Poniedziałek, 11 grudnia
Imieniny: Damazego, Waldemara
Czytających: 7594
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Antymaseczkowy protest

Środa, 21 października 2020, 10:15
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Antymaseczkowy protest
Fot. PK
"Uwaga! Mamy stan epidemii. Politycy i media rozsiewają wirusa paniki. Wyłącz telewizor - włącz myślenie" - to hasło, które przyświecało uczestnikom akcji informacyjnej na Placu Ratuszowym w Jeleniej Górze. Inicjatorzy podkreślali, że w myśl polskiego prawa nie ma obowiązku zasłaniania ust i nosa.

Rozporządzenie Rady Ministrów, które mówi o obowiązku zasłaniania ust i nosa przez wszystkich nie ma umocowania w akcie wyższego rzędu, bowiem ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi z 2008 roku odnosi się do osób chorych, bądź podejrzanych o zachorowanie (posiadających objawy kliniczne). W związku z powyższym, Rzecznik Praw Obywatelskich wskazywał na brak podstawy prawnej do karania mandatami, a sądy uchylały nałożone mandaty.

W trakcie akcji w centrum Jeleniej Góry uczestnicy cytowali byłego ministra zdrowia - Łukasza Szumowskiego, który w wywiadzie z Robertem Mazurkiem z RMF FM mówił, że nie wie dlaczego ludzie noszą maseczki i nie chronią one przed wirusem. Cytowany był również premier Mateusz Morawiecki, który w trakcie kampanii wyborczej mówił, że wirus jest w odwrocie i nie ma czego się bać. Koronosceptycy podważali również wiarygodność testów oraz rzeczywiste zagrożenie wirusem SARS-CoV-2 - ich zdaniem niewiele się różni od wirusów grypy.

Przybyli na miejsce policjanci spisali 14 osób, z czego 7 nie przyjęło mandatu (skierowano wnioski do sądów), 5 było nieletnich, a 2 miały zaświadczenie od lekarza, że nie mogą zasłaniać ust i nosa.

Dzisiaj (21.10) w Sejmie rozpatrywany jest projekt nowelizacji wspomnianej ustawy, który ureguluje tę kwestię, a także podwyższy karę z 500 zł na 1000 zł. Następnie nad ustawą pochyli się Senat, po czym ustawa wróci do Sejmu z poprawkami senatorów, bądź zostanie przyjęta, a na koniec będzie oczekiwać podpisu prezydenta. Dopiero po zatwierdzeniu przez Andrzeja Dudę, nie będzie wątpliwości co do podstawy prawnej obowiązku zasłaniania ust i nosa, jednak jak wskazują prawnicy - będzie konieczne wydanie nowego rozporządzenia na podstawie znowelizowanej ustawy (źródło: https://www.prawo.pl/prawo/mandat-za-brak-maseczki-podstawa-prawna-w-ustawie,503917.html).

Twoja reakcja na artykuł?

41
32%
Cieszy
13
10%
Hahaha
4
3%
Nudzi
8
6%
Smuci
18
14%
Złości
45
35%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (96)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
468
Nigdy
19%
Rzadko
40%
Czasami
26%
Często
14%
 
Głos ulicy
Na co wydałbym 1 mln zł, jeśli wygrałbym w Lotto
 
Miej świadomość
Luka VAT
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group