Środa, 5 października
Imieniny: Apolinerego, Marcelego
Czytających: 5790
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Bajki rosyjskie na scenie w Wojcieszowie

Sobota, 29 marca 2014, 8:09
Aktualizacja: 8:16
Autor: Manu
Region: Bajki rosyjskie na scenie w Wojcieszowie
Fot. Organizator
W miniony czwartek (27 marca) w sali widowiskowej Miasta Wojcieszów, w ramach 53. Międzynarodowego Dnia Teatru, Specjalny Ośrodek Szkolno–Wychowawczy w Wojcieszowie zorganizował ósmą edycję Regionalnego Konkursu Pięknego Czytania i Inscenizacji Bajek. Tym razem pod hasłem „Wania opowiada – bajki rosyjskie”.

– W ubiegłam roku nasz doroczny przegląd odbył się pod hasłem „Baśnie 1000 i jednej nocy”, teraz wzięliśmy na tapetę bajki rosyjskie, a za rok będą bajki japońskie – opowiada jedna z organizatorek Beata Musialik.

- Wielu z nas pamięta „Konika Garbuska” Piotra Jerszowa, „Wojnę i pokój” i „Annę Kareninę” Lwa Tołstoja czy bajki satyryczne Iwana Kryłowa. To skarbnice mądrości ludowej. Nie od dziś wiadomo, że klasyka literatury rosyjskiej ma niezwykłą magię i niepowtarzalny klimat – dodaje Anna Struś.

Wśród elementów scenografii na scenie znaleźć można było drewniane lalki Matrioszki, które stały się symbolem zabawki rosyjskiej, gliniane samowary i ręcznie malowane garnki. – Chcieliśmy przywołać atmosferę tradycyjnej rosyjskiej wsi – mówi Marzena Zaremba.

Uczestnikami imprezy byli m.in.: dwie grupy artystyczne z Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Jeleniej Górze (przy ul. Kruszwickiej i Wolności), podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Janowicach Wielkich, młodzi artyści Warsztatów Terapii Zajęciowej w Świerzawie i Wojcieszynie, a także dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wojcieszowie.

Wszystkie występy oceniali: Kazimierz Karst - dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Złotoryi i Dorota Sodowska - sekretarz Miasta Wojcieszowa. W komisji konkursowej zasiadł także Piotr Konieczyński, doskonały aktor Teatru im. Norwida, który w ostatnim sezonie artystycznym wciąż niezmiennie wyróżnia się i budzi sympatię swoimi kreacjami – wspaniałą rolą Sganarela w „Don Juanie” Moliera czy znakomitymi epizodami (nadmuchiwanego prezesa, tłumacza języka węgierskiego, policjanta Sławomira, muzyka z zespołu SOR-BENT i baleriny z baletu Piotra Czajkowskiego „Jezioro łabędzie”) w „Sylwestrowym Kabarecie Sylwestrowym?! – w poszukiwaniu nowego…”.

Piotr Konieczyński niejednokrotnie zetknął się na scenie z dramaturgią rosyjską. – Od początku mojej pracy zawodowej zawsze bardzo sobie ceniłem i nadal cenię każde spotkanie z twórcami literatury rosyjskiej. A było ich trochę – mówi aktor. – „Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa, „Biesy” i „Bracia Karamazow” Fiodora Dostojewskiego, „Opowieści petersburskie”, „Martwe dusze”, „Rewizor” i „Ożenek” Mikołaja Gogola, „Noc Walpurgii albo Kroki Komandora” Wieniedikta Jerofiejewa, „Merylin Mongoł” Nikołaja Kolady czy „Dialogi o zwierzętach” Aleksandra Żelezcowa - wylicza. Obecnie w Teatrze im. Norwida gra Prawego w „Samobójcy?” Nikołaja Erdmana.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group