Niedziela, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 14472
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Akt oskarżenia dla sprawców tragedii

Środa, 16 października 2019, 14:39
Aktualizacja: Piątek, 18 października 2019, 7:25
Autor: WAC
Jelenia Góra: Akt oskarżenia dla sprawców tragedii
Fot. WAC
Już wkrótce staną przed sądem sprawcy wypadku drogowego, który mocno poruszył jeleniogórzan. Po trwającym prawie rok śledztwie Prokuratura Rejonowa w Jeleniej Górze skierowała do miejscowego Sądu Okręgowego akt oskarżenia przeciwko dwóm mężczyznom, którzy 27 października 2018 roku w godzinach wieczornych uczestnicząc w wyścigu ulicznym doprowadzili do śmiertelnego potrącenia dwojga pieszych.

Przypomnijmy. Kierujący samochodami osobowymi dwaj mężczyźni w sobotni wieczór przystąpili do nielegalnego wyścigu, jadąc od strony centrum miasta w kierunku Wrocławia. Ich pojazdy, co wynika z opinii biegłego, poruszały się z prędkością od 160 do 180 kilometrów na godzinę. Po drodze piraci drogowi mijali trzy skrzyżowania i sześć przejść dla pieszych, przekraczając dozwoloną prędkość o ponad 100 kilometrów na godzinę.

Do tragedii doszło na jednym z oznakowanych i oświetlonych przejść przy ul. Jana Pawła II, przez które przechodzili prawidłowo 47-letnia kobieta i 57-letni mężczyzna. Kierujący seatem, który w tym momencie o kilka metrów wyprzedzał drugiego uczestnika wyścigu, wjeżdżając na przejście dla pieszych uderzył w pokrzywdzonych. W wyniku licznych doznanych na skutek uderzenia rozległych obrażeń, piesi ponieśli śmierć na miejscu zdarzenia.

Kierującym pojazdem marki Seat 25-letniego okazał się Łukasz O., a za kierownicą volkswagena siedział 21-letni Oskar L. Po doprowadzeniu do Prokuratury Rejonowej w Jeleniej Górze przedstawiono im zarzuty, że działając wspólnie i w porozumieniu, uczestnicząc w nielegalnym wyścigu samochodowym, przewidując możliwość pozbawienia życia pokrzywdzonych i godząc się na to, dopuścili się ich zabójstwa z zamiarem ewentualnym, a ponadto, że swoim zachowaniem sprowadzili bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy w ruchu lądowym. Obaj oskarżeni nie przyznali się do popełnienia zarzuconych im czynów.

W sprawie przeprowadzono drobiazgowe śledztwo, między innymi przesłuchując licznych świadków, dokonując oględzin miejsca zdarzenia oraz pojazdów. Zabezpieczono nagrania z monitoringu, uzyskano liczne opinie biegłych, w tym z zakresu medycyny sądowej, rekonstrukcji wypadków drogowych, techniki pojazdów oraz biomechaniki wypadków. Przeprowadzono także eksperyment procesowy na miejscu zdarzenia.

Oba uczestniczące w zdarzeniu pojazdy poddano szczegółowym badaniom, w wyniku których biegli stwierdzili między innymi, że zostały w nich w podobny sposób zmodyfikowane parametry sterownika jednostki napędowej, zwiększając znacznie ich moc, a co za tym idzie możliwość przyspieszenia oraz prędkości - mówi rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Gorze prok. Tomasz Czułowski. - Według biegłych, bez jednoczesnego przeprojektowania i przystosowania pozostałych podzespołów, w tym układu hamulcowego i kół pojazdy takie stawały się niebezpieczne. W samochodach ujawniono także inne przeróbki. W śledztwie ustalono także, że obaj oskarżeni uczestniczyli w spotkaniach organizowanych przez nieformalną grupę miłośników motoryzacji w Jeleniej Górze. Na telefonie komórkowym zabezpieczonym od jednego z nich ujawniono między innymi nagranie przedstawiające inny niebezpieczny przejazd samochodem. Z ustaleń śledztwa wynika, że zarówno warunki zewnętrzne, jak i zachowanie pokrzywdzonych w żaden sposób nie przyczyniło się do zdarzenia, a oskarżeni nie podjęli jakichkolwiek manewrów mających na celu jego uniknięcie.

Zarzucone oskarżonym przestępstwa zagrożone są karą pozbawienia wolności w wymiarze nie mniejszym niż dwanaście lat, do dożywotniego pozbawienia wolności.

Oskarżeni nie byli dotychczas karani sądownie za przestępstwa, natomiast popełniali oni wykroczenia drogowe, polegające między innymi na przekroczeniu prędkości oraz kolizjach.

Prokuratura Rejonowa w Jeleniej Górze skierowała do miejscowego Sądu Rejonowego wniosek o zastosowanie wobec obu podejrzanych tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy od dnia zatrzymania. Sąd Rejonowy uwzględnił wniosek, podzielając między innymi przyjętą przez prokuratora kwalifikację prawną zarzucanych sprawcom przestępstw.

Na skutek zażalenia obrońców, Sąd Okręgowy uchylił areszt tymczasowy wobec kierującego volkswagenem stwierdzając, że jego zachowanie nie stanowiło przestępstwa. Drugi ze sprawców w dalszym ciągu pozostaje aresztowany.

Twoja reakcja na artykuł?

42
51%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
1%
Nudzi
9
11%
Smuci
4
5%
Złości
26
32%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (36)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
475
Jest nowy
7%
1-5 lat
14%
5-10 lat
18%
10-20 lat
41%
pow. 20 lat
20%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
Kultura
Rozbójnik w Cieplicach
 
112
Uratowali mu życie
 
112
Policja złapała bandziora (foto, wideo)
 
112
Zginął na drodze
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group