Niedziela, 26 czerwca
Imieniny: Jana, Pawła
Czytających: 8776
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Azbest nie tylko na dachach. Ogromna skala problemu

Poniedziałek, 27 lutego 2012, 10:35
Aktualizacja: 10:36
Autor: SJ
Zarząd powiatu dokonał oceny postępów w usuwaniu azbestu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wszelkie materiały budowlane, głównie – pokrycia dachowe – z udziałem azbestu winny zniknąć do roku 2032. Termin wydaje się być odległy, niemniej problem występuje w ogromnej skali.

- Gminy Powiatu Jeleniogórskiego – powiedział Jacek Włodyga, Starosta Powiatu – mają zinwentaryzowane miejsca, gdzie azbest był użytkowany. Z raportu wynika, że na terenie Powiatu jest go sporo, ok. 6.562 tony, z czego w jednej gminie – ok. 1.300 ton.

- Jakie są problemy z usunięciem? - Z usuwaniem nie ma żadnych problemów – mówi Zbigniew Jakiel, wicestarosta powiatu. – Istnieje klarowny system pomocy finansowej, opracowane procedury wywozu i utylizacji, tylko nikłą część kosztów ponosi właściciel demontowanego dachu, reszta jest finansowana przez Powiat i fundusze ochrony środowiska. Problem tkwi w czymś innym – właściciel obiektu musi mieć własne pieniądze na położenie nowego pokrycia z materiałów bezpiecznych, ceramicznych, czy blachodachówki, itp.

- Oznacza to, że póki właściciel nie zgromadzi środków na kompletny remont, to nie jest też zainteresowany pieniędzmi od nas na demontaż eternitowego dachu. Ale ta sytuacja się zmienia, w coraz szybszym tempie. Wprawdzie w ostatnich dwóch latach ściągaliśmy w powiecie po ok. 60 ton wyrobów z użyciem azbestu rocznie, ale lawinowo rośnie ilość wniosków pochodzących od prywatnych właścicieli nieruchomości, bo zmienia się i mentalność (co najważniejsze), i możliwości finansowe remontów, a przede wszystkim w wielu domach i tak trzeba poddać remontom dachy po kilkudziesięciu latach eksploatacji i to jest dobra okazja do uporządkowania problemów z azbestem – wyjaśnił Zbigniew Jakiel.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (32) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group