Czwartek, 2 lipca
Imieniny: Marii, Urbana
Czytających: 6507
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Artystyczny opłatek w barokowych wnętrzach

Wiadomości: STANISZÓW
Piątek, 17 grudnia 2010, 19:56
Aktualizacja: Niedziela, 19 grudnia 2010, 9:24
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
W Pałacu w Staniszowie odbyła się wczoraj wigilia artystyczna organizowana co roku przez Fundację Forum Staniszów, której celem jest propagowanie kultury i sztuki, a poprzez to – promocja regionu i uroczego założenia barokowego podźwigniętego z zaniedbania przez obecnych właścicieli.

Barokowe wnętrza zabytku ożywili znamienici goście, których gospodarze pałacu zaprosili na wieczór pełen atrakcji zarówno dla ciała jak i dla ducha. Wigilię okraszono występami lokalnych artystów. Do Staniszowa dotarła prosto z Obserwatorium Karkonoskiego z BWA Anna Patrys, znakomita sopranistka. Zaśpiewała też mezzosopranistka Julia Przyborowska, która robi aktualnie światową karierę. Zagrała również skrzypaczka Filharmonii Dolnośląskiej Ewa Antosik oraz niezastąpiona pianistka Róża Wysocka. Całą imprezę oraz wspólne kolędowanie poprowadziła energicznie i charyzmatycznie Honorata Magdeczko-Capote, aktorka Teatru Maska.

Gościem specjalnym był Jan Owczarek, polonista, poeta, znawca regionu i pedagog, który wygłosił wykład na temat kolędy „Bóg się rodzi” w jej kulturowym kontekście. Obecna była także Danuta Misztak, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Staniszowie, która zaprezentowała swoje wspaniałe wyroby z nici takie, jak anioły, bałwanki, łyżwy. Były też obrazy kościółka w Staniszowie, czy też Chojnika.

– Artystyczna wigilia organizowana jest od kilku lat, skierowana jest głównie do artystów, przedstawicieli świata kultury i sztuki oraz władz samorządowych, dyrektorów instytucji kultury na naszym terenie – powiedziała Agata Rome-Dzida, współwłaścicielka majątku. Jak podkreśliła, jest to swego rodzaju gest gościnności i podziękowania za współpracę. Dzięki niej z całą pewnością pałac w Staniszowie staje się jednym z najbardziej prężnych obiektów, w którym odbywają się znaczącej rangi wydarzenia muzyczne.

Przy wigilijnym stole zastawionym tradycyjnymi wigilijnymi potrawami (furorę robiła zupa z borowików) wspólnie kolędowali znani jeleniogórzanie i Dolnoślązacy. Był, między innymi, przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Jerzy Pokój, dr Kazimierz Pichlak, dyrektorka Muzeum Domu Gerharta Hauptmanna Julita Izabela Zaprucka, a także artyści: rzeźbiarz Waldemar Frączkiewicz, plastycy Wladimir Wileńczyk, Mariusz Mielęcki oraz hrabina von Pfeil, Niemka, która mieszka na tych terenach. Wśród gości zasiadł także edukator z BWA Grzegorz Jędrasiewicz i wielu innych zaprzyjaźnionych ze Staniszowem ludzi.

Przy okazji wspomniano o kolejnym wydarzeniu w ramach Muzykaliów Staniszowskich, które szykuje się w Sali Balowej Pałacu Staniszów: koncercie kolęd w wykonaniu renomowanej polskiej grupy wokalnej „The Spirituals Singers Band”, która zaśpiewa kolędy z całego świata. Koncert zaplanowano na 26 grudnia 2010 roku o godz. 19. Bilety kosztują 25 złotych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~ 17-12-2010 20:40
Niech na koncert kolęd przyjdą owi "artyści" i zapłacą25.00zł , ci co się gościli na artystycznej wigilii.
~ 18-12-2010 20:11
Jak zwykle impreza dla moherowych beretów i dla buraków.
~znajomy 18-12-2010 21:14
Pani Danuta Misztak a nie Miszczak
~ataga 21-12-2010 20:55
Wczoraj widziałam anioła skrzydła otwierał mu wiatr swym głosem dotykał serca na wskroś przenikał do dna... z największym szacunkiem Anno-potężnych skrzydeł Ci życzę.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group