Piątek, 3 lutego
Imieniny: Błażeja, Oskara
Czytających: 9650
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Żywa geografia w „Żeromie”

Wtorek, 6 października 2009, 12:32
Aktualizacja: 12:32
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Żywa geografia w „Żeromie”
Fot. Organizator
Nie suche zajęcia teoretyczne, ale lekcje praktyczne: w terenie. W myśl zasady, że zrozumienie wiąże się z poznaniem, uczniowie ZSO nr 1 wyszli ze szkolnych ław, aby problemy geografii wód zgłębiać na brzegach rzek i potoków, oraz przy urządzeniach działających dzięki wodzie.

Jak wykorzystać siłę wód płynących do produkcji energii elektrycznej, kto czuwa nad jakością wody pitnej dostarczanej do naszych mieszkań, jak zmierzyć przejrzystość wody w jeziorze? – na te i wiele innych pytań uzyskali odpowiedź uczniowie biorący udział w „I Warsztatach Geograficznych dla Gimnazjalistów”.

Imprezę zorganizowali i przeprowadzili nauczyciele Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Żeromskiego. – Trzydniowe warsztaty edukacyjne zakończone na początku października zgromadziły uczniów zainteresowanych poszerzeniem wiedzy i umiejętności z zakresu geografii z Gimnazjum w ZSO nr 1 a także zaproszonych uczniów z Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze – informuje Grzegorz Lustyk, zastępca dyrektora ZSO nr 1 i nauczyciel geografii.

Uczniowie skupili się na problematyce wodnej, a temat wiodący warsztatów brzmiał: „Dolina rzeczna jako obszar współistnienia środowiska przyrodniczego i efektów działalności społeczno-gospodarczej człowieka”. Wykonywano pomiary niezbędne do wykreślenia przekroju doliny rzecznej. Uczestnicy przedsięwzięcia mierzyli prędkość przepływu wody, porównywali przejrzystość i pH wód rzeki Kamiennej i potoku Szklarka. Poznali także ekspozycję Muzeum Energetyki w Szklarskiej Porębie.

Kolejny dzień terenowych zajęć edukacyjnych dotyczył gospodarczego wykorzystania doliny Bobru. – Podczas pieszej i autokarowej wycieczki uczniowie poznali i porównali pracę dwóch elektrowni wodnych Bobrowice IV i Pilchowice I, zapoznali się z systemem retencji wody i zasadami ochrony przeciwpowodziowej w dolinie rzecznej – mówi G. Lustyk.

Ostatni, trzeci dzień warsztatów geograficznych poświęcony był uzyskaniu informacji na temat systemu hydrologicznego Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej oraz zapoznaniu się z pracą stacji uzdatnia i zaopatrzenia w wodą pitną dla Jeleniej Góry.

Długie już o tej porze roku wieczory, gimnazjaliści wykorzystali na analizę
i opracowanie zdobytych w ciągu dnia informacji, rysowanie diagramów, pracę z mapą oraz oglądanie popularnonaukowych prezentacji multimedialnych. Po zakończeniu zajęć pokoje uczestników warsztatów rozbrzmiewały dźwiękami gitar i strofami piosenek turystycznych.

Zgodnie w założeniami najnowszej reformy programowej w gimnazjum, najlepszym sposobem zdobywania wiedzy i umiejętności przez uczniów, jest praktyczne rozwiązywanie zadań zawartych w projektach i programach edukacyjnych realizowanych w warunkach terenowych. „Wiosenna Szkoła Matematyczna”, czy „Warsztaty Astronomiczne” to tradycyjne już formy edukacji praktycznej prowadzone przez nauczycieli z ZSO Nr 1
w Jeleniej Górze, w których biorą udział uczniowie gimnazjów z terenu Jeleniej Góry i powiatu jeleniogórskiego.

Dyrekcja ZSO Nr 1 w Jeleniej Górze ma nadzieję, że „Warsztaty Geograficzne” na stałe wpiszą się w kalendarium roku szkolnego i wzbogacą ofertę edukacyjną w ramach programu wspierania uzdolnień.

Organizatorzy i uczestnicy „Warsztatów Geograficznych” dziękują dyrekcjom i pracownikom instytucji, które udostępniły do zwiedzania swoje obiekty i umożliwiły młodzieży poznać praktyczną stronę wiedzy. Wyrazy podziękowania przekazujemy: Jeleniogórskim Elektrowniom Wodnym Sp. z o.o. w Jeleniej Górze, Koncernowi Energetycznemu EnergiaPro Oddział w Jeleniej Górze, Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji „WODNIK” Sp. z o.o. Diękujemy także firmie PKS „TOUR” Sp. z o.o. w Jeleniej Górze za zapewnienie bezpiecznego transportu.
– Specjalne podziękowania przekazujemy na ręce gospodarzy „Chaty Izerskiej” w Szklarskiej Porębie, którzy ugościli uczestników warsztatów z zapewnili doskonałe warunki do nauki i wypoczynku – podkreśla G. Lustyk

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group