Czwartek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 6577
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Aresztowany za oszustwa podatkowe

Sobota, 29 września 2018, 6:30
Aktualizacja: Niedziela, 30 września 2018, 7:27
Autor: WAC
Jelenia Góra: Aresztowany za oszustwa podatkowe
Fot. Użyczone
Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze na wniosek Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania wobec Łukasza J. Jak ustalili śledczy, 42–letni mężczyzna kierował grupą przestępczą zajmującą się sprowadzaniem z Niemiec samochodów osobowych i wprowadzaniem ich na polski rynek bez odprowadzania podatku VAT, a także zaniżaniem podatku akcyzowego.

Wydział do spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze nadzoruje prowadzone przez Komendę Miejską Policji w Jeleniej Górze śledztwo w sprawie grupy przestępczej, zajmującej się oszustwami przy rozliczaniu podatku VAT, a także podatku akcyzowego. Zgromadzony materiał dowodowy był podstawą do przedstawienia Łukaszowi J. zarzutów popełnienia trzydziestu trzech przestępstw i przestępstw skarbowych, których dopuścił się kierując grupą przestępczą.

- Z ustaleń śledztwa wynika, że na polecenie Łukasza J. pozostali członkowie grupy dokonywali za pośrednictwem Internetu zakupu na terenie Niemiec samochodów osobowych – mówi rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, prokurator Tomasz Czułowski. - W czasie transakcji deklarowali kontrahentom, że podatek VAT zostanie odprowadzony na terenie Polski. Po przewiezieniu pojazdów do kraju, w celu uniknięcia płatności podatku VAT, nie ujawniali właściwemu organowi podatkowemu przedmiotu opodatkowania w związku z dokonaniem nabycia wewnątrzwspólnotowego z zerową stawką VAT samochodów osobowych. Podejrzani, działając jako właściciele kilku firm, tworzyli dokumentacje pozorującą nabycie pojazdów przez osoby oraz podmioty, które w rzeczywistości ich nie kupywały, a następnie ich zbycie innym osobom i podmiotom. Ostatecznie pojazdy te zbywano na rzecz osób trzecich, nie uczestniczących w przestępstwie. W ten sposób w 2015 i 2016 roku dokonano transakcji dotyczących kilkudziesięciu pojazdów wysokiej klasy powodując uszczuplenie podatku VAT w łącznej kwocie nie mniejszej, niż 731 tysięcy złotych.

Ponadto, członkowie grupy składali w urzędzie celnym deklaracje AKC-U w zakresie podatku akcyzowego rażąco zaniżając deklarowana wartość samochodów i uiszczając z tego tytułu zaniżony podatek akcyzowy, co spowodowało uszczuplenie podatku akcyzowego w łącznej kwocie nie mniejszej, niż 208 tys zł. Dodatkowo, podejrzani składali w urzędach fałszywe dokumenty sprzedaży samochodów w celu ich zarejestrowania.

Za popełnione przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do dziesięciu lat.

Ponadto, w tej sprawie zarzutami objętych zostało trzech innych członków grupy przestępczej - mieszkańców Jeleniej Góry i okolicznych miejscowości.

Twoja reakcja na artykuł?

23
77%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
3%
Nudzi
1
3%
Smuci
1
3%
Złości
4
13%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group