Niedziela, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 5424
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Zwierzęta do lasów i koszy na śmieci

Środa, 8 lipca 2009, 7:33
Aktualizacja: 17:17
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Zwierzęta do lasów i koszy na śmieci
Fot. Angela
Codziennie do jeleniogórskiego schroniska dla małych zwierząt trafia po kilka sztuk porzuconych psów i kotów. Miłośnicy czworonogów apelują, aby nie traktować zwierząt jak przedmiotów i na czas wyjazdów oddawać je pod opiekę rodziny lub zabierać ze sobą. Placówka w Jeleniej Górze jest w remoncie, który zostanie ukończony jesienią.

Wczoraj pracownicy schroniska dla małych zwierząt otrzymali zgłoszenie o porzuconym psie, który przy stacji paliw w Starej Kamienicy pogryzł człowieka. Wcześniej do schroniska trafiły cztery psy, z których jeden bezpańsko wałęsał po Trzcińsku, a kolejne trzy po Jeleniej Górze. W minioną niedzielę pracownicy schroniska odłowili trzy inne czworonogi. W ten sposób placówka z dnia na dzień zapełnia się porzuconymi zwierzętami.

– Jak co roku ludzie wyjeżdżają na wakacje a psy i koty po prostu wyrzucają z mieszkań – mówi Eugeniusz Ragiel, kierownik schroniska dla małych zwierząt i prezes zarządu głównego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce. Najczęściej zwierzęta wywożone są poza miasto i wypuszczane do lasów. Zdarza się jednak, że są też przywiązywane do drzew i pozostawiane na pewną śmierć. Codziennie odbieramy po kilka zgłoszeń, a skala tego zjawiska jest naprawdę ogromna.

W minionym roku po okresie letnim w schronisku było około 150 sztuk porzuconych zwierząt. Kierownik schroniska apeluje do mieszkańców, by nie powtarzali ubiegłorocznej praktyki i podpowiada co zrobić ze zwierzęciem na czas wakacyjnego wyjazdu.

– Kiedy wyjeżdżamy na wakacje możemy poprosić o opiekę nad zwierzętami kogoś z rodziny, znajomych czy sąsiadów – mówi. – Poza tym w Kostrzycy jest hotel dla zwierząt, a i większość pensjonatów czy hoteli przyjmuje swoich gości razem ze zwierzętami. Adresy hoteli dla zwierząt można znaleźć na stronie internetowej www.toz.pl.
Porzucenie psa czy kota uznane jest za przestępstwo i zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat dwóch.

Schronisko będzie jak nowe
Przebudowa ambulatorium, szatni dla pracowników, wymiana glazury na wybiegach i budowa 10 nowych kojców – to prace remontowe jakie do końca wakacji mają być wykonane w schronisku dla małych zwierząt w Jeleniej Górze. Remont już trwa, a całość pochłonie około 150 tysięcy złotych.
Jak mówi Eugeniusz Ragiel, prace remontowe rozpoczęły się już wiosną, jednak przez mocno deszczową pogodę możliwy był tylko remont wewnątrz budynku. Wymieniono już glazurę na wybiegach dla psów, która przez ostatnie zimy była już mocno zniszczona i poodchodziła od podłoża. Przebudowano też ambulatorium, szatnie i pomieszczenia dla pracowników schroniska. Lada dzień, kiedy miasto przeleje pieniądze na konto Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, które jest właścicielem schroniska, rozpoczną się prace nad rozbudową placówki. Remont ma się zakończyć jeszcze przed jesienią.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
394
Jest nowy
8%
1-5 lat
14%
5-10 lat
19%
10-20 lat
41%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
112
Policja złapała bandziora (foto, wideo)
 
112
Zginął na drodze
 
Koszykówka
Walczymy o szósty skalp!
 
Aktualności
W płot po głębszym
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group