Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 9921
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

25–lecie Teatru Naszego

Wiadomości: Region
Środa, 25 maja 2016, 8:18
Aktualizacja: 8:30
Autor: Krzysztof Tęcza
Fot. Krzysztof Tęcza
Michałowice, senna miejscowość w Karkonoszach. Tak do niedawna każdy myślał o tym malowniczym zakątku gór. Jednak dwie dekady temu coś się tu zmieniło. Początkowo była to zmiana niezauważalna. Ot, do wsi przybyli nowi. Nic nadzwyczajnego. Wszak co jakiś czas w każdej miejscowości pojawia się ktoś nowy. Tym razem jednak ci nowi mieli, po dwudziestu latach, stać się wizytówką Michałowic, ale także wizytówką ziemi jeleniogórskiej.

Ci młodzi to oczywiście Jadwiga i Tadeusz Kutowie, którzy po kilku latach, wydawałoby się ciekawej pracy, jako aktorzy, postanowili zmienić swoje życie, zmienić radykalnie. Po powrocie z Torunia zaczęli szukać swojego miejsca na ziemi. Trwało to jakiś czas, w końcu jednak trafili. Miejsce może w pierwszej chwili nie robiło wrażenia jako coś pewnego, coś konkretnego. Jednak „miejsce” to było właśnie tym czymś, tym wyjątkowym, tym wymarzonym. Stara chałupa zdawała się być dobrym początkiem do tworzenia swojego nowego domu. Ale nie tylko domu. Państwo Kutowie postanowili stworzyć tu coś więcej. Początkowo miał to być pensjonat. Po pewnym czasie, po przeprowadzeniu wielu rozmów ze znajomymi i przyjaciółmi, doszli do wniosku, a właściwie został im podsunięty pomysł by założyć teatr i swoje dalsze życie poświęcić temu co potrafią robić najlepiej, czyli aktorstwu.

No i zaczęli. Rzucili w 1990 roku państwowe etaty w teatrze. Wprowadzili się do bardzo starego domu, który oczywiście trzeba było wyremontować. Poznali uroki zimy w Karkonoszach. Kto sam tego nie przeżył zapewne nie zrozumie jak mimo przeciwności Początki były i ciężkie, ale i ciekawe. Pierwsza premiera odbyła się 7 lipca 1991 roku. Na prowizorycznej widowni zgromadziło się kilkunastu widzów. To był prawdziwy początek Teatru Naszego, który z założenia miał być „nasz” czyli „wasz”, widzów. O to w tym wszystkim chodziło. Pojawiły się pierwsze zaproszenia na występy w terenie. Wreszcie można było, za zarobione pieniądze, kompletować kostiumy i potrzebne rekwizyty. Trzeba było pomyśleć o sali teatralnej z prawdziwego zdarzenia. Zamiast zatem kończyć remont domu wszystkie siły zostały skierowane do budowy małej salki. To był drugi początek Teatru Naszego. Od tej pory teatr zaczęli odwiedzać kolejni widzowie, z których znakomita większość wciąż przybywa na kolejne premiery.

Przyszły pierwsze sukcesy. Na XIII Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu Jadwiga Kuta zdobyła nagrodę nie tylko werdyktem jury, ale także zdobyła uznanie w oczach dziennikarzy i widzów. Oczywiście ta oficjalna nagroda jest bardzo ważna, ale chyba najważniejsze dla wykonawcy są brawa i uznanie od publiczności. W tym wypadku były one jak najbardziej zasłużone. Myślę, że każdy kto chociaż raz wysłuchał piosenki w wykonaniu Jadwigi nie może się oprzeć, że ma ona niepowtarzalny głos, i że potrafi każdą piosenkę wykonać w sposób absolutnie wyjątkowy. Każdy z widzów Teatru Naszego na pewno przypomina sobie w myślach któreś z jej wykonań.

Kolejne dwadzieścia lat to okres wytężonej pracy. Państwo Kutowie występowali w wielu krajach Europy, były występy w Stanach Zjednoczonych. Najważniejsze jednak było budowanie wizerunku i pozycji teatru tu na miejscu, w Michałowicach. Jeszcze dzisiaj, gdy pojawi się ktoś kto zawitał tutaj po raz pierwszy, zaskoczony jest podejściem gospodarzy do widzów. Zawsze witają oni swoich gości osobiście, zawsze usłyszymy od nich miłe słowo, dzięki czemu czujemy się u nich jak w domu.

Dorobek artystyczny przez ćwierćwiecze istnienia teatru jest imponujący. Zwłaszcza, gdy uzmysłowimy sobie, że teatr to właściwie tylko kilka osób. To Jadwiga i Tadeusz Kutowie, to ich córka Kasia i przyjaciel Jacek Szreniawa. Oczywiście jest jeszcze kilka osób zajmujących się sprawami technicznymi.

Niepowtarzalny klimat Michałowic to nie tylko spektakl, to także rozmowy przy wspólnej wieczerzy po spektaklu, podczas której można spróbować wyśmienitego jadła, to wymiana opinii trwająca często do późna.
Czy dzisiaj można powiedzieć, że Teatr Nasz odniósł sukces? Oczywiście, że tak. A co jest miarą sukcesu? Czy pełna widownia, czy przybywanie na spektakle ludzi z odległych miejscowości, czy w końcu wspaniałe przeżycia towarzyszące każdej tu wizycie? Tak, na pewno, ale najważniejszym osiągnięciem jest niewątpliwie to, że wśród widzów pojawiło się kolejne pokolenie. Nie jest więc to już teatr starych znajomych i przyjaciół, chociaż ci nowi, młodsi widzowie, także po jakimś czasie uważają się za takich. Teatr zaś, w tym jego twórcy, traktują tych młodszych widzów również jak przyjaciół, a przynajmniej jak bardzo dobrych znajomych.
Dlatego w dniu święta Teatru Naszego w Michałowicach warto pamiętać o stworzonym przez państwa Kutów miejscu, miejscu magicznym, miejscu do którego wracamy po raz któryś, i nie spieszymy się by je opuścić. Bo jak opuszczać miejsce, w którym tak dobrze się bawimy? A dlaczego tak jest wystarczy wsłuchać się w słowa piosenki Tadeusza Kuty „Nasza Ameryka”:
Każdy dzień tu inny wstaje,
Każdy dzień swój kolor ma,
Oni to znają tylko z bajek,
Oni to mają tylko w snach.
Gdy przed dom rano wychodzę,
Z oczu spędzam resztki snu,
Wiem, że na właściwej drodze
Się znalazłem – właśnie tu!

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~ 25-05-2016 10:52
Ile wyszło za wierszówkę?sporo!zainteresowania,zero!a żeby było zabawniej,Jadzia Sowa,wyszła za Tadzia Kutę i stała się Kuta-Sową!ale to dawno,jeszcze za Al-Obi!
~Andrzej Bira 25-05-2016 12:25
Witam serdecznie i gratuluję z całego serca. Czy pamiętacie Szanowni Państwo swój występ 23 lata temu, czyli w pionierskich czasach, w Szkole Handlowej przy ul. 1-go Maja, poświęcony walce z Aids? Fenomen tego spektaklu polegał na tym, że brało w nim udział kilkuset aktorów-wszyscy obecni w tym dniu uczniowie. Przyjechała wtedy nawet karetka pogotowia i był punkt Monaru, udzielano porad i ratowano zagrożonych. Była to najlepsza lekcja profilaktyki, jaką można sobie wymarzyć.Pozdrawiam gorąco.
~a to 25-05-2016 13:27
porobiło.Wszystko to co zostało stworzone w latach 2005 -7 ,jest be i do kitu .Co widać po wpisie d...la wyżej.
~a to 25-05-2016 15:08
Mialo być nie stworzone.Przepraszam ,.
~wiosenka 25-05-2016 22:05
Pozdrawiam serdecznie i grauluję 25 lat dzielenia się pozytywnymi emocjami! Jesteście piękni, jesteście wspaniali :)
~ 26-05-2016 8:12
25 lat dziala teatr i nie trzeba doplacac z kasy miasta nie ma konfliktow, nie potrzeba oglaszac konkursow na stanowisko dyrektora,dopisuje frekwencja czyli jakos mozna.Gratulacje i zyczymy nastepnych co najmniej 25 lat.
~emeryt 30-05-2016 2:04
no, Tadzio i Jadwiniu jeszcze 25 i emeryturka.... no chyba ,że zus nieopłacany to kiszka....wtedy jeszcze 50, oj młodziaki.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group