Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 8757
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: 25 lat zespołu Sybiraczki i Kresowianie

Niedziela, 19 września 2021, 12:04
Aktualizacja: 12:04
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: 25 lat zespołu Sybiraczki i Kresowianie
Fot. Przemek Kaczałko
Zespół Sybiraczki i Kresowianie świętował wczoraj (18.09) w JCK Muflon swoje 25-lecie. Z tej okazji w sobieszowskiej placówce kultury odbył się koncert z udziałem zaproszonych - zaprzyjaźnionych zespołów.

Zespół Sybiraczki i Kresowianie powstał przy Kole Związku Sybiraków w Jeleniej Górze. Siedzibą kapeli jest JCK „Muflon”, w którym odbywają się cotygodniowe próby. Repertuar stanowią piosenki patriotyczne, wojskowe, kościelne, ludowe oraz utwory mówiące o pięknie kresów wschodnich. Zespół bierze czynny udział w uroczystościach sybirackich, kombatanckich i patriotycznych. Występuje w domach pogodnej starości, szpitalach i na rzecz osób niepełnosprawnych. Współpracuje ze szkołami przekazując młodemu pokoleniu takie wartości, jak patriotyzm i miłość do ojczyzny.

Na początku zespół nosił nazwę Sybiraczki, ponieważ dziewczyny, które w nim występowały rzeczywiście były Sybiraczkami. Wiek robi swoje, zespół się wykruszał, wobec tego mamy Sybiraczki i Kresowian, a więc pokrewne dusze - powiedziała Maria Aleksandrowicz, kierowniczka zespołu. - To pomaga nam żyć - człowiek musi się zmobilizować, ubrać, wymalować - przyjść na próbę, a gdy widzi się na koncercie łzy w oczach publiczności, daje to dużą satysfakcję - wyznała liderka zespołu.

Podczas corocznego wrześniowego koncertu „Sybiraczki i goście” była okazja na wysłuchanie utworów jubilatów, a także kilku innych kapel. Na scenie wystąpili: Dobromierzanie, Chabry, Goczałkowianie, Sokolik, Pogranicze, My Dwie, Szklarki, Agat oraz Dziwiszowianki.

Twoja reakcja na artykuł?

10
83%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
17%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
425
Coraz lepiej
23%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
39%
Nie najlepiej
10%
Wciąż fatalnie
28%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group