Sobota, 11 lipca
Imieniny: Karoliny, Olgi
Czytających: 5774
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Awantury o słupki ciąg dalszy

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 5 września 2006, 0:00
Autor: TEJO
Fot. rylit
Zabytkowe słupki z piaskowca, które zdemontowano sprzed pałacu Schaffgotschów, trafiły na teren parafii ewangelickiej pw. Zbawiciela w Cieplicach. Częściowo już zostały wykorzystane do otoczenia tak zwanej latarni pamięci.

Ustawienie latarni to pomysł księdza Wiesława Suchoraba, proboszcza ewangelików. Ma upamiętniać istniejącą niegdyś na terenie dzisiejszego parkingu nekropolię.
– Szczątki dawnych, niemieckich mieszkańców Cieplic nie zostały ekshumowane, wciąż są pod asfaltem pokrywającym parking – mówi ks. Suchorab. Kilka lat temu, podczas prac ziemnych, koparki natrafiły na ludzkie kości.

Sprowadzona z Bukowca zabytkowa latarnia ma przypominać o dawnych ciepliczanach i uświadamiać ludziom, że był tu kiedyś (a de facto wciąż jest) cmentarz.
„XIX-wieczna latarnia „Dobrej Hrabiny” Poświęcona pamięci Ludziom Wielkiego Serca” głosi napis wygrawerowany na tabliczce umocowanej do zabytkowego słupa.

Przypomnijmy, że sprawa kamiennych słupków sprzed pałacu Schaffgotschów podzieliła mieszkańców uzdrowiskowej części miasta. Zostały one usunięte podczas remontu nawierzchni placu Piastowskiego. Nie przewidziano tych zabytkowych elementów w planie modernizacji śródmieścia Cieplic.

W ich miejsce mają być zamontowane nowe, granitowe słupki o podobnym kształcie. Stare, z piaskowca, zostały przeniesione blisko kościoła ewangelickiego. Część z nich, wraz z łańcuchami, już okala wspomnianą latarnię pamięci. Część ma zostać przewieziona do renesansowego dworu na osiedlu Czarne. Tworzone jest tam lapidarium składające się z zabytkowych części rozebranych, dawnych budowli w Jeleniej Górze.

Tymczasem Towarzystwo Miłośników Cieplic nie może pogodzić się z nową lokalizacją zabytkowych słupków. Zapowiada nawet wysłanie stosownego pisma do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~anitka 5-09-2006 11:25
dporawdy czy te słupki nie mozna było po prostu odrestaurować i zostawić tam gdzie byly,przeciez to nasza historia.Dlaczego do dworu Czarne?Myslałam ze czasy wywozenia dobr historycznych mamy za soba atu co? Niekompetencja czy tumiwisizm? Dla wladz za trudne to lepiej na skróty?
~Holmes 5-09-2006 12:44
Znowu bezmyślne postępowanie. Bez szacunku do zabytków. Podobno te słupki do niczego się nie nadawały... Kto za tym stoi?
~Dominik 5-09-2006 12:56
Czy w Jeleniej Górze naprawde nie ma wazniejszych problemow tylko spor o slupki ?? Dlaczego nikt nie mowi np o tym dlaczeggo podczas remontu nie naprawiono mostu przy Koronie ??
~Stefan 5-09-2006 13:47
Bo ten most będzie naprawiany.
~raf 5-09-2006 15:41
słupki,fontanna, rzeźba sprzed pałacu Schaffgotsch-ów... pełen impet w innowacjach. Moze by tak wyremontowac którys z kościołów tak nowocześnie ;-]Gratulacje dla ludzi przyczyniających się do tego,że historia idzie w niepamięć. A swoją drogą latarnia "piękna"-szczególnie te złocena na kloszach przypadły mi do gustu ;-] Przy następnych jeleniogórskich innowacjach proponuje referendum szczegółwo opisujące każdy detal-bo kiczu aż nadto...
~gość 5-09-2006 15:44
czepiacie się i tyle,jest wiele innych zabytków w cieplicach które wymagają napraw i konserwacji i nikogo to nie obchodzi. A wy tu tacy zatroskani o słupki.Pomysł pastora bardzo mądry i godny poparcia.
~student 5-09-2006 16:42
czemu tam na tej tabliczce jest "R" w kółku? uświadom mnie ktoś...
~Mecenas 5-09-2006 16:43
Po zdjęciach widać że te słupki wystarczyło tylko odświeżyć.
~wyplosz 5-09-2006 17:35
Przeciez te slupki nie reprezentuja soba zadnej formy artystycznej istnieja owiele ciekawsze elementy architektury, ktore zasluguja na renowacje i troske. Ladnie sie komus w glowie poprzewracalo chyba zeby robic z tego problem a moze chodzi tutaj o podloze religijne a moze jeszcze o cos innego co nie ma nic wspolnego z tymi slupkami.
~marek 5-09-2006 18:07
Ty, Wypłosz sam jesteś chyba ciekawą formą. Jestem urodzony w Cieplicach i pamietam jeszcze jak przez pl. Piastowski jeździły tramwaje i autobusy PKS. Przystanek PKS był obok pałacu. Piskowcowe słupki stały przy pałacu od zawsze. Nie wiem dlaczego trzeba było to zmienić. Dziwnym trafem na podobne przedmioty znajduje sie miejsce przy kościołach. (jelenie ze szkoły wojskowej zamierzano ustawic przy kościele garnizonowym). Moism zdaniem nie należy wszystkiego zmieniac na siłę. Dlaczego na "Iwana" nie było tylu chetnych? Ostatnio wpadł mi w ręce przedwojenny plan Cieplic. Ze zdziwieniem zobaczyłem, że cieplicki ratusz mieścił się w budynku obecnego przedszkola oprzy ul. Cervi. Może warto do tego wrócić?
~ZwiAsTuN 5-09-2006 18:34
Tego kto te nieszczęsne słupki zdemontował to bym najchetniej za ja jca powiesił na tej zabytkowej latarni ;] stały tam tyle czasu i powiny stać nadal ! Ciekawy jestem ile z nich podczas przeprowadzki sie zagubi zniszczy i trafi w ten sposób gdzies w czyjes prywatne łapska zeby sobie jakis c...l postawił przed domem . Normalnie zenada a że są poważniejsze sprawy to fakt tylko jeśli nikt nie będzie dbał o takie detale to pewnie nie tylko te słupki znikną nam Ciepliczanom z pola widzenia . I niech wyślą to pismo do ministerstwa jestem za !!
~maciek 5-09-2006 20:13
wysylamy te pismo bo u suchegoaraba jest tylko 9 a 18 nima
~Wojtek 5-09-2006 21:01
Słupki można wypiaskować.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group