Poniedziałek, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 5481
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Afera na biało

Środa, 31 maja 2006, 0:00
Aktualizacja: Środa, 31 maja 2006, 11:55
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Afera na biało
Fot. Jelonka.com
Najwcześniej w lipcu zostaną pomalowane przejścia dla pieszych, linie i strzałki wyznaczające pasy ruchu i wskazujące kierunki jazdy. Są kłopoty z rozstrzygnięciem przetargu na wykonawcę robót. Poprzedni, wyłoniony dwa lata temu, splajtował.

Tak zwane poziome oznakowanie dróg jest ważne nie tylko dla pieszych, ale i kierowców, zwłaszcza tych, którzy nie znają układu ruchu na jeleniogórskich skrzyżowaniach.
Tymczasem po jesieni i zimie białe linie, strzałki i zebry zostały zupełnie zdarte. Jak informuje Miejski Zarząd Dróg i Mostów nowe oznakowanie nie trafi na miejskie trakty szybko.

Na wykonawcę ogłaszane są przetargi. Trzeba je rozstrzygnąć, a z tym jest kłopot.
– Startowały dwie firmy. Tańszą ofertę odrzuciliśmy, bo była niepełna. Teraz przegrany, zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych, ma siedem dni na złożenie odwołania od tej decyzji – tłumaczy Czesław Wandzel, dyrektor MZDiM.
To może opóźnić przystąpienie do malowania jezdni. Poza tym na razie uniemożliwia pogoda.

– Najwcześniej te roboty zaczną się w lipcu – przewiduje dyrektor Wandzel. Firmę, która wygra przetargowe procedury, czeka sporo roboty: do oznakowania jest 30 tysięcy metrów kwadratowych jezdni w całym mieście.

Drogowcy chcieliby, aby wykonawca okazał się solidny. Zwycięzca przetargu będzie malował drogi w mieście przez trzy lata. – Zdarzyło się dwa lata temu, że przetarg wygrała firma z Zielonej Góry, która po roku splajtowała. Mieliśmy zresztą dużo zastrzeżeń co do jakości prac – mówi Czesław Wandzel.
Zielonogórzanie złożyli jednak tańszą ofertę od formy z Ostródy, która wcześniej białą farbą znaczyła jeleniogórskie jezdnie.

Fachowcy ubolewają, że oznakowanie dróg w sposób trwały, na przykład wtapiając w asfalt poziome znaki, jest bardzo drogie. A poza tym można to wykonać tylko w czasie wymiany nawierzchni.

Malowanie odporną na ścieranie i odblaskową białą farbą wydaje się tymczasem syzyfową pracą. Znaki utrzymują się tylko do jesieni, do pierwszych opadów śniegu. Później zacierane są przez piaskarki oraz samochody, które korzystają z ulic.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group