Piątek, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 6842
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Będą żądali zmiany nazwy teatru

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 18 listopada 2008, 8:52
Aktualizacja: 8:53
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Zdrojowy Teatr Animacji – tak po podziale Teatru Jeleniogórskiego ma się nazywać cieplicka scena. Aktorzy są niezadowoleni, – Będą nas kojarzyć z amatorską grupą kuracjuszy, którzy działają w uzdrowiskowym domu kultury – mówią.

Scena Animacji Teatru Jeleniogórskiego obawia się o utratę wizerunku po podziale placówki, który ma zacząć obowiązywać od przyszłego roku. – Jesteśmy wciąż kojarzeni jako Jeleniogórski Teatr Animacji – usłyszeliśmy od jednej z aktorek. Jako taki placówka powstała i mimo połączenia sprzed kilku lat z teatrem dramatycznym, zachowała artystyczną autonomię.

W dodatku to właśnie Scena Animacji zarabia na cały teatr pokrywając deficyt, który pojawia się w kasie wskutek „nierentownych” produkcji Sceny Dramatycznej pod nowym kierownictwem artystycznym.

- Sporo jeździmy po regionie i kraju. Nazwa Zdrojowy Teatr Animacji po prostu jest bez sensu i nie nawiązuje do naszych tradycji, a wskazuje na to, że reprezentujemy jakiś dom kultury w uzdrowisku – podkreślają artyści, którzy nie wykluczają, że napiszą do samorządowców pismo z protestem i żądaniem zmiany niefortunnej nazwy i powrotu do pierwotnego miana teatru.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~gee 18-11-2008 9:40
Hahahaha... jeleniogorskim aktorom nie dogodzisz:D Zapiszcie sie panstwo do teatru The Glob. i nazwa znana i renoma i na Panstwa "talencie" sie poznaja...
HankaOdRumcajsa 18-11-2008 9:44
...to może niech zostanie Jeleniogórski Teatr Animacji przy Domu Zdrojowym...
HankaOdRumcajsa 18-11-2008 9:47
...a jeszcze dodam, że skoro do tej pory Teatr Animacji pokrywał koszty Dramatycznego, to powinni sie cieszyć, że się rozłączyli bo będą mieli więcej pieniędzy. Nie będą musieli dawać na Dramatyczny w Jeleniej Górze...
~aczer 18-11-2008 10:32
a ta Hanka Od,,,,,to czasem nie radny Cezary W? ktory usiłuje od długiego okresu mieszać w sprawie zmain w teatrze!
piipi 18-11-2008 13:08
..lubie teatr szczegolnie mojej tesciowej "przedstawienia"...w lazience.Czasami to jest opera.
~Do mądrej Hanki od Rumcajsa 18-11-2008 16:08
No fakt , bo można też nazwać Przyakładowy Teatr Animacji. Dyletantom takim jak Ty to nie przeszkadza. A w nazwie >> Jeleniogórski Teatr Animacji
~Tee 18-11-2008 18:20
Przecież część nazwy tj. wyraz "Zdrojowy" nawiązuje do budynku zdrojowego, który należy do tego teatru, oraz do rodzaju sztuk które są grane w nim dla dorosłych widzów, wybitnie nadających się w celu rozerwania kuracjuszy, np. sztuka "Aqua Sanitata" "Rzepiór - duch gór", "Legendy zamku Chojnik", "Wielki Teatr legend Karkonoszy", "Hofmamania". Już same nazwy sztuk świadczą o tym , że przeznaczone są dla kuracjuszy i turystów, a niekoniecznie dla mieszkańców Jeleniej Góry. Mieszkańcy na ogół znają legendy związane ze zwoim regionem. Pozostała część nazwy "Animacji" wyraża, iż teatr ten wystawia ponadto sztuki dla dzieci, w których "grają" lalki . Repertuar grany przez ten teatr nadaje się dla dzieci oraz dla kuracjuszy. Proponowana nazwa odzwierciedla zatem jakiego repertuaru należy się spodziewać po tym teatrze. SCENA DRAMATYCZNA ZOSTAŁA W DRUGIEJ CZĘŚCI PODZIELONEGO TEATRU JELENIOGÓRSKIEGO I DOROŚLI WIDZOWIE Z JELENIEJ GÓRY TAM BĘDĄ PRZYCHODZIĆ OBEJRZEĆ SZTUKI DLA DOROSŁYCH. Pracownicy (oraz aktorzy) sceny animacji bardzo parli do podziału teatru. Obecna nazwa jak najbardziej nawiązuje do granego w nim repertuaru. Inna nazwa wprowadzałaby w błąd przyszłych widzów.
~kazimierzpiotrowski 18-11-2008 18:41
Do "jelonki"! Dalej nie mogę się zalogować!;-) @ Tee! Do podziału parli aktorzy sceny dramatycznej, a nie animacji! Aktorzy sceny animacji robili swoje i nie wchodzili w dyskusje pomiędzy tamtymi aktorami (wcześniej kolegami ze studiów lalkarskich na tym samym wydziale szkoły aktorskiej), a kierownictwem teatru! Nie negowałbym od razu racji aktorów sceny animacji! Skąd "Tee" uważasz, że mieszkancy znaja legendy zwiazane z tym regionem? Życie pokazuje, że nie, tak jak to, że wielu Jeleniogórzan, Ciepliczan, Sobieszowian nigdy w życiu nie było na Śnieżce! Przypuszczam, iż scena animacji ze swymi spektaklami dla dorosłych jak i dla dzieci będzie się rozwijac i przyciągac widzów. Scena dramatyczna będzie się zmagała z ambicjami "artystycznymi" i koniecznością przyciagania widza! Jeżeli ta walka nie wyjdzie im, to kto będzie wtedy winny takiej sytuacji? Bogdana Nauki w dramatycznym nie będzie, biura też! Wszysto będzie podporządkowane wizjom Dyrektora Artystycznego i aktorów! Czy będą jeszcze pamiętali, że w Teatrze muszą być jeszcze widzowie - aby można było nazwać "to" Teatrem?
~Tee 18-11-2008 20:08
Panie Kazimierzu, ja też uważam że scena scena dramatyczna sprzed czasów obecnego dyrektora artystycznego była o niebo lepsza, niż teraz, jednak naprawdę uważam, że "dorosły" repertuar teatru animacji pomimo sympatii dla Pana Nauki jest przeznaczony dla kuracjuszy. Tak się składa, że wymienione przeze mnie sztuki grane dla dorosłych widzów przez ten teatr nie są mi obce. A na sztuce AQUA SANITATA bawią się głównie aktorzy, a nie widzowie. Oblewanie się nawzajem wodą przez eufemistycznie określająć lekko przyodzianych aktorów, a zwłaszcza aktorki na scenie, oraz śpiewanie przy tym piosneczek, nie jest sztuką przez duże S i przyciąga przeważnie starszych mężczyzn - kuracjuszy uzdrowiska. Oglądanie tego przez nich na żywo jest jak najbardziej dobrym sposobem na poprawienie sobie chęci do życia i ja to rozumiem. Ale nie jest to wielka sztuka, z której słynął Teatr Jeleniogórski scena dramatyczna, oczywiście przed zatrudnieniem w nim obecnego dyrektora artystycznego, a przedtem słynął z niej Teatr im. C.K. Norwida. Scena animacji miała kiedyś w repertuarze bardziej ambitną sztukę pt. "Gimpel g...k", ale jedna jaskółka nie czyni wiosny. Panie Kazimierzu, naprawde Pana lubię, ale nic nie poradzę, że wolę sztuki o charakterze bardziej uniwersalnym, a nie o treści związanej ściśle z regionem. Jednak mam nadzieję, że po rozdziale w repertuarze teatru animacji czy jak on tam będzie się nazywał, pojawią się sztuki dla dorosłych bardziej ambitne. Repertuar dla dzieci jest bardzo dobry. Lalki wykonane przez pana Lewana Manidze są wspaniałe, a muzyka pana Agima Dżelili bardzo mi się podoba. Ale nie repertuar, który teatr ten oferuje dorosłym mieszkańcom Jeleniej Góry. Pozdrawiam.
~Tee 18-11-2008 21:52
Przepraszam za pomyłkę w nazwisku pana Lewana MANTIDZE i pana Agima DŻDELJILI.
~Okienko 18-11-2008 22:39
Cieszyć się powinni, że przestali stać w cieniu Klemmowej budy, a nie czepiać się o nazwę ;)
~Sabath 19-11-2008 22:02
też lubię piipi słuchać opery i przedstawienia mojej teściowej i jej przedstawienia to dopiero są bardzo pouczające :)
~Sabath 19-11-2008 22:03
dramatyczne,miłosne,wzruszające romantyczne ...
~Do Piipi i Sabath 19-11-2008 22:57
Pewnie bardzo kochacie swoje teściowe...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group