Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 7204
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Akcja policji: łyse opony to śmierć

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 7 listopada 2007, 11:41
Aktualizacja: 16:03
Autor: TEJO
Fot. Agnieszka Gierus
Funkcjonariusze gorliwie będą sprawdzać od czwartku stan ogumienia samochodów przed zbliżającą się zimą. Zwrócą też uwagę, czy kierowcy i pasażerowie zapinają pasy bezpieczeństwa. Dla nieposłusznych będą kary. Zdyscyplinowani dostaną nagrody.

Akcja potrwa prawie do końca listopada. W czwartek policjanci będą pouczać i karać niezdyscyplinowanych kierowców i pasażerów, którzy unikają zapinania pasów bezpieczeństwa. Stan opon będą kontrolowali do 28 listopada wspólnie z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego. Kryptonim akcji brzmi groźnie: łyse opony to śmierć.

Głównym celem tych działań są wzmożone kontrole drogowe pojazdów, sprawdzenie stanu technicznego, a w szczególności posiadanego ogumienia.
– Wyróżnieni kierowcy otrzymają przyrząd do pomiaru głębokości bieżnika opony, a kontrola zostanie przeprowadzona w miejscach zapewniających bezpieczeństwo kontrolowanych i innych użytkowników dróg – zapowiada nadkom. Edyta Bagrowska z Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

Policja sprawdzi też stan trzeźwości kierujących. Zwróci też uwagę, czy działają urządzenia mające bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy, choćby oświetlenie, czy układ hamulcowy.
Kierowca, który o swój samochód nie dba, straci dowód rejestracyjny, ale dostanie skierowanie do stacji kontroli technicznej pojazdu.

W trakcie działań pod kryptonimem „Pasy” patrole będą przypominać o obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa. Z policyjnych statystyk wynika, że stosuje się do niego 69 procent kierowców, 68 procent pasażerów z przodu oraz 51 pasażerów z tyłu.
Podczas kontroli drogowej policjanci będą zwracać uwagę na przestrzeganie przez uczestników ruchu drogowego przepisów w tym zakresie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21) Dodaj komentarz

~Stańczyk 7-11-2007 12:05
stan techniczny - oczywiście, ogumienie - oczywiście, trzeźwość - oczywiście, ale jaki wpływ na bezpieczeństwo innych użytkowników dróg ma zapinanie pasów??
~piter 7-11-2007 12:05
coś takiego
PrYk 7-11-2007 13:18
Zapinanie pasow ma wplyw na wlasne bezpieczenstwo i bezpieczenstwo pasazerow. Jestem za takimi akcjami ! Dobry stan techniczny pojazdow poruszajacych sie po naszych drogach to podstawa. Nawet starsze auta moga byc sprawne pod warunkiem, ze wlasciciel o nie odpowiednio zadba !
~marl 7-11-2007 13:23
Jak już się pisze o sprawdzaniu głębokości bieżnika to wypada podać na końcu jaki jest minimalny.
PrYk 7-11-2007 13:55
dla ciekawskich ile wynosi ta wartosc... "Minimalna dopuszczalna na polskich drogach głębokość bieżnika została określona przez przepisy Kodeksu Drogowego i wynosi 1,6 mm. Głębokość ta zapewnia jednakże tylko minimalne rezerwy bezpieczeństwa, a mianowicie 13,8% początkowej zdolności odprowadzania wody, dlatego też specjaliści zalecają wymianę opony począwszy od 3 mm głębokości bieżnika, w szczególności w przypadku opon szerokich; zaś opona zimowa powinna zostać zmieniona już wtedy, gdy wysokość jej bieżnika jest mniejsza niż 4 mm."
~zorientowany 7-11-2007 14:41
Policja powinna kazdemu skontrolowanemu kierowcy u którego nie stwiardzono żadnego uchybienia dawać punkty ujemne ( tzn. takie, że powiększają limit kwalifikujący do zatrzymania prawa jazdy). A idealny przyrząd do mierzenia bieżnika to zwykła zapałka, jeśli chowa się w bieżniku na grubość, to wszystko jest ok.
MaxMad 7-11-2007 15:05
do Stańczyk: Jeśli nie Masz zapiętych pasów, może się tak zdarzyć, że jeśli stracisz panowanie nad pojazdem, sila moze wyrzucić cię z siedzenia np na siedzenie obok. W tym momencie auto porusza się losowo i raczej nie jesteś w stanie wsiąść z powrotem na fotel kierowcy i opanować auta. Jak masz pas, to pozostajesz na siedzeniu-zobacz jak jeżdżą kierowcy rajdowi
~gemba 7-11-2007 15:18
Słyszałem ,że głośno bębniące , dziesięcioletnie BMW na gaz może jeździć na łysych oponach . Pod warunkiem , że kierowca też łysy. To prawda jest ?
~misio 7-11-2007 15:25
Tak naprawdę to zapinanie pasów ma wpływ na bezpieczeństwo innych użytkowników dróg. Człowiek zapięty w pasy czuje się bezpieczniej i jedzie szybciej. Dlatego należy znieść obowiązek zapinania pasów aby każdy kierowca czuł się mniej pewnie i jechał wolniej!!!
~_rymcycymcy____ 7-11-2007 15:34
Zupełnie nie wyobrażam sobie jazdy na tym minimum bieżnika. Poniżej 2 mm auto pływa na każdej kałuży. Mamy bardzo liberalne prawo ..hmm
rymcycymcy 7-11-2007 15:43
Gemba zgoda. Zapomniałeś tylko dodać, że łysy też musi być na gazie. Wtedy jest bardziej kompatybilny.
zloty666 7-11-2007 15:51
No nareszcie nowa akcja - może przed naprawdę trudnymi warunkami na drogach zniknie z ulic spora część wraków z "załatwionym" wpisem do dowodu rejestracyjnego. Szkoda, że głębokość bieżnika jest tak liberlnie traktowana w naszym kraju - przecież 6mm to mało na śniegu i lodzie :(
~Karol z Piech 7-11-2007 16:01
A mnie to ( ... ) ostatni mierzyłem bierznik we Wrześniu i miał 1.3 mm ale mnie nigdy nie zatrzymali i o stan mojego ogómienia sie martwić nie musze ... Aha jeżdze BMW e36 pozdro dresy ;)
~Do rymcycymcy 7-11-2007 17:10
Aaaaaa! Tego to nie wiedziałem. Co rusz to przepisy zmieniają ! gemba
~zagwozdka 7-11-2007 22:08
a może w końcu Policja przestanie przymykać oko na nieoświetlone rowery i pieszych bez odblasków tak często spotykanych na drogach
~zulu-bravo33 7-11-2007 22:58
Zloty666 - czy naprawdę 6 mm to za mało. Bo ja znam "kilka" modeli opon, które opuszczając fabrykę mają właśnie taką głębokość bieżnika :-) A Misio - ma rację. Jest to zbadane i udowodnione. Dla przykładu (biorę z czapki - proszę nie czepiać się szczegółów) - ktoś ma Audi A4. Jeśli jest ono pozbawione ABS i AirBagu - kierowca tego auta bedzie jeździł z prędkością średnią równą X. Jeśli sprzeda to auto i kupi identyczniusieńkie A4, ale z większym wypasem. Jego średnia prędkość poruszania się wyniesie X+20%. Jeśli dać mu do tego równą i dobrze oznakowaną i wymalowaną drogę - średnia prędkość wyniesie X+40%. A to jest ten sam gość i prawie taki sam samochód. Najbezpieczniejsze auto (i kierowca) - to takie, które jedzie we mgle, po drodze pozbawionej linii na środku i w kierownicy ma wstawiony sztylet wycelowany w kierowcę. Z góry sorry, ale to jest podświadomość.
~zulu-bravo33 7-11-2007 23:06
Przdwczoraj miałem trasę do zrobienia. Znowu mijałem ze czterech rowerzystów jadących w nocy, kompletnie bez oświetlenia. Jeden dziadek jechał ze światłami i w dzień, ale był kompletnie pijany. Hamowałem przed kilkunastoma pieszymi przebiegającymi na czerwonym świetle. I musiałem przeczekać przejście kilku d...li, którzy włazili bezpośrednio na tył cofającej (i piszczącej) ciężarówki. Ale rutyniarze z komendy nic z tym nie zrobią. Ani radar, ani fotoradar nie łapie tych przestępców drogowych.
~zulu-bravo33 7-11-2007 23:28
Kiedyś nie było zagłówków, pasów (tym bardziej bezwładnościowych), ABS-ów i ASR-ów i całej gamy innych A i E...-ów. Nie było stref zgniotu, zderzaki były bardziej dla ozdoby (chromy, zagięcia, gumki). Kierownice nie były wspomagane. Zero poduszek. Nie było ksenonu a nawet halogenów. Słupki przy drogach były betonowe. Nie było poręczy energochłonnych. Nie było opon zimowych i letnich. Farba na jezdni nie była odblaskowa. Na zwężeniach nie było błyskających sekwencyjnie światełek, tylko drewniane barierki. Była jedna autostrada - schodki Jelenia - Wrocław. Nie było korków. Mimo to PRZEŻYŁEM i nigdy nie miałem nawet stłuczki. Wszystko rypło się w nowych czasach, kiedy mimo istnienia ABS - cztery razy wjechano mi w tzw. tyłek. Być może jest jedna dobra rzecz nowych czasów motoryzacji - są to tzw. ronda kompaktowe. Ale na tym się kończy. I dlaczego takiego ronda nie wstawiono podczas remontu węzła Godyszyńska / Trasa Czeska? Zaprawdę wróć komuno - może to jakoś znormalnieje.
~kierowca 8-11-2007 8:10
akcje policji sa jak najbardziej na miejscu. pod warunkiem ze oni tez zaczna przestrzegac przepisow !Bo lamia je wiedzac ze im nie wypisza mandatu!
PrYk 8-11-2007 9:40
co do lamania przepisow przes sluzby mundurowe (w tym wypadku policja) polecam zapoznac sie z tym materialem... http://pl.youtube.com/watch?v=xPW6enoDUWI
rymcycymcy 8-11-2007 18:14
PrYk ...dobree ! Znalazłem coś podobnego: http://pl.youtube.com/watch?v=3yeL2MnA28Q&NR=1

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group