Niedziela, 11 czerwca
Imieniny: Benedykta, Feliksa
Czytających: 6380
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: 35. MFTU: Uliczni artyści zachwycają

Niedziela, 23 lipca 2017, 10:32
Aktualizacja: Poniedziałek, 24 lipca 2017, 7:18
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: 35. MFTU: Uliczni artyści zachwycają
Fot. Przemek Kaczałko
Tłumy jeleniogórzan i turystów z Polski i zagranicy uczestniczą w święcie teatru ulicznego, który od piątku (21.07) odbywa się w Jeleniej Górze. Drugiego dnia festiwalu widzowie mieli okazję zapoznać się ze sztuką artystów polskich, brytyjskich, włoskich oraz czeskich – jak na międzynarodową imprezę przystało.

Na początek było coś dla dzieci i dorosłych, bowiem Teatr Falkoshow wciągnął do udziału osoby z publiczności, które stworzyły wyjątkową orkiestrę w programie pod tytułem „hej-ho, hej-ha orkiestra gra!”. Następnie Associazione Eccentrici Dadarò z Włoch w spektaklu pod tytułem „Operativi” przedstawiło „największy pomnik ofiar wojny”, który obfitował w sceny „batalistyczne” i żartobliwe. Z kolei Bash Street z Wielkiej Brytanii pokazał „Cliffhanger“, czyli teatr niemy pełen zabawnych scen. Pod koniec spektaklu zaczął padać deszcz, ale planowana przerwa do godz. 21.00 wpisała się idealnie na czas opadów, po czym rozpoczęły się wieczorne widowiska pełne ognia.

Theatre Kvelb Atelier z Czech zaprezentował „Vzplanutí“ (aBLAZE), czyli niezwykłe ogniste formy, które oglądały tłumy widzów. Finałem drugiego dnia MFTU był teatr religijny w wykonaniu polskiego Teatru A, który działa nieprzerwanie od 1996 roku w Gliwicach, ma aktualnie w swoim repertuarze blisko trzydzieści premier oraz wiele innych przedsięwzięć artystycznych. Jak mówią twórcy spektaklu pt. „Exultet”, Teatr A stara się łączyć popularny język teatru muzycznego z doświadczeniami awangardy teatralnej, sięga do polskiej tradycji, łączy autorskie teksty z tekstami biblijnymi i staropolskimi, czerpie obficie z dorobku literackiego innych kultur, inspiruje się europejskim folklorem.

Spektakl "EXULTET" o kolejna próba twórczej adaptacji języka spektakli ulicznych. Ogień i woda są głównymi tematami obrzędowego widowiska, rozgrywającego się na pograniczu teatru i ekstatycznego misterium. Spektakularne piękno tych pierwotnych żywiołów – to estetyczny obszar, w jakim rozgrywać się widowisko "Exultet". Aktorzy Teatru "A" chcą zaprosić widzów do przeżycia wyjątkowego zdarzenia teatralnego, odwołującego się do najbardziej pierwotnych doświadczeń człowieka. Widowisko jest podróżą do świata dawno zapomnianego – pamięć o nim trwa jednak w najgłębszych pokładach podświadomości – powiedzieli artyści Teatru A.

Ostatniego dnia 35. MFTU zobaczymy:
23 lipca (niedziela):
Godz. 16:00 – TEATR SNÓW – Polska „Remus”
Godz. 17:00 – GROTEST MARU – Niemcy „Parada Narrnia”
Godz. 18:00 – TEATR FALKOSHOW – Polska „FALKOSHOW.Iluzja Marionetki”
Godz. 19:00 – GROTEST MARU – Niemcy „Phalanx Bamboo”
Godz. 21:45 – ONDADURTO TEATRO – Włochy „Feliniana”.

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Plac Ratuszowy czy Piastowski, który bardziej zachęca do spacerów?

Oddanych
głosów
371
Plac Ratuszowy
11%
Plac Piastowski
60%
Wolę miejskie parki
30%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group