Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 3763
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Zwierzęta balastem do wyrzucenia

Czwartek, 7 lipca 2011, 7:25
Aktualizacja: Piątek, 8 lipca 2011, 7:29
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Zwierzęta balastem do wyrzucenia
Fot. Angela
Latem do schroniska dla małych zwierząt w Jeleniej Górze trafia około 40 procent więcej zwierząt w porównaniu do pozostałych miesięcy. Powód? Ludzie wyjeżdżają na wakacje, więc zwierzaki stają się niewygodne i niepotrzebne. Większość z nich ląduje na ulicy, skąd trafia do schroniska. Obrońcy zwierząt przypominają, że czworonogi to nie maskotki.

W Schronisku dla Małych Zwierząt w Jeleniej Górze jest ponad 80 psów, ale z każdym dniem czworonogów będzie przybywać. Porzucanie zwierząt latem to już norma. Najczęściej ludzie wystawiają po prostu zwierzęta na ulicę, licząc, że ze schroniska odbiorą je po powrocie z urlopu. Bardziej bezwzględni wyrzucają zwierzaki przez okna z samochodu czy wywożą je do lasu.

- Jest to nagminne zjawisko, które obserwujemy co roku. Kiedy rozpoczynają się wakacje, do schroniska trafia około 40 procent więcej zwierząt niż zwykle. Część z nich jest wygłodzona i wycieńczona tułaczką, inne padają ofiarą drogowych wypadków – mówi Eugeniusz Ragiel, prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce oraz kierownik schroniska dla Małych Zwierząt w Jeleniej Górze.

Obrońcy zwierząt sporo sygnałów odbierają też o znęcaniu się nad zwierzakami na uwięzi, w tym trzymanie ich na łańcuchach krótszych niż dwa metry często bez jedzenia i picia, brak budy czy zaciemnionego miejsca. Około 50 procent zgłoszeń to potwierdzone informacje.

Inspektorzy Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami przypominają, że za znęcanie się nad zwierzętami, którym jest również porzucenie psa, grozi odpowiedzialność karna, w tym wysoka grzywna i kara do dwóch lat więzienia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (39)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
137
Nigdy
23%
Rzadko
44%
Czasami
20%
Często
12%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group