• Czwartek, 20 czerwca 2019
  • Godz. 13:44
  • Imieniny: Bogny, Bogumiły, Diany, Florentyny
  • Czytających: 7576
  • Zalogowanych: 13
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Autobus elektryczny w Jeleniej Górze

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 21 maja 2019, 15:06
Aktualizacja: Czwartek, 23 maja 2019, 13:32
Autor: MZK
Fot. MZK
W najbliższy piątek (24.05) MZK zaprasza mieszkańców na bezpłatny przejazd testowym autobusem elektrycznym marki Mercedes.

Najnowszy autobus EvoBus będzie kursował na liniach:
-godzina 6.55 wyjazd z zajezdni do osiedla Orle (linia nr 17)
-godzina 7.14 wyjazd z osiedla Orle do Dworca PKP Jelenia Góra (linia nr 9)
- godzina 7.55 wyjazd z Dworca PKP Jelenia Góra do Kiepury (linia nr 6)
-godzina 8.16 wyjazd z Kiepury do Sobieszowa (linia nr 7)
-godzina 9.06 wyjazd z Sobieszowa na Kiepury (lina nr 7)
-godzina 10.02 wyjazd z Kiepury do Sobieszowa (linia nr 7)
-godzina 10.51 z Sobieszowa do Zajezdni

Autobus elektryczny będzie jechał przed autobusem kursowym.

Od godziny 11.30 do 13.00 autobus będzie stał w zajezdni i będzie można go obejrzeć.

Testy autobusu elektrycznego są początkiem procesu wprowadzenia do naszego miasta autobusów zeroemisyjnych. Planujemy, aby na stałe pojawiły się na ulicach naszego miasta już w niedalekiej przyszłości – informuje rzecznik jeleniogórskiego MZK Zbigniew Rzońca.

Twoja reakcja na artykuł?

75
72%
Cieszy
7
7%
Dziwi
4
4%
Nudzi
1
1%
Smuci
4
4%
Złości
13
13%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (57) Dodaj komentarz

~Motorek 21-05-2019 15:47
Niech władza Jeleniej Góry zaczną w końcu kalkulować. Jest jeszcze za wcześnie na autobus elektryczny, owszem jest tani ale eksploatacja po latach i zużyte baterie dają fakty takie że są to bardzo ogromne koszty, które miastu będzie bardzo ciężko udźwignąć. Najlepszym rozwiązaniem dla miasta będą trolejbusy. Całkowity koszt budowy górnej sieci plus nowy tabor i budowa całkowicie nowej zajezdni to koszt tylko ok. 150 milionów. W sumie to chyba można było by wykorzystać współczesną zajezdnię autobusową i ją przebudować pod trolejbusy, może wyszło by taniej. Koszty eksploatacji trolejbusów są troszkę nieco wyższe od autobusów ale uwzględniając czas kilkanaście lat to trolejbusy są tańsze od elektrycznych autobusów. Na koniec dodam że obecnie wszędzie górnej sieci budować nie trzeba, wystarczy główna nitka z Zabobrza do osiedla Orle a dalej do Sobieszowa lub na Osiedle XX lecia czy na Osiedle Czarne. Trolejbus pojedzie bez górnej sieci nawet kilkanaście kilometrów, już takie produkują. Niech miasto to przemyśli i na minę się nie pcha, dla Cieplic będzie to najlepsze rozwiązanie
~Trzy grosze 21-05-2019 17:29
do: ~Motorek (15:47)
A może autobusy na wodór? Technologia podziemnego zgazowania węgla jest dostępna, a skoro nie opłaca się w naszym kraju go wydobywać to trzeba zgazować pod ziemią. Jeden mały problem od 30 lat rządzą i dzielą nasz kraj złodzieje a nie prawdziwi patrioci.
~S 21-05-2019 18:13
do: ~Motorek (15:47)
Jak to takie tanie i dobre rozwiązanie to idź do prezydenta i rady miasta , a nie tutaj się doktoryzujesz
~Anonim+ 21-05-2019 20:07
do: ~Motorek (15:47)
Słuszna koncepcja, już po likwidacji tramwajów sugerowałem takie rozwiązanie. Jak się przyjmie, to proszę pamiętać, że to ja byłem pierwszy z tym pomysłem... i proszę mi wskazać drogę do kasy!
~ping-pong 22-05-2019 12:02
do: ~Motorek (15:47)
Zaraz zaraz, a to nie P. Łużniak wylewał ostatnio obficie krokodyle łzy na konferencji prasowej na której skarżył się na podwyżki cen prądu choć wcześniej dał ciała nie podpisując stosownych umów z Tauronem?? A teraz stawiamy na autobusy na prąd? Coś tu się nie zgadza...
~Tenis stołowy 22-05-2019 14:54
do: ~ping-pong (12:02)
Nie wylewał krokodylich łez - dopełniacz, panie kolego. Uchwalona w styczniu 2018o roku ustawa o elektromobilności nakazuje m.in., by w średnich i większych gminach i powiatach w ciągu dwóch lat udział pojazdów niskoemisyjnych wynosił 10 proc. W kolejnych trzech ma się on podwoić. Ustawa nakłada też na samorządy obowiązek stopniowego zwiększania floty autobusów zeroemisyjnych i budowy infrastruktury do ich ładowania. A co do cen prądu, to Mateuszek Kłamczuszek obiecał ich obniżenie, i jakoś nie dotrzymał słowa.
~ping-pong 22-05-2019 16:47
do: ~Tenis stołowy (14:54)
Błąd, premier obiecywał utrzymanie stawek a nie ich obniżenie, jednak nie miał wpływu na niekompetencję poszczególnych włodarzy miast, którzy zaspali i budząc się z ręką w swoim nocniku czynili larum oskarżając o swoje zaniedbania wszystkich dookoła, a nie samych siebie. Wciąż aktualne jest pytanie o koszta wymiany taboru w świetle tak nieumiejętnych działań miasta
~Wacław Jarząbek 22-05-2019 17:25
do: ~ping-pong (16:47)
Przytoczona powyżej ustawa nakłada na miasto obowiązek wymiany taboru na elektryczny. Koniec odpowiedzi.
~duzyjas 21-05-2019 15:57
Brudne i zaniedbane Pierdziszewo gdzieś tam na prowincji...
~qwerty 21-05-2019 23:16
do: ~duzyjas (15:57)
To spadaj z tego Pierdziszewa na prowincji i wyprowadź się do Warszawy lub innej metropolii jaśniepanie :D
~ 21-05-2019 16:20
Ekologiczny, nowoczesny autobus z akumulatorami ladowanymi pradem wytwarzanym z wegla.Ekologia przez duze H.
~raf 21-05-2019 17:26
do: ~ (16:20)
te ładowanie nie musi pochodzić z węgla a jeżeli to i tak lepsze niż twój tdi kupiony od Niemca z wyciętym dpf dopiero czad!!! ... lobby naftowe!!!
~ 21-05-2019 18:20
do: ~raf (17:26)
Co lepsze. Brak dpf czy brak mozgu.
~Inż.-1985 22-05-2019 8:39
do: ~raf (17:26)
No tak, ale w JG ten prąd będzie pochodził z węgla... bo skąd??
~ok 22-05-2019 19:19
do: ~ (18:20)
chyba koleś pracujesz za grosze na orlenie i nie masz pomysłu na życie jak wejdą elektryczne auta naprawdę do użytku
~on 22-05-2019 19:34
do: ~ (16:20)
sprawdź ośle ile kosztuje wytworzenie ropy naftowej lub benzyny a później odzywaj się głąbie jaki jest koszt wytworzenia prądu mylisz pojęcia
użytkownik facebook 21-05-2019 17:04
piękniasty :)
~jeleniogórzanka 21-05-2019 17:09
Brawo za inicjatywę. Jeszcze nie jest idealnie i jest to jakimś kosztem ale idziemy w dobrym kierunku. Brawo!😀
~pampanili 21-05-2019 17:23
kiedy bedzie koniec tych starych 7.. itp.miały na złom
użytkownik facebook 21-05-2019 17:38
Ooo. To jest cacko !
użytkownik facebook 21-05-2019 17:45
Więcej takich w Jeleniej Górze
użytkownik facebook 21-05-2019 17:50
Niemiecki oczywiście.
~XD 22-05-2019 7:22
do: użytkownik facebook (17:50)
no bo Polka jest potęgą w budowie autobusów (zanim napiszesz o Solarisie, to przypomnę że został sprzedany Hiszpanom
użytkownik facebook 21-05-2019 18:00
Fiu fiu😊😊😊 oby "artysci" nie ozdobili😕😕
użytkownik facebook 21-05-2019 18:10
Jelenia Góra idzie w dobrą stronę 😊😊 autobus śliczny 🙂🙂
użytkownik facebook 21-05-2019 18:25
Piekny ale jak przyjdzie pierwszy rachunek za prad to bedzie dopiero,
użytkownik facebook 21-05-2019 18:47
to chyba antysmogowy program
użytkownik facebook 21-05-2019 18:54
Akumulatory rosną w lesie, a prąd mamy z czystych źródeł? Hybrydy tak, na elektryki jest w PL jeszcze za wcześnie.
użytkownik facebook 21-05-2019 19:18
A ma klimatyzacje
użytkownik facebook 21-05-2019 19:20
ma trochę niskie podwozie, nie wiem czy przerobi trasę...
użytkownik facebook 21-05-2019 19:47
Mega ..
użytkownik facebook 21-05-2019 20:01
Super!
~Xxx 21-05-2019 20:07
Najpierw dziury na drogach uzupełnić i drogi poprawić a potem takie cuda
~tesla 21-05-2019 20:51
i tak powinno być. BRAWO ! Nudne dziady co wam wszystko nie pasuje i zawsze macie do czegoś ale. Właśnie dzięki olewaniu zdania takiego jak wasze ten świat idzie do przodu.
~ 21-05-2019 20:56
Jak przez D R Z Y M Ł Y przejedzie to moze zaraz mu cos odpaść lub zwarcie w akumulatorach moze zrobić:-)
~ 22-05-2019 11:23
do: ~ (20:56)
Drzymały, a kawałek dalej Osiedle Robotnicze i rycie przodem i tyłem o te "genialne" progi zwalniające.
~Ale jaja 21-05-2019 21:34
Przecież to piszą mochery co Rydzykowi po 300 w kopercie dają i butelki w piecach palą jak dla mnie krok w przód potem zabronić wjeżdżać dieslami do 2000 roku kurde drzewa zaczną rosnąć pod nogami i onkologia będzie miała miej pracy ,.......... Po dłuższym spacerze w mieście wysmarkajcie nosa gil jak z kopalni więc MZK górą superrrr niech inni biorą przyklad
~lucas 21-05-2019 22:21
O rzecznik-biegacz co to codziennie w czasie pracy biega znalazł czas na wypowiedź. Chyba biegł z jednej spólki do drugiej i znalazł czas na ważny monit
~w 21-05-2019 23:23
jaki jest resurs pracy akumulatorów i koszt wymiany
~Katriii 22-05-2019 0:21
Panie prezydencie, miasto niech stawia na trolejbusy, no chyba że pan lubi marnować pieniądze podatników, cytuję od znanego profesora. Koszt zakupu autobusu elektrycznego jest o ok. 20% wyższy od nowoczesnego trolejbusu. Zużycie energii elektrycznej na wykonaną pracę przewozową jest na podobnym poziomie. Jednak w dłuższej perspektywie – ze względu konieczność wymiany magazynu energii (baterii) – koszt eksploatacji autobusu elektrycznego w całym cyklu życia pojazdu może być znacznie wyższy w stosunku do trolejbus. Dodam tyle że gdyby były trolejbusy to miasto by zyskało wiele.
~Katriii 22-05-2019 0:37
Funkcjonalny trolejbus – dzięki możliwości doładowywania zasobników energii bezpośrednio z sieci trakcyjnej podczas jazdy – może być wyposażony w baterie o mniejszej pojemności niż autobus elektryczny, który z kolei może być doładowywany tylko wtedy, kiedy się nie porusza. Baterie są najdroższym komponentem autobusu elektrycznego, dlatego redukcja ich pojemności ma korzystny wpływ na cenę pojazdu (trolejbus jest przez to tańszy od elektrobusu w zakupie) i jego masę (wskutek czego niższe są też koszty eksploatacji) Poza tym trolejbusy są często traktowane jako prestiżowy element tożsamości miasta – coś, co je wyróżnia względem innych.
~Miłościwy 22-05-2019 1:44
A moze skorzystaliby z wynalazku profesora Dabrowolskiego i zakupili autobusy na alkohol. Takie juz jezdza po Kopenhadze w Danii. Sam koszt zatankowania alkoholu jest w miare wysoki, za to dalej przejedzie na jednym tankowaniu nie wspominajac o bezemisyjnych gazach wylotowych. Mozna by sie spierac, i pewnie kazdy ma racje, ale fakt: Jeden kurs po Drzymaly i ten piekny skad inad autobusik moze sie rozleciec jak domek z kart!
rymcycymcy 22-05-2019 8:55
do: ~Miłościwy (1:44)
Oprócz alkoholu taki autobus musi dostawać ...sałatkę, jajeczko w majonezie, jakiegoś grzybka, albo śledzika ! :) ....no i najważniejsze żeby nie złapał mega kaca ! :)
~ 22-05-2019 8:41
moim zdaniem lepszy taki na prąd, jak trujące na olej nap.lub na benzynę,czyste powietrze jest tu najważniejsze.
~Maryjan 22-05-2019 8:50
Piękny.też sobie taki kupię.
~teiii 22-05-2019 9:01
przejade sie !
~Upał 22-05-2019 9:16
Tychy postawiły na CNG, Warszaw też zaczyna w to wchodzić
~Wacław Jarząbek 22-05-2019 17:28
do: ~Upał (9:16)
Tychy w poniedziałek rozstrzygnęły przetarg na 2 autobusy elektryczne, Warszawa kupiła ich 130.
~Piotr K 1969 22-05-2019 10:10
Powinny wrócić tramwaje, które nie stoją w korkach i są 0 emisyjne. Olszytyn tak zrobił...
~raf 22-05-2019 19:23
do: ~Piotr K 1969 (10:10)
pójdę dalej przywrócić tramwaje konne, przywrócić !
~Ringo 22-05-2019 10:50
Jestem za tramwajami,na początek np do Cieplic ,Sobieszowa itd
~aaaaaaaaaaaaaaa 22-05-2019 20:11
Taki autobus powinien śmigać na trasie pkp JG do Karpacza przez Mysłakowice -zamiast odbudowywać kolejkę. Po mieście elektryki, ale za jakiś czas - jak potanieją.
użytkownik facebook 22-05-2019 22:57
Ekstra 👏👏👏👏
~Serum 22-05-2019 23:03
ja tu wpadlem dla tych komentarzy xD
~L.W. 23-05-2019 9:25
Fotoelektrownia, tabor elektryczny - całkiem interesująca koncepcja!
użytkownik facebook 24-05-2019 18:55
Hybrydy już mamy,po zatym że jest cichy i ekologiczny dla środowiska to nic specjalnego wnętrze jakość wykonania oraz luksus jazdy to niska półka 👎ciekawe jak rozwiązali to w Elektrycznym
~Basketfan 25-05-2019 9:01
Przepiękny autoban wiceprezesa koszykarek Karko pozazdrościć

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group