Piątek, 21 czerwca
Imieniny: Alicji, Alojzego
Czytających: 10291
Zalogowanych: 29
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Żyją w strachu przed epidemią

Wtorek, 9 września 2008, 7:53
Aktualizacja: 7:54
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Żyją w strachu przed epidemią
Fot. Archiwum
Im bliżej chłodniejszej pory roku, tym więcej obaw przed wirusem grypy. I dylemat: zaszczepić się, czy nie? Pierwsze szczepionki już pojawiły się aptekach i przychodniach. Nie brakuje też chętnych do skorzystania z tej formy obrony przed chorobą. Lekarze podkreślają, że zbyt wczesne szczepienie może nie ustrzec nas przed grypą w drugiej połowie zimy.

Coraz więcej ludzi sięga po szczepionkę przeciwko grypie ze strachu. Lekarze, choć jeszcze bardzo nieśmiało, mówią co roku o wiszącej w powietrzu fali zachorowań, która może się pojawić w każdej chwili. ¬

Jak się przed nią ustrzec? Jednym z rozwiązań jest unikanie dużych skupisk ludzi. Niewielu może sobie jednak pozwolić na takie rozwiązanie. Wówczas pozostaje mniej wymagający sposób. Szczepionka przeciwko grypie. Przeciwwskazań do poddania się jej jest niewiele, a efekty chwalą nie tylko pacjenci, ale i lekarze.

- Zaszczepić się nie mogą osoby z wysoką gorączką czy złym samopoczuciem – wyjaśnia Alicja Muszka. W takich sytuacjach należy odczekać kilka dni i przyjść do lekarza, gdy objawy miną. Przeciwwskazaniem mogą być również ostre choroby zakaźne, ale o tym kto może być zaszczepiony, a kto nie, indywidualnie decyduje lekarz po zbadaniu pacjenta. Efekty są rzeczywiście bardzo dobre. Zaszczepieni pacjenci, albo w ogóle nie chorują, albo przebieg choroby jest bardzo łagodny.

Koszt takiej szczepionki to około 30 złotych. Preparaty o różnych nazwach pojawiły się m.in. w przychodniach i aptekach na ulicach Długiej, Różyckiego, Bankowej, na placu Ratuszowym, 1 Maja i innych. Właściciele aptek, jak również przychodni, podkreślają jednak, że są to dopiero początki zamówień medykamentu. Najlepszą porą na szczepienie jest druga połowa września lub początek października. I w tym okresie najwięcej osób pyta o szczepionkę. Dlaczego?

- Ponieważ jest ona skuteczna od 6 do 7 miesięcy – mówi lek. Alicja Muszka. Jeśli zaszczepimy się zbyt szybko ochrona może przestać działać przed okresem największego zagrożenia zarażenia grypą.

Okresy grupowe natomiast, to według lekarzy listopad i grudzień, a w drugiej „turze”, marzec i kwiecień. Kto przede wszystkim powinien poddać się szczepieniu? - Osoby z grupy ryzyka, a więc ludzie starsi po 65 roku życia, pracownicy dużych zakładów pracy, a także dzieci i młodzież. Czyli wszyscy ci, którzy mają kontakt z dużą liczbą innych ludzi, przez co są narażeni na działanie wirusa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
1059
Tak, regularnie
25%
Tak, od czasu do czasu
37%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
24%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Rzucają wyzwanie Orlenowi!
 
Rozmowy Jelonki
Dostali 8 mln zł na szkołę
 
Aktualności
W nocy burze w Jeleniej Górze
 
10 pytań do...
Kulinarnie jestem patriotą
 
112
Potrącenie 13–latki na pasach
 
Kultura
Koncertowe rarytasy na koniec sezonu
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group