i nie nadają się do użytku.
Choć przepis obowiązuje od dwóch tygodni, prawie nikt o tym nie słyszał. – Zapis będzie martwy, bo jest nieżyciowy – Robert Plewka z Wałbrzycha nie ma złudzeń. Jego firma, jako jedyna w powiecie wałbrzyskim, ma zezwolenie wojewody na demontaż i złomowanie aut. Nie obawia się, że z powodu nowych przepisów interes podupadnie.

Wystarczy przyjść na wrocławską czy lubińską giełdę samochodową, by przekonać się, że Plewka ma rację. O używaną poduszkę powietrzną w Lubinie nietrudno – przednie i boczne: do mercedesów, opli, fordów... Jedne kosztują 200, inne 1000 zł. Wokół pełno klientów. Sprzedawcy drętwieją, gdy wspominamy o rozporządzeniu ministra infrastruktury. – Idźcie do konkurencji – przepędza nas trzydziestoparolatek w skórzanej kurtce.
– Wielu ludzi pyta o pasy bezpieczeństwa i poduszki powietrzne – mówi nam w końcu Sławomir Kapoka, który stoi nieopodal z pudłami pełnymi części. – Ja tym nie handluję, ale jeśli ktoś potrzebuje, to znajdzie u innych.
– Pasy bezpieczeństwa nie schodzą – twierdzi Kamil Szymanek, stały bywalec giełdy. Według niego, kilka z 19 pozycji wyszczególnionych w rozporządzeniu ministra nie trafia do ponownego obrotu, bo nie znalazłyby nabywców.
– Kto kupi stary filtr, tłumik lub klocki hamulcowe? – dziwi się Szymanek. – Ale używane ABS-y są na giełdzie. Można też kupić katalizatory do bmw, ale po 400 zł. To ze względu na stosowaną w nich platynę. Są tacy, którzy skupują katalizatory i sprzedają platynę w Niemczech.
– Żaden profesjonalista nie zamontuje używanych poduszek, pasów czy instalacji gazowej. A o gwarancji czy rejestracji takiego pojazdu można pomarzyć – twierdzi Wiesław Gomza, właściciel wrocławskiego warsztatu Auto-Spec. –Takie rzeczy robi się na lewo.
Rozporządzenie dziwi policjantów, celników i firmy ubezpieczeniowe.
– Nie sprawdzamy elementów pojazdu przy zawieraniu umowy. Przeprowadzenie badań jest możliwe wyłącznie po demontażu elementów i wymaga często podłączenia specjalistycznych przyrządów, którymi agent ubezpieczeniowy nie dysponuje – wyjaśnia Monika Frant z TU Compensa.
Nic dziwnego, że handlarze kpią. – Ciekawe, jak policjant podczas kontroli rozróżni używaną wycieraczkę od nowej? – pytają. – Powstało prawo, którego nikt nie będzie respektował.

Jeśli przepis będzie jednak egzekwowany, handlarze używanymi częściami mają plan awaryjny. – Ustawa nie zabrania sprzedaży części za wschodnią granicę. Tamtejsi kierowcy kupują je u nas hurtowo – mówi Adam Małyszko.
– Efekt będzie taki, że części podrożeją – martwi się Grzegorz Śliwa, właściciel malucha. Kupuje używane tłumiki, bo na nowe go nie stać.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
817
Jest nowy
6%
1-5 lat
15%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
18%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Nie mówią po polsku
 
112
Oddali hołd zmarłym
 
112
Interwencja pod galerią
 
Edukacja
Tak przywitali mistrzynię!
 
Aktualności
Porzucili samochody na drodze!
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group