Wtorek, 29 września
Imieniny: Michała, Rafała, Gabriela
Czytających: 7511
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zwierzęta do lasów i koszy na śmieci

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 8 lipca 2009, 7:33
Aktualizacja: 17:17
Autor: Angela
Fot. Angela
Codziennie do jeleniogórskiego schroniska dla małych zwierząt trafia po kilka sztuk porzuconych psów i kotów. Miłośnicy czworonogów apelują, aby nie traktować zwierząt jak przedmiotów i na czas wyjazdów oddawać je pod opiekę rodziny lub zabierać ze sobą. Placówka w Jeleniej Górze jest w remoncie, który zostanie ukończony jesienią.

Wczoraj pracownicy schroniska dla małych zwierząt otrzymali zgłoszenie o porzuconym psie, który przy stacji paliw w Starej Kamienicy pogryzł człowieka. Wcześniej do schroniska trafiły cztery psy, z których jeden bezpańsko wałęsał po Trzcińsku, a kolejne trzy po Jeleniej Górze. W minioną niedzielę pracownicy schroniska odłowili trzy inne czworonogi. W ten sposób placówka z dnia na dzień zapełnia się porzuconymi zwierzętami.

– Jak co roku ludzie wyjeżdżają na wakacje a psy i koty po prostu wyrzucają z mieszkań – mówi Eugeniusz Ragiel, kierownik schroniska dla małych zwierząt i prezes zarządu głównego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce. Najczęściej zwierzęta wywożone są poza miasto i wypuszczane do lasów. Zdarza się jednak, że są też przywiązywane do drzew i pozostawiane na pewną śmierć. Codziennie odbieramy po kilka zgłoszeń, a skala tego zjawiska jest naprawdę ogromna.

W minionym roku po okresie letnim w schronisku było około 150 sztuk porzuconych zwierząt. Kierownik schroniska apeluje do mieszkańców, by nie powtarzali ubiegłorocznej praktyki i podpowiada co zrobić ze zwierzęciem na czas wakacyjnego wyjazdu.

– Kiedy wyjeżdżamy na wakacje możemy poprosić o opiekę nad zwierzętami kogoś z rodziny, znajomych czy sąsiadów – mówi. – Poza tym w Kostrzycy jest hotel dla zwierząt, a i większość pensjonatów czy hoteli przyjmuje swoich gości razem ze zwierzętami. Adresy hoteli dla zwierząt można znaleźć na stronie internetowej www.toz.pl.
Porzucenie psa czy kota uznane jest za przestępstwo i zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat dwóch.

Schronisko będzie jak nowe
Przebudowa ambulatorium, szatni dla pracowników, wymiana glazury na wybiegach i budowa 10 nowych kojców – to prace remontowe jakie do końca wakacji mają być wykonane w schronisku dla małych zwierząt w Jeleniej Górze. Remont już trwa, a całość pochłonie około 150 tysięcy złotych.
Jak mówi Eugeniusz Ragiel, prace remontowe rozpoczęły się już wiosną, jednak przez mocno deszczową pogodę możliwy był tylko remont wewnątrz budynku. Wymieniono już glazurę na wybiegach dla psów, która przez ostatnie zimy była już mocno zniszczona i poodchodziła od podłoża. Przebudowano też ambulatorium, szatnie i pomieszczenia dla pracowników schroniska. Lada dzień, kiedy miasto przeleje pieniądze na konto Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, które jest właścicielem schroniska, rozpoczną się prace nad rozbudową placówki. Remont ma się zakończyć jeszcze przed jesienią.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25) Dodaj komentarz

~paradise 8-07-2009 8:27
Tak podły i okrutny może być tylko człowiek.
Gregory 8-07-2009 9:29
Ja u siebie mam takiego jednego psa którego ktoś właśnie wyrzucił bo musiał mu za dużo miejsca zajmować, to duży pies, nie powiem, ale ułożony i w życiu nie oddał/zamienił bym go na innego. Wałęsał się ten psiak pomiędzy dwoma wioskami, a w rowie miał miskę na wodę którą już dawno musiał wypić. Ale to prawda że tylko człowiek może być taki okrutny, ale muszę przestrzec takich ludzi, bo jeśli te osoby które mają zwierzęta+dzieci i tak postępują to na starość rodziców i te dzieci podobnie z nimi postąpią, a to dlatego że widzą co rodzicie robią i tak zostaną nauczeni że to normalka.
~szczęśliwa posiadaczka najwspanialszej suni na świecie 8-07-2009 9:41
do każdego tak okrutnego człowieka - pomyśl sobie że to ciebie tak się wyrzuca jak niepotrzebną już rzecz. Nagle twoja rodzina stwierdza, że już cię nie chce. Byłoby ci miło? Nie? To dlaczego wyrządzasz taką krzywdę swojemu zwierzęciu???
~psiara 8-07-2009 9:42
miesiac temu na gielgzie,jakies b...ki zostawili pieska,ale ale szczescie w tym nieszczesciu znajomi zabrali psiura do domu ale takich przypadkow jest niewiele
~ 8-07-2009 9:50
jak male to ladne jak urosnie to beeee i do lasu-tylko czlowiek moze byc takim b...kiem
~ 8-07-2009 10:08
sasiedzi powinni zglaszac ze u sasiadow nie ma pieska i niech gnoje sie tlumacza gdzie ich pociecha jest
barman 8-07-2009 10:19
to nie jest okrucieństwo. tego nie można nawet obrać w słowa! ciekawe czy własne dziecko by przywiązał do drzewa. zwierze jest jak członek rodziny!
~pies 8-07-2009 10:37
LUDZIE SA BARDZO OKRUTNI! ZWIERZETA TO NIE PRZEDMIOTY!!! OPAMIETAJCIE SIE W ZADAWANIU BOLU I CIERPIENIA DLA ZWIERZAT!!!!!
~KociTato 8-07-2009 11:05
Codziennie spotykam się z co najmniej niechęcią ludzi do psów i kotów. Wczoraj pozwoliłem sobie na niegrzeczny komentarz w stosunku do grupy osób, z których jedna, widząc karmiących koty, pozwoliła sobie na uszczypliwość w rodzaju: "O, karmią koty, co to oni nie mają dzieci ?!" Mamy - odpowiedziałem - już dorosłe. Czekając na wnuki wprawiamy się w opiece. I dodałem: "najgorzej jest z nowymi mieszkańcami miasta, którzy sprzedali gospodarkę na wsi po ojcach i przyprowadzili się do miasta bo nienawidzą zwierząt !" Trafiłem w dziesiątkę, zamurowało ich. Mrucząc: "skąd on to wie" - poszli jak zmyci.
piipi 8-07-2009 11:39
..podaj mi swoja lapke ..CZLOWIEKU (..patrz.zdj.nr.7) Dokonasz tego..? NIE ..bo "miara czlowieczenstwa jest pierszenstwo dla zwierzat" - KIM jestes tutaj "czlowieku" ?
kamcia9870 8-07-2009 11:46
ja bym takiego wlasciciela przywiazala do drzewa by przypadkiem nie ucekl i zostawila go na pastwe losu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
daria30119 8-07-2009 13:14
Ja mam właśnie suczkę ze schroniska-i tyle co ona daje z siebie wdzięczności za przygarnięcie jej to ho ho ho..... Jestem nawet pewna,że gdyby ją teraz gdzieś wywiezć czy oddać to ona by tego nie przeżyła.
~banderas72 8-07-2009 14:33
Zwierzęta porzucane latem...hmmm.a co powiecie na 2 miesięcznego szczeniaczka porzuconego zeszłą zimą, w najgorsze mrozy, w lesie w Jeżowie..Póki śnieg nie stopniał to pies załatwiał mi się w domu, bo bał się wyjść na dwór.A teraz...nie oddałbym go za żadne skarby, mimo tego, że miałem już jednego psa, gdy go przygarniałem. I przygarnąłbym jeszcze, gdyby zaszła taka potrzeba. A temu, kto to zrobił życzę bezdomności...ludzie bez sumienia.
~psiara 8-07-2009 14:39
Czlowiek najwiekszy szkodnik swiata niszczy wszstko co go otacza
~leniwy Belfer 8-07-2009 14:53
moje psiątko jest ze schroniska a trafił tam z odłowu bo wałęsał sie po Jeleniej Górze.Najprawdopodobniej ktoś go porzucił lub wyrzucił z samochodu.Mój Boże jak on sie bał wsiąść do samochodu!!!! Przeszliśmy z nim gehennę - tak płakał i wyrywał się w samochodzie że aż serce sie ściskało.Minęło już 2 lata ale już jest dobrze-miłości w nim tyle, że niejednemu HOMO SAPIENS przydałoby się jej ociupinkę. czasami powinni się wstydzić Ci, którzy szumnie zwą się ludźmi...
~wilczur 8-07-2009 14:59
do Pies: a ja bardzo lubię ludzi! A szczególnie ich pupcie!
~ewa 8-07-2009 15:06
w głowie sie nie mieści że dorośli ludzie gorzej jak dzieci:( zwierzę to nie zabawka, trochę odpowiedzialności!!!
~S... 8-07-2009 15:11
Ja moją sunie też "dostałam w spadku" po ludziach, którzy wyjechali na wakacje. Miała już 3 lata i trochę sie obawiałam tego jak wychowali ją porzedni własciciele... ale mimo swoich paru wad nie zamieniłabym jej na żadnego innego :) A takich ludzi, którzy pozbywają się zwierząt jak niepotzrebego smiecia .. ehh brak mi słów!
~ 8-07-2009 15:57
Ja mam w domu cztery koty i wszystkie to znajdy
~abcd3 8-07-2009 16:59
to b...ki nie ludzie bedzie widac kto po wakacjach niema psa wtedy takiego ukarac surowo
ago. 8-07-2009 18:21
Posiadadanie zwierzęcia w domu to wielka odpowiedzialność. Jak ktoś nie czuje się na siłach to niech lepiej wcale nie bierze psa czy kota. Nasi "bracia mniejsi" też czują i myślą tak jak ludzie, mają nawet marzenia senne. Można to zaobserwować u śpiącego zwierzęcia. Takie porzucone, skazane na głód, zimno i śmierć, odczuwa więc to samo co człowiek, tylko nie ma jak tego "powiedzieć".
~Pies Klajster 8-07-2009 18:24
a ja byłem, jestem i będę bydlę, co kąsa niewinnych ludzi:) pamiętajcie o tym, że pies, koń czy kot ma swój charakterek i może to być szwarccharakter
~ann 8-07-2009 20:19
Ile czasu jeszcze musi upłynąć żeby w naszym społeczeństwie wytworzyły się cywilizowane odruchy.Może obowiązkowe " czipowanie " zwierząt pozwoliłoby na identyfikację właścicieli.Jak sie taki cymbał dopuszczający się czynu okrutnego w stosunku do zwierzęcia nie wstydzi własnych dzieci, jaki im daje przyklad i gdzie jego sumienie.Zyczę ze strony ich własnych dzieci takich samych reakcji w stosunku do nich niech jako stary dziadek niepotrzebny nikomu trafi do przytułku.To będzie sukces wychowawczy.
piipi 8-07-2009 23:34
..do - [~ANN ..] .."Jezeli ..powiedzie sie nam chronic zwierzeta,to jeszcze nic nie osagnelismy.Dopiero..gdy nam sie powiedzie,ze zwierzeta nie potrzebuja naszej ochrony...WTEDY osiagnelismy cel,zmienilismy NAS ! " ~Gut Aiderbichel ..gdzie Michael Aufhauser stworzyl "domek" dla tych skrzywdzonych ..zwierzat ! Moja "cegielke" rowniez tam wlozylam,bo jestem Matka Chrzesna ..wszystkich golebi z Gut Aiderbichel.
kwakwa 9-07-2009 7:09
temat stary jak świat, przychodzi okres urlopowy i domowe czworonogi staja się poważną przeszkodą w wyjeździe na wakacje, ale trochę pomyślunku, dużo ośrodków wypoczynkowych ma w swojej ofercie wczasy ze zwierzakiem, psa czy kota można oddać na przechowanie do specjalnych ośrodków lub zajmujących się opieką, osób prywatnych, wiadomo, trzeba za to zapłacić ale domowe zwierze to i przyjemność i obowiązki...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group