Wtorek, 15 czerwca
Imieniny: Jolanty, Witolda
Czytających: 5947
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: 11. 08 do Rzeszowa. 6:08 do Świnoujścia. Wakacje w pociągach!

Niedziela, 26 czerwca 2011, 12:07
Aktualizacja: Poniedziałek, 27 czerwca 2011, 9:59
Autor: RED
JELENIA GÓRA: 11. 08 do Rzeszowa. 6:08 do Świnoujścia. Wakacje w pociągach!
Fot. RED
– Chcieliśmy sprawdzić, czy uruchomiony wczoraj pociąg Galicja (Jelenia Góra – Rzeszów) cieszy się zainteresowaniem pasażerów – powiedziała posłanka Marzena Machałek przed odjazdem składu w ponad dziesięciogodzinną podróż. Ludzi w wagonach było sporo, a działacze Prawa i Sprawiedliwości zachęcają wszystkich do dojazdu kolejami ku wakacyjnym ośrodkom w Bieszczady i nad morze.

O godzinie 11. 08 pociąg InterRegio Przewozów Regionalnych „Galicja” relacji Jelenia Góra – Rzeszów (przez Wrocław, Katowice, Kraków) ruszył z peronu drugiego jeleniogórskiego dworca głównego przerywając szarfę z balonikami trzymaną przez organizatorów akcji z PiS oraz Komitetu Obrony Dolnośląskich Linii Kolejowych.

W składzie – same wagony drugiej klasy pochodzące z wagonowni z Poznania i Torunia, w tym jedna jednostka piętrowa, wagon bezprzedziałowy i dwa z przedziałami. Zainteresowanie może nie rekordowe, ale na pewno spore. Do pociągu wsiadły rodziny, które na wakacje jadą w Bieszczady, lecz także sporo pasażerów, którzy „Galicją” zamierzali dojechać do stacji pośrednich. Nie zabrakło rowerzystów, dla których także przewidziano miejsce do przewiezienia jednośladu. Wielu podróżnych było zdezorientowanych akcją na peronie. – Będą tu kogoś ważnego żegnać i czy witać? – zastanawiali się pasażerowie.

O celu akcji mówiła posłanka Marzena Machałek, która wraz z Grzegorzem Olesiem, liderem Komitetu Obrony Dolnośląskich Linii Kolejowych, wsiadła przed odjazdem do pociągu i rozdawała podróżnym rozkłady jazdy. – Sprawdzamy, czy ten pociąg, o którego uruchomienie zabiegaliśmy, cieszy się zainteresowaniem podróżujących. Często bowiem później koleje argumentują, że pasażerów nie ma i linię trzeba zamknąć. Cieszymy się, że w tym przypadku tak nie jest – wyjaśniła posłanka Prawa i Sprawiedliwości podkreślając rolę lokalnych obrońców połączeń kolejowych.

Pociąg ruszył – jak wspomnieliśmy – o godz. 11. 08 żegnany brawami. Lokomotywa „przecięła” wstęgę z balonikami przygotowaną przez organizatorów. Do stacji docelowej – Rzeszowa - skład dojedzie – jeśli nie będzie opóźnienia – o godz. 21. 50. Pasażerom, którzy tam się wybierają, przyjdzie więc spędzić w wagonie ponad 10 godzin. Sporo, ale czas nie jest argumentem „przeciw” dla tych, którzy lubią pociągiem jeździć.

– W wakacje nie trzeba się spieszyć, poza tym zawsze można sobie jakoś ciekawie zorganizować podróż – usłyszeliśmy. Kusząca jest też cena: bilet jest tańszy od autobusowego (PKS) o około 16 złotych. Pociąg „Galicja” będzie kursował w każdą sobotę i niedzielę wakacji. Działacze PiS zachęcali także do jazdy innym „letnim” składem relacji Jelenia Góra – Świnoujście (odjazd godz. 6: 08 – przyjazd do stacji docelowej o godz. 17 : 58).

W południe w Książnicy Karkonoskiej zaczęła się debata o dostępności komunikacyjnej naszego regionu, o sukcesach w uruchamianiu kolejnych połączeń do Kotliny Jeleniogórskiej i działaniach, które należy podejmować, by do Jeleniej Góry można było łatwiej dojechać koleją. Zostanie też rozstrzygnięty konkurs dla uczniów szkół podstawowych „Moja podróż pociągiem przez Europę”. O tej części akcji poinformujemy w osobnym materiale.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (111) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group