Środa, 5 października
Imieniny: Apolinerego, Marcelego
Czytających: 6981
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Bądź ostrożny w górach

Wtorek, 27 grudnia 2005, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 31 grudnia 2005, 13:12
Autor: TEJO
KARKONOSZE. Ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego kilka razy musieli pomagać narciarzom, którzy nieuważnie lub brawurowo zjeżdżali ze stoków w najwyższym paśmie Sudetów Zachodnich.

– W świąteczny poniedziałek interweniowaliśmy w dwóch przypadkach. Narciarze, po upadkach, doznali urazów kręgosłupa. Trzeba było zwozić ich ze stoków – poinformował nas Krzysztof Czarnecki, ratownik dyżurny GOPR.

Świąteczno-noworoczny ruch turystyczny jest bardzo duży. Na razie spacerom po górach sprzyja pogoda. Stan szlaków jest coraz lepszy, choć wybierając się w górne partie Karkonoszy nie można zapomnieć o zachowaniu ostrożności.

– Od poniedziałku obowiązuje trzeci, w pięciostopniowej rosnącej skali stopień zagrożenia lawinowego. Wcześniej, po obfitych opadach śniegu ogłoszono czwarty. Teraz sytuacja uległa poprawie – dodaje ratownik Czarnecki.

W Karkonoszach leży od 70 do 120 cm białego puchu. W zaspach śniegu jest więcej. We wtorek było minus 11 stopni Celsjusza i wiał lekki wiatr.
Czynne są wyciągi na Kopę w Karpaczu i na Szrenicę w Szklarskiej Porębie.

– Mamy teraz jedne z najkrótszych dni w roku, dlatego apelujemy do turystów, aby nie udawali się w góry zbyt późno. Przed wycieczką warto powiedzieć obsłudze schroniska, dokąd się udajemy. Trzeba też zabrać ze sobą telefon komórkowy, ciepłą odzież, dobre buty oraz termos z gorącymi napojami – radzą goprowcy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group