Poniedziałek, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 11445
Zalogowanych: 19
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zrujnowane widoki z magistratu

Czwartek, 15 lutego 2007, 0:00
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Zrujnowane widoki z magistratu
Fot. Krzysztof Knitter
Odwiedzających gmach urzędu miejskiego i samych urzędników przy ulicy Sudeckiej straszą rudery.

– Wstyd dla miasta. Jeśli zapraszają tam jakichś inwestorów, to taki widok raczej ich odstrasza niż zachęca do działania w Jeleniej Górze – mówi pan Tadeusz z ulicy Wojska Polskiego. A niektóre rozwaliska urzędnicy widzą z okien…

Straszy od kilku lat opuszczony dom oddalony zaledwie kilkanaście metrów od urzędowego parkingu. Nie lepiej jest z kamienicą, która stoi naprzeciw budynku magistratu, na rogu ulic Wojska Polskiego i Sudeckiej.

Jak się dowiedzieliśmy rozsypująca się kamienica nie należy już do miasta. Została wykupiona wraz z gruntem przez prywatnego właściciela, który nie ma pomysłu, jak to zagospodarować. – Budynek wpisany jest do rejestru zabytków. Aby go zburzyć, potrzebne jest pozwolenie, które na razie nie zostało wydane. Z kolei remont wymaga potężnych nakładów – usłyszeliśmy w wydziale architektury.
– Dom wygląda, jakby miał się za chwilę zawalić… Na szczęście zabezpieczono go przed lumpami, którzy jakiś czas temu upodobali sobie jego wnętrza na libację – mówią jeleniogórzanie, którzy mieszkają w sąsiednich budynkach.

Z kolei narożna (Wojska Polskiego i Sudecka) budowla stanowi własność miasta. Na razie wyremontowany nie będzie, choć stoi w reprezentacyjnym miejscu: nie tylko naprzeciw urzędu, ale i teatru.
Uznano, że skoro elewację kilka lat temu częściowo odmalowano, to wystarczy. Tymczasem wilgoć niszczy piwnice i podmurówkę. Stanowi też problem dla mieszkańców, zwłaszcza parteru.
– Bez dodatkowego dogrzewania nie da rady. A ściana i tak jest mokra – mówi lokator pan Mirosław.
– Odwilgocenie takich kamienic kosztuje sporo: dom trzeba odkopać aż do fundamentów, pokryć specjalną substancją a potem – izolacją – wyjaśnia pracownik jednej z firm konserwatorskich.
Warto, bo to właśnie wilgoć jest wrogiem starych budowli.

Tych, które są w fatalnym stanie, w Jeleniej Górze nie brakuje, i to w ścisłym centrum. Nie wspominając o większości zabudowy tak zwanej zachodniej strony śródmieścia. Perspektyw na poprawę na razie nie widać. Środków na rewitalizację przynajmniej części starych i zniszczonych budowli – brak.

Czekają unijne programy pomocowe. Mieszkańcy mają nadzieję, że nowe władze miasta zadbają o ich przyznanie stolicy Karkonoszy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
650
Jest nowy
7%
1-5 lat
13%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
20%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
112
Zmarł po wybuchu
 
Kultura
Rozbójnik w Cieplicach
 
112
Uratowali mu życie
 
112
Policja złapała bandziora (foto, wideo)
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group