Czwartek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 12306
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Żydzi w Jeleniej Górze – spotkanie w książnicy

Piątek, 21 stycznia 2022, 10:47
Autor: KK
Jelenia Góra: Żydzi w Jeleniej Górze – spotkanie w książnicy
Fot. Książnica Karkonoska
Jeleniogórska Książnica Karkonoska zaprasza 25 stycznia o godz. 17.00 na promocję książki "Ludność żydowska w Jeleniej Górze po 1945 roku" i spotkanie autorskie z Markiem Szajdą. Rozmowę z autorem poprowadzi Ivo Łaborewicz.

Książka jest wynikiem szczegółowych badań historycznych dotyczących dziejów Żydów polskich i niemieckich, którzy tuż po zakończeniu II wojny światowej zamieszkiwali nasze miasto i region.

Poprzez działalność konkretnych instytucji - komitetu żydowskiego, szkoły żydowskiej, oddziału Towarzystwa Ochrony Zdrowia możemy poznać specyfikę funkcjonowania tej społeczności, jej problemy, a także losy poszczególnych osób. Publikacja ta, będąca pierwszym tego typu opracowaniem dotyczącym regionu Karkonoszy, z pewnością poszerzy dotychczasową wiedzę o losach żydowskich mieszkańców Jeleniej Góry.

Marek Szajda - absolwent historii i etnologii w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Studium Kultury i Języków Żydowskich Uniwersytetu Wrocławskiego. Studiował także w Krakowie, Tel Awiwie i Jerozolimie. Doktorant w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego oraz starszy specjalista w Ośrodku "Pamięć i Przyszłość" we Wrocławiu. Interesuje się historią i kulturą Żydów, najnowszą historią Polski, dziejami Śląska, regionalistyką oraz historią mówioną. Członek redakcji „Wrocławskiego Rocznika Historii Mówionej” oraz sekretarz redakcji „Rocznika Jeleniogórskiego”. Współautor i redaktor książek: Wielka Wojna w cieniu Karkonoszy (2018), Pamięć o szkole i mieście (2018), Jelenia Góra i region Karkonoszy w XX wieku (2019). Członek Towarzystwa Przyjaciół Jeleniej Góry oraz Karkonoskiego Towarzystwa Naukowego.

Twoja reakcja na artykuł?

16
80%
Cieszy
1
5%
Hahaha
3
15%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group