Wtorek, 4 sierpnia
Imieniny: Dominika, Jana
Czytających: 3388
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żyła złota dla Australijczyka

Wiadomości: Region Jeleniogórski
Poniedziałek, 4 lutego 2008, 9:35
Aktualizacja: 9:36
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Krążące nad kamieniołomami helikoptery wzbudzają zainteresowanie mieszkańców Wojcieszowa i okolic. Okazuje się, że loty to część badań, które mają określić, czy warto stamtąd wydobywać rudy złota, srebra i arsenu.

Opłacalność procederu sprawdza spółka Lepko Geologia i Ochrona Środowiska, w której 80 procent udziałów ma australijska firma Northen Mining Limited. To ona zamierza wydobywać złoto w okolicach Wojcieszowa.

Nie jest to nowość, bo złotonośne pokłady tej części przedgórza Sudetów znane są od dawna. W Radzimowicach do 1925 roku działała kopalnia na zboczu Żeleźniaka. Miała opinię jednej z najgłębszych i najbardziej niebezpiecznych.

Teraz pomysł wraca. Do kwietnia w pobliżu Wojcieszowa mają rozpocząć się wiercenia, jakich w Polsce nie robiono od 30 lat. Dopiero po wykonaniu odwiertów będzie można stwierdzić, czy opłaca się eksploatować żyłę złota. Póki co teren sprawdzany jest przez śmigłowce, na których pokładzie są eksperci z aparatami fotograficznymi. Robią zdjęcia terenu. Pobierają także próbki ze skał.

O żyle złota w Wojcieszowie czytamy w poniedziałkowej Polskiej Gazecie Wrocławskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

piipi 4-02-2008 12:12
....moze ta firma z Australii odkryje rowniez opale,bo ja kocham te szlachetne kamienie !
~jan 4-02-2008 21:04
Gorzej , jeżeli chodzi o Uran ?!.
~Aussie :] 4-02-2008 22:04
I like Aus...es... :D Would be nice to see them in this part of Europe...
~Żeleźniak - cielkawa górka 4-02-2008 22:53
- w średniowieczu miejsce kultu czarownic. Wojcieszowowi zresztą przydałaby się w okolicach inwestycja w rodzaju kopalni złota, ostatnimi laty mieścina trochę podupadła, a zasługuje na lepszy los. w każdym bądź razie okolice niedocenione i pod wieloma względami ciekawsze niż np. niektóre partie Karkonoszy.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group