Wtorek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 7064
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karpacz: Akcenty lokalne na Forum Ekonomicznym

Czwartek, 9 września 2021, 6:03
Autor: WAC
Karpacz: Akcenty lokalne na Forum Ekonomicznym
Fot. WAC
W Karpaczu trwa (7-9.09) największe spotkanie ludzi świata i biznesu w Europie Środkowo-Wschodniej. Forum Ekonomiczne to wydarzenie, którego ranga wykracza poza granicę naszego kraju, ale ma też wyraźny wymiar lokalny.

Oznaki odbywającego się Hotelu Gołębiewski wydarzenia widać właściwie już po przekroczeniu granic miasta pod Śnieżką. O Forum Ekonomicznym informują flagi umieszczone na latarniach ulicznych i transparenty wiszące nad głównymi drogami. Na ulicach widoczne są też liczne patrole policji czuwające nad bezpieczeństwem uczestników wydarzenia.

Jak mówi burmistrz Karpacza Radosław Jęcek - organizacja forum to dla miasta spore wyzwanie logistyczne, które jednak w przyszłości przyniesie mu wymierne korzyści.

Forum jest ważnym wydarzeniem nie tylko dla Karpacza, ale również dla całego regionu. Dlatego cieszę się, że możemy być jego miastem gospodarzem – mówi R. Jęcek. - Na odcinanie kuponów przyjdzie czas, ale widzimy już, że wielu uczestników forum przedłużyło swój pobyt w Karpaczu do końca tygodnia. Podczas forum będę miał też okazję podpisać porozumienie o współpracy z burmistrzem Bledu, pięknej słoweńskiej miejscowości, z którą mamy plany wymieniać doświadczenia. Myślę, że na tej współpracy skorzysta również młodzież z Karpacza. Mamy też spotkanie z węgierskimi przedsiębiorcami, którzy chcą nam na miesiąc zostawić do testowania śmieciarkę elektryczną. Forum to także prestiż dla miasta, bo przez kilka dni Karpacz nie schodzi z czołówek mediów.

Dodajmy, że w będącym centrum forum Hotelu Gołębiewski łatwo znaleźć akcenty lokalne. W strefach wystawienniczych swoje stoiska mają między innymi Karpacz i Jelenia Góra. Samorządowcy z regionu, w tym burmistrz Karpacza R. Jęcek, burmistrz Kowar Elżbieta Zakrzewska oraz prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak biorą też udział w panelach dyskusyjnych.

Uczestniczymy w tegorocznym forum jako jeden z podmiotów wystawiających się - mówi J. Łużniak. - Mamy swoje stoisko, na którym reklamujemy Jelenią Górę i pokazujemy uroki całej Kotliny Jeleniogórskiej. Prezentujemy tam między innymi wspólnie z gminą Podgórzyn i Piechowice nasze single tracki. Zachęcamy potencjalnych inwestorów do zainwestowania w Jeleniej Górze pod względem przemysłowo – usługowym i budownictwa mieszkaniowego. Z tematów poruszanych na forum najbardziej interesuje mnie rozwój miast, sytuacja podatkowa miast, zielona i czysta energia oraz zmiany postpandemiczne w turystyce i w uzdrowiskach. W tym ostatnim temacie będę uczestnikiem panelu dyskusyjnego.

Zwane polskim Davos, a organizowane przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich Forum Ekonomiczne przez wiele lat odbywało się w Krynicy Zdroju. Tegoroczna edycja jest drugą od momentu przeniesienia go do Karpacza. W wydarzeniu bierze udział około 6 tysięcy gości z Europy, Azji Centralnej i USA. Hasło tegorocznej edycji Forum Ekonomicznego to „Europa w poszukiwaniu przywództwa". Podczas trzech dnia trwania wydarzenia odbywa się szereg paneli dyskusyjnych, w których biorą udział czołowi politycy z polskiej i międzynarodowej sceny, a także specjaliści ze świata biznesu, nauki czy kultury. Punktem wyjścia do określenia tematyki poszczególnych paneli dyskusyjnych są 22 ścieżki programowe, w tym: Biznes i Zarządzanie, Europa i Świat, Forum Bezpieczeństwa, Forum Eksportu, Forum Ochrony Zdrowia, Makroekonomia, Media i Komunikacja, Nowa Gospodarka, czy Zrównoważony Rozwój. W tym roku przez trzy dni trwania konferencji odbędzie się prawie 400 wydarzeń merytorycznych (m.in. paneli dyskusyjnych czy prezentacji), w których udział weźmie 1600 panelistów.

Twoja reakcja na artykuł?

19
51%
Cieszy
8
22%
Hahaha
1
3%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
5%
Złości
7
19%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1068
Tak
27%
Nie
66%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group