Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Sobota, 5 lipca
Imieniny: Antoniego, Karoliny, Marii
Czytających: 5072
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Anna Upirów nie żyje

Czwartek, 10 marca 2011, 14:55
Aktualizacja: Niedziela, 13 marca 2011, 8:34
Autor: Angela
Ósmego marca odeszła w wieku 89 lat Anna Upirów, osoba wielkiego serca i ducha, poetka, oddana ideom Solidarności w jej czasach legalnych i konspiracyjnych, laureatka Nagród: Polcul Foundation i Miasta Jeleniej Góry.

Anna Upirów urodziła się ósmego kwietnia 1922 roku w Wilnie. Tam ukończyła Gimnazjum Handlowe, a w latach 1940 – 1944 uczestniczyła w tajnych kompletach wyższych studiów ekonomicznych. W 1958 roku została przesiedlona do Polski. Była m.in. kierownikiem działu administracyjno-gospodarczego w Jeleniogórskim Przedsiębiorstwie Budownictwa Mieszkaniowego, kierownikiem Sekcji Planowania Ekonomicznego w Zakładzie Sprzętu Lotnictwa Sportowego w Jeżowie Sudeckim, kierownikiem działu socjalno-gospodarczego w Dolnośląskich Zakładach Porcelany Elektronicznej Porel w Mysłakowicach.

W 1974 roku została zwolniona dyscyplinarnie z powodu napisania wiersza piętnującego ciężkie warunki pracy i pozostała bez zatrudnienia. Od września 1980 roku związała się z Solidarnością. Początkowo jako wolontariuszka, a później jako działaczka. Pisała wiersze, którymi wspierała akcje protestacyjne i strajkowe, m.in. strajk w jeleniogórskim klubie Gencjana. W 1981 roku jej zwolnienie z pracy uznano jako niesłuszne i przyznano jej najniższą emeryturę. Pierwszego maja 1982 roku została zatrzymana na 48 godzin i postawiona przez Kolegium ds. Wykroczeń - formalnie za brak dowodu osobistego, faktycznie za trzymanie podczas pochodu pierwszomajowego transparentu z napisem: „Uwolnić Wałęsę”.

Była kolporterką podziemnej prasy i książek przywożonych z Wrocławia. Rozpowszechniała również własne wiersze patriotyczne przy tzw. kwietnych krzyżach, w kościołach, w kolejkach, na ulicach. W 1984 roku przyjaciele wydali jej nielegalny tomik wierszy. Była wielokrotnie inwigilowana przez funkcjonariuszy SB.

W 1986 roku napisała list do Sejmu PRL z żądaniem powołania komisji ds. ukarania winnych zaciągnięcia 29-miliardowej pożyczki i jej roztrwonienia. W 1987 roku założyła Prywatny Młodzieżowy Teatr Poezji. W kościołach w Jeleniej Górze i wielu ośrodkach w Polsce wystawiała poetyckie spektakle patriotyczne, rocznicowe, a także o wymowie antyalkoholowej. Wydała własnym nakładem książkę „Zanim sięgniesz...(dzieci oskarżają)”. W 1992 roku została laureatką nagrody Polcul Foundation, a w roku 2006 – nagrody Miasta Jeleniej Góry w dziedzinie kultury. O Annie Upirów wspomniano w Encyklopedii Solidarności, a hasło o działacze opracował Ivo Łaborewicz.

Msza żałobna odbędzie się 12 marca o godz. 10.00 w kościele pw. św. Judy Tadeusza na Osiedlu Czarnym w Jeleniej Górze. Uroczystości żałobne zaczną się tego samego dnia w kaplicy na nowym cmentarzu przy ul. Sudeckiej o godz. 12.00.

Rodzinie składamy wyrazy współczucia.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
552
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
11%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
49%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
13%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Dziś dzięki systemowi zmieniają świat
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
112
Wypadek w Rybnicy – efekt domina
 
112
Po alkoholu spowodował wypadek na Wolności
 
Kultura
Jelenia Góra i Karkonosze na 1 miejscu w Polsce!
 
Karkonosze
W Szklarskiej Porębie nie ma żadnych zakazów
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group