Niedziela, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 6443
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Akt oskarżenia za produkcję metamfetaminy

Sobota, 21 grudnia 2019, 12:06
Aktualizacja: Poniedziałek, 23 grudnia 2019, 13:28
Autor: WAC
Jelenia Góra: Akt oskarżenia za produkcję metamfetaminy
Fot. archiwum
Prokuratura Rejonowa w Bolesławcu skierowała do Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze akt oskarżenia przeciwko czterem mężczyznom podejrzanym o wytworzenie znacznych ilości metamfetaminy i inne przestępstwa.

Blisko rok temu, bo 17 stycznia 2019 r., na polecenie Prokuratury Rejonowej w Bolesławcu funkcjonariusze policji z Komendy Powiatowej Policji w Bolesławcu dokonali zatrzymania czterech osób oraz przeszukania kilku posesji w Jeleniej Górze, Bolesławcu oraz innych miejscowości w powiecie jeleniogórskim i bolesławieckim. W budynku położonym na terenie powiatu bolesławieckiego wykryto i zlikwidowano linię produkcyjną do syntezy metamfetaminy. Na miejscu ujawniono i zabezpieczono szereg substancji chemicznych oraz sprzętu służącego do produkcji narkotyków.

W ramach przeprowadzonych przeszukań zarówno w budynku, w którym znajdowała się wytwórnia, jak i na terenie posesji zajmowanych przez podejrzanych, zabezpieczono łącznie blisko milion sztuk tabletek zawierających pseudoefedrynę, niezbędną do produkcji narkotyku. Ujawniono również liczne puste opakowania tego rodzaju lekach. Zabezpieczono blisko dwa kilogramy metamfetaminy i ponad 80 gramów ziela konopi innych niż włókniste. W sprawie powołano licznych biegłych z zakresu biologii, daktyloskopii oraz chemii. Ustalono, że w zlikwidowanej fabryce wytworzono łącznie blisko 7992 gramy metamfetaminy, a także usiłowano wyprodukować kolejne 36 kilogramów narkotyku. Proceder trwał od października 2018 roku do stycznia 2019 roku. Tytułem zabezpieczenia majątkowego zajęto również mienie należące do podejrzanych o wartości 876 tysięcy złotych. Zatrzymano między innymi około 250 tysięcy złotych, a także różnego rodzaju sprzęty o wartości ponad 270 tysięcy złotych, w tym samochody Porsche i Mercedes. Dokonano również zabezpieczenia nieruchomości należących do dwóch podejrzanych poprzez ustanowienie na nich hipotek przymusowych na łączną sumę 350 tysięcy złotych.

Oskarżonym zarzucono wytworzenie znacznych ilości substancji psychotropowej w postaci metamfetaminy w ilości 7992 gramów oraz usiłowanie wytworzenia 36 kilogramów tego narkotyku. Sprawcy uczynili sobie z procederu stałe źródło dochodu. Dwóm z nich zarzucono również posiadanie znacznych ilości substancji psychotropowych oraz środków odurzających. U jednego ujawniono ponad 1,8 kilograma metamfetaminy oraz prawie 90 gramów środka odurzającego w postaci ziela konopi innych niż włókniste, u drugiego zatrzymano ponad 33 gramy metamfetaminy. Mężczyźni nie przyznali się do popełnienia zarzuconych im przestępstw.

Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Bolesławcu wobec podejrzanych stosowany był środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, który następnie został zmieniony przez Sąd Apelacyjny we Wrocławiu na środki wolnościowe w postaci poręczenia majątkowego w kwocie po 30 tysięcy złotych, dozoru Policji oraz zakazu opuszczania kraju - mówi rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze. - Podejrzani to mieszkańcy Bolesławca i jednej z miejscowości na terenie powiatu jeleniogórskiego w wieku od 37 do 48 lat. Mężczyźni byli już wcześniej karani za różnego rodzaju przestępstw, w tym czynów przeciwko życiu i zdrowiu lub mieniu, posiadania broni palnej oraz przestępstwa skarbowe. Jeden z nich odbywał już karę pozbawienia wolności, w związku z czym odpowiada w warunkach recydywy. Za popełnienie zarzuconych przestępstw grozi im kara pozbawienia wolności w wymiarze do 15 lat.

Twoja reakcja na artykuł?

6
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
8%
Smuci
2
17%
Złości
3
25%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group