Poniedziałek, 3 sierpnia
Imieniny: Lidii, Nikodema
Czytających: 7117
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Akcja „Twoje światło–twoje bezpieczeństwo”

Wiadomości: Region
Czwartek, 8 grudnia 2016, 8:35
Autor: 112
Fot. Archiwum
Od 10 do 21 grudnia w całej Polsce policjanci przy udziale wyznaczonych stacji kontroli pojazdów będą prowadzić działania kontrolno–prewencyjne pn. „Twoje Światła – Twoje Bezpieczeństwo”.

Działania te ukierunkowane są na zwracanie szczególnej uwagi podczas kontroli drogowych na oświetlenie pojazdów. Głównym organizatorem kampanii jest Biuro Ruchu Drogowego KGP .

W dniach 10 i 17 grudnia na stacjach diagnostycznych w Jeleniej Górze: Mirosław Wróbel ul. Słowackiego 3 oraz w Centrum Motoryzacyjnym „Polmozbyt Grabarów, ul. Batalionów Chłopskich 1 A odbędą się, tzw. „dni otwarte” podczas których kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić oświetlenie swojego pojazdu. Wskazane stacje posiadają patronat Instytutu Transportu Samochodowego i Polskiej Stacji Kontroli Pojazdów.

Celem tej kampanii jest przede wszystkim:
• Wyeliminowanie z ruchu maksymalnej liczby pojazdów z niesprawnym lub niezgodnym z warunkami technicznymi oświetleniem;
• Stworzenie możliwości przeprowadzenia bezpłatnych kontroli oświetlenia na stacjach diagnostycznych ;
• Zwrócenie uwagi na występujące w okresie jesienno-zimowym zagrożenia związane z uczestnictwem w ruchu drogowym pojazdów z niesprawnym lub nieprawidłowym oświetleniem ;
• Propagowanie zasady „widzieć i być widocznym” w relacjach pieszy –pojazd (m.in. promowanie używania przez pieszych elementów odblaskowych).

- W okresie jesienno-zimowym prawidłowe oświetlenie pojazdów nabiera szczególnego znaczenia, bowiem potęgują się negatywne zjawiska niekorzystnie wpływające na proces widzenia, zwłaszcza przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Prawidłowe działanie świateł ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, wszelkie niedomagania w tym zakresie mogą skutkować niedostatecznym oświetleniem drogi i jej poszczególnych części lub prowadzić do olśnienia innych uczestników ruchu drogowego – przypomina podinsp. Edyta Bagrowska, rzecznik KMP w Jeleniej Górze.

- W grudniu ubiegłego roku na naszych drogach zginęło 171 pieszych, tj. 7-krotnie więcej niż w maju. Czynnikami determinującymi ryzyko wystąpienia wypadku był między innymi wcześniej zapadający zmrok i pogorszenie widoczności. Niewątpliwie części z tych zdarzeń udałoby się uniknąć , gdyby kierowca miał sprawne, prawidłowo wyregulowane światła i wcześniej dostrzegł pieszego na jezdni, bądź też nie doprowadził do oślepienia innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego też z uwagi na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego zasadne jest przeprowadzenie wzmożonych działań związanych z kontrolą oświetlenia pojazdów – dodaje podinsp. Edyta Bagrowska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~ 8-12-2016 8:56
Powinni wyłapywać częściej tych ze złym oświetleniem lecz tych z przerobionymi wydechami
~kalikst mały 8-12-2016 9:55
Warto zająć się też tymi co instalują na swoich samochodach tanie diody i myślą, że mają oświetlenie dzienne. Wygląda taki samochód jak szopa na wsi oświetlona na święta.
~ 9-12-2016 10:42
dokładnie to niech samochody mają dobre oświetlenie, a nie że niektórzy kierowcy (najczęściej piraci drogowi) jęczą żeby to piesi błyszczeli bo szanowny kierowca chce sobie po mieście w nocy poszaleć a pieszy bez odblasków mu w tym przeszkadza bo zmusza do przepisowej jazdy by w porę go zauważyć

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group