Niedziela, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 6685
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Żywe kosiarki na karkonoskich łąkach

Wtorek, 13 listopada 2018, 6:22
Aktualizacja: Środa, 14 listopada 2018, 7:14
Autor: WAC
Powiat: Żywe kosiarki na karkonoskich łąkach
Fot. użyczone/WFOŚiGW
Od maja do października stado liczące 60 owiec wrzosówek w roli "żywych kosiarek" pomagało w ochronie cennych łąk w Karkonoskim Parku Narodowym.

Gospodarka pasterska miała silny wpływ na obecny krajobraz Karkonoszy. Łąki powstały jeszcze w XVIII i XIX wieku, gdy miejscowa ludność prowadziła tam uprawy i wypasała zwierzęta. Obecnie na karkonoskich łąkach występuje ok. 300 gatunków roślin naczyniowych, czyli ok. 1/3 wszystkich gatunków stwierdzonych na terenie Parku. Łąki pod Chojnikiem są chronione w ramach europejskiej sieci ekologicznej Natura 2000.

- Zwierzęta przyczyniały się do ochrony półnaturalnych łąk, obfitujących w cenne gatunki roślin, takich jak m.in.: krokus wiosenny, dziewięćsił bezłodygowy czy arnika górska - tłumaczy Łukasz Kasztelowicz, prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. - Gdyby nie interwencja człowieka i wypasy owiec, łąki zarosłyby krzewami i drzewami. Te zagłuszyłyby i skazały na wyginięcie cenne rośliny. Owce po wytężonej, codziennej pracy pod czujnym okiem psa pasterskiego, znajdowały nocleg i schronienie w owczarni u podnóża góry Chojnik. Jej budowę dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Całoroczna owczarnia jest wyposażona w przyłącze wody, paśniki i poidła.

Twoja reakcja na artykuł?

36
90%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
3%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
3%
Złości
2
5%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group