• Sobota, 29 lutego 2020
  • Godz. 5:32
  • Imieniny: Dobroniego, Lutosława, Romana
  • Czytających: 2062
  • Zalogowanych: 3
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Życzyli sobie pomyślności i miło spędzili czas

Wiadomości: Powiat
Niedziela, 26 stycznia 2014, 7:40
Aktualizacja: Poniedziałek, 27 stycznia 2014, 8:39
Autor: Mea
Fot. Mea
Ponad 230 osób spotkało się wczoraj (25.01.) na XV Noworocznym Powiatowym Spotkaniu Opłatkowym dla Osób Niepełnosprawnych w Gminnym Ośrodku Kultury w Mysłakowicach. – To okazja do integracji, złożenia życzeń znajomym oraz miłego spędzenia czasu – mówiła Teresa Adamowicz, ze Stowarzyszenia Osób Przewlekle Chorych „Pomocna Dłoń” z Jeleniej Góry.

W spotkaniu wzięli udział niepełnosprawni z całego powiatu jeleniogórskiego i okolic, zarówno z domów pomocy społecznych, jak i warsztatów terapii zajęciowej oraz stowarzyszeń. Byli również przedstawiciele samorządów, organizacji charytatywnych oraz duchowieństwa. Życzenia zdrowia i wytrwałości przybyłym osobom złożyli posłanka Zofia Czernow oraz wójt Mysłakowic Zdzisław Pietrowski.

- Na jubileuszowe spotkanie opłatkowe w Mysłakowicach gimnazjaliści z Łomnicy przygotowali piękne jasełka. Wystąpili też uczniowie z Kostrzycy oraz pensjonariusze z DPS-u w Nielestnie. Podzieliliśmy się opłatkiem i podziękowaliśmy instytucjom za wsparcie oraz tworzenie miejsc pracy dla niepełnosprawnych – mówił Grzegorz Truchanowicz, dyrektor GOK-u.

Urząd Miasta Kowary, reprezentowany przez burmistrza Mirosława Góreckiego oraz Starostwo Powiatowe w Jeleniej Górze, które reprezentował Ryszard Grek, zostali laureatami konkursu zorganizowanego przez Powiatową Radę do Spraw Osób Niepełnosprawnych przy starostwie jeleniogórskim. Brały w nim udział instytucje, które wykazują największy procent zatrudniania niepełnosprawnych, bądź przygotowywania imprez dla tych osób. Otrzymali nagrody w postaci rzeźb Liczyrzepy.

- Piętnaście lat temu ze śp. księdzem Tadeuszem Grabiakiem postanowiliśmy zorganizować spotkanie opłatkowe, by wyciągnąć ludzi niepełnosprawnych z domu. Okazywało się, że dla części tych osób było to pierwsze i ostatnie w roku wyjście na zewnątrz. Dlatego kontynuujemy tę inicjatywę oraz organizujemy inne spotkania. Zlikwidowaliśmy też wiele barier architektonicznych w obiektach starostwa. W tym roku „pokonamy” schody w głównej siedzibie i utworzymy profesjonalny podjazd dla wózkowiczów – powiedział Ryszard Grek, dyrektor Wydziału Rozwoju Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze.

- Wymieniamy doświadczenia, dzielimy się pomysłami, nawiązujemy nowe kontakty i czujemy się normalnie, bo każdy szanuje tu drugiego człowieka – mówił Leszek Karbowski, prezes jeleniogórskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem.

Jeden z poruszanych tematów wśród uczestników imprezy, dotyczył przełamywania barier, nie tylko architektonicznych. – Niestety rząd tworzy przepisy, które coraz bardziej ograniczają egzystencję części osób niepełnosprawnych. Chodzi o dopłaty do stanowisk pracy, czy turnusów rehabilitacyjnych, na które przeznaczanych jest coraz mniej pieniędzy – podkreślała Teresa Adamowicz.

- Ponadto tworzy się nowe bariery dosłowne np. płatny parking przy jeleniogórskim szpitalu ze szlabanami, który utrudnia pacjentom, często niepełnosprawnym, dostęp do służby zdrowia. Jak można „łatać” dziurę budżetową kosztem chorych i osób potrzebujących pomocy – dodała.

Organizatorami spotkania byli: Parafia p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, GOK i Urząd Gminy w Mysłakowicach oraz Starostwo Powiatowe w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group